Środa, 26 lutego 2020 r.   Imieniny: Mirosława, Aleksandra
Polskie Radio PiK » Koncertowe Radio PiK

Wybrzmiały...

14 lutego 2020 - Wieczór z PAT METHENY GROUP

Trzeci piątek lutego w koncertowym paśmie Polskiego Radia PiK zabrzmi wspomnieniem wydarzeń sprzed niemal 38 lat. Spotkamy się z projektem PAT METHENY GROUP i materiałem zarejestrowanym między lipcem a listopadem 1982 roku w trakcie występów grupy w Filadelfii, Dallas, Sacramento i Hartford. Najznamienitsze fragmenty tych koncertów wypełniły dwie płyty albumu „Travels” wydanego w 1983 roku przez wytwórnię ECM.

Album był pierwszym w dyskografii PAT METHENY GROUP wydawnictwem koncertowym i błyskawicznie okazał się jednym z ulubionych w ocenie sympatyków muzyki jazzowej i nie tylko. W 1984 roku album „Travels” zdobył nagrodę Grammy w kategorii Best Jazz Fusion Performance.

Pod tytułem „Travels” PAT METHENY GROUP udostępnił swoim fanom 11 kompozycji oprawionych świetną atmosferą żywych spotkań, wykonanych w składzie: Pat Metheny – gitary / Lyle Mays – fortepian, syntezatory, organy, harfa / Steve Rodby – gitary basowe / Danny Gottlieb – perkusja / Nana Vasconcelos – wokal, instrumenty perkusyjne, berimbau.

7 lutego 2020 - Na scenie i na antenie: MANCHESTER

Pierwszy piątek lutego 2020 zabrzmi wspomnieniem występu zarejestrowanego 2 grudnia 2019 roku toruńskim Hard Rock Pubie Pamela. Tego wieczoru na klubowej scenie zaprezentowała się jedna z wizytówek muzycznych Torunia, niezwykle popularny zespół MANCHESTER.

Wieczór inaugurujący grudniową serię koncertowych spotkań w „Pameli” był o tyle szczególny, że grupa wystąpiła przed swoimi fanami i klubową publicznością z nowym wokalistą. Macieja Tachera zastąpił Maciej Zadykowicz, a oprócz dobrze znanych utworów, w programie wieczoru z zespołem Manchester zabrzmiał również materiał premierowy.

W koncertowym paśmie Polskiego Radia PiK wracamy do rejestracji tego wydarzenia, które w retransmisji zabrzmi dla tych, którzy nie mogli znaleźć się wtedy na widowni Hard Rock Pub Pamela, a także chcących zwyczajnie wspomnieć i jeszcze raz nagrodzić oklaskami grupę MANCHESTER.

„Koncertowe Radio PiK” - 7 lutego, godz. 23.00!
Zaprasza Dariusz Gross.

31 stycznia 2020 - Oklaski dla... BEN GRANFELT BAND

Ostatni piątek stycznia zamkniemy wspomnieniem występu obfitego w akcenty bluesowe, bluesowo-rockowe, budzące u niektórych Słuchaczy kadry pamięci, w którą wpisały się wydarzenia ubiegłorocznej - 9. edycji BLUES NA ŚWIECIE FESTIVAL. Coroczna impreza ściąga gwiazdy sceny bluesowej z całego świata. Z Finlandii do Świecia nad Wisłą przybył w ubiegłym roku także BEN GRANFELT. Popularność tego artysty dawno już przekroczyła fińskie granice a nawet Wielką Wodę, nic też dziwnego, że Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu nad Wisłą - organizator Blues na Świecie Festival - postanowił zaprosić Bena do udziału w kujawsko-pomorskim święcie bluesa.

Śledzący losy swoich muzycznych ulubieńców z pewnością nie pominęli w artystycznej historii Bena Granfelta obecności artysty w składzie fińskiej grupy LENINGRAD COWBOYS, a także w dziejach legendarnego WISHBONE ASH. Ben chętnie sięga do twórczości tej legendy w trakcie koncertów ze swoim zespołem. Oprócz bardzo soczyście i finezyjnie podanego bluesa, w trakcie żywych spotkań z BENEM GRANFELTEM uśmiechnąć się można również do akcentów twórczości PINK FLOYD... Tak było również wieczorem 7 czerwca 2019 roku, gdy w amfiteatrze w Świeciu nad Wisłą występ BEN GRANFELT BAND otworzył pierwszy dzień 9. edycji BLUES na ŚWIECIE FESTIVAL...

24 stycznia 2020 - Wieczór z oklaskami: THE JESUS AND MARY CHAIN

Trzeci piątek stycznia 2020 roku zamkniemy oklaskami wplecionymi we wspomnienie dwóch wydarzeń muzycznych, których bohaterem będzie zespół THE JESUS AND MARY CHAIN. Skład tej szkockiej grupy, uważanej przez krytyków za pionierów gitarowego nurtu „shoegaze”, uformował się w 1983 roku.

Siłą zespołu jest symbioza chwytliwych piosenek z dźwiękową ścianą gitar. Tak było również w trakcie dwóch występów, których zapis ułożył się w program wydawnictwa pt. „Live in Concert” wydanego w serii „BBC Music”.

Album z 2003 roku łączy wrażenia zarejestrowane 28 marca 1992 roku w Sheffield Arena z zapisem występu w Trinity Bristol z 19 kwietnia 1995 roku. Czy materiał sprzed 25 i 28 lat zdoła się obronić i zasłużyć na oklaski Słuchaczy? Przekonajmy się :)

W 19 kompozycjach programu wydawnictwa znaleźć można największe przeboje THE JESUS AND MARY CHAIN. Tak właśnie zabrzmi koncertowe pasmo Polskiego Radia PiK u progu ostatniej soboty stycznia br.

17 stycznia 2020 - (Nie)zmienna - Koncert Wolnościowy

Ten koncert znakomicie wpisuje się w 100. rocznicę powrotu Bydgoszczy do Polski! „(Nie)zmienna” to zapis wieczoru zarejestrowanego 11 listopada 2019 roku w bydgoskim Miejskim Centrum Kultury. Materiał ukaże się na 29 lutego na płycie zrealizowanej dzięki wsparciu finansowemu miasta Bydgoszczy i wydanej przez Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, a już 17 stycznia br. przedpremierowo zabrzmi w paśmie koncertowym Polskiego Radia PiK.

Bydgoszcz, Polska i Muzyka - to ONA! Silna, niezależna, mądra i... zmienna.

(Nie)zmienna - to muzyczna podróż po pełnym wrażliwości i emocji świecie kobiety. To historie szczęśliwych, spełnionych, ale też zagubionych i samotnych kobiet.

(Nie)zmienna - to osobiste interpretacje piosenek z ostatniego stulecia, zaprezentowane przez bydgoskich wokalistów przy akompaniamencie zespołu pod kierownictwem Miłosza Wośko.

(Nie)zmienna - to prezent dla Bydgoszczy z okazji 100. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Macierzy.


10 stycznia 2020 - Akustyczny wieczór z VOO VOO

Drugi piątek 2020 roku zabrzmi w koncertowym paśmie Polskiego Radia PiK oklaskami dla zespołu VOO VOO sięgamy po zapis akustycznego występu projektu Wojciecha Waglewskiego, zarejestrowanego 27 lat temu w Studiu Radia Łódź i wydanego w 1994 roku na płycie pt. „VOO VOO - Koncert w Łodzi”. W programie albumu znalazły się znane już z innych płyt kompozycje Voo Voo, zyskujące nowe oblicze w nowych aranżacjach, a także piosenka Lecha Janerki pt. „Konstytucje”.

Mówiąc o nowych aranżacjach trzeba wspomnieć o wykorzystaniu brzmienia kwartetu smyczkowego, co z pewnością stanowiło w tamtym czasie swoiste novum w trakcie koncertów składów rockowych, a jednocześnie konfrontowało twórczość VOO VOO z gustami wymagających odbiorców. Z pewnością dla artystów z każdej strony było to zarówno wyzwanie jak i ciekawe doświadczenie.

Na początku lat 90. XX wwieku Radio Łódź wraz z Programem 2 TVP zorganizowało na wzór słynnych koncertów MTV „Unplugged” serię koncertów „Bez prądu” w Studiu Radiowym S-1. W latach 1993-1994 w cyklu zaprezentowali się: Republika, Voo Voo, Skywalker, Hey, Edyta Bartosiewicz, Lech Janerka, Lady Pank, Chłopcy z Placu Broni i Dżem.

Koncert formacji Voo Voo z marca 1993 roku był jednym z pierwszych, najciekawszych i najbardziej wyjątkowych.

3 stycznia 2020 - Oklaski dla... QUEEN + Paul Rodgers

Kolejny rok spotkań w koncertowym paśmie Polskiego Radia PiK otwieramy zestawem wspomnień odnoszących się do roku 2005, wieczoru 9 maja sprzed 14 lat, kiedy przed publicznością szczelnie wypełniającą Hallam FM Arena w angielskim Sheffield zaprezentowała się grupa QUEEN.

Był to dla legendarnego zespołu okres przebudzenia... QUEEN podjęło się udziału w pierwszej od 1986 roku trasy koncertowej. Śmierć Freddiego Mercury w 1991 roku pozostawiła zespół Queen osamotnionym.

Wizja koncertów wiązała się z poszukiwaniem nowego wokalisty, charyzmatycznego frontmana. Dodatkową trudnością było uszczuplenie składu QUEEN o basistę. W 2000 roku John Deacon wycofał się z działalności muzycznej, akceptując w liście do pozostałych członków zespołu wszelkie przedsięwzięcia realizowane pod szyldem QUEEN.

Zastąpić Freddiego Mercury było wyzwaniem karkołomnym, niemalże niemożliwym. Grupa Queen zaczęła występować w towarzystwie zaproszonych gości. I tak w roli wokalnej obok Biana Maya i Rogera Taylora wystąpił np. George Michael.

30 grudnia 2019 - Wehikuł czasu... DŻEM

Ostatni poniedziałek 2019 zamkniemy oklaskami sięgając do wspomnień wieczoru sprzed 27 lat. W koncertowym paśmie Polskiego Radia PiK zabrzmi muzyka zespołu DŻEM, zarejestrowana 20 czerwca 1992 roku w hali widowiskowo-sportowej "Spodek" w Katowicach.

Tyski zespół miał już na swoim koncie osiem albumów studyjnych, trzy płyty koncertowe i pokaźną rzeszę oddanych fanów, którzy byli także współautorami nastroju tego katowickiego wieczoru z grupą DŻEM sprzed 27 lat. Jego zapis wydano na dwóch płytach pt. "Wehikuł czasu - Spodek '92". Ogółem do rąk fanów trafiły aż 24 hity podsycone niecodzienną interpretacją, wyjątkową atmosferą koncertu i oklaskami dla zespołu DŻEM.

Dla wielu Słuchaczy będzie to nie tylko radiowy wieczór z legendarną grupą, ale też powrót do wrażeń, które 27 lat temu przeżyli w katowickim Spodku na własnej skórze. Być może właśnie ostatnia godzina ostatniego poniedziałku 2019 roku pozwoli im zasiąść za sterami ich osobistych "wehikułów czasu" i odbyć swoistą podróż do przeszłości.

23 grudnia 2019 - Oklaski dla... IŁAWA GOSPEL SINGERS

Przedświąteczny poniedziałek w koncertowym paśmie Polskiego Radia PiK zabrzmi wspomnieniem ubiegłorocznego występu zarejestrowanego w studiu muzycznym Polskiego Radia Koszalin, gdzie 15 grudnia 2018 r. koncertem kolęd i tematów świątecznych zaprezentowała się grupa IŁAWA GOSPEL SINGERS.

Nie było to pierwsze zetknięcie z radiową sceną ze strony zespołu. Jednym z pierwszych, ważnych wyzwań artystycznych w historii IŁAWA GOSPEL SINGERS było nagranie koncertu live w studiu koncertowym Polskiego Radia Olsztyn i jego emisja podczas Świąt Wielkanocnych w roku 2016.

W ubiegłym roku IŁAWA GOSPEL SINGERS nagrał i wyemitował profesjonalny teledysk do autorskiej piosenki świątecznej pt. „Do Betlejem”. Wysoka wartość artystyczna utworu i bardzo pozytywny odbiór piosenki przez Słuchaczy, zaowocował zaproszeniem do realizacji koncertów świątecznych z udziałem publiczności w studiu koncertowym Polskiego Radia Koszalin (15.12.2018) i Polskiego Radia Łódź (19.12.2018). Koncerty były retransmitowane na antenach tych rozgłośni, a także w Polskim Radiu Olsztyn w Święta Bożego Narodzenia.

16 grudnia 2019 - Oklaski dla... THE CURE!

Trzeci poniedziałek grudnia, to już drugie - i z pewnością nie ostatnie w koncertowym paśmie Polskiego Radia PiK - spotkanie z zespołem THE CURE. Tym razem oklaski dla twórczości ekipy Roberta Smitha zarejestrowane zostały w czerwcu 2018 roku w Londynie. Czerpiemy z wydawnictwa pt. „Curætion-25: From There To Here | From Here To There” będącego zapisem dziesiątej i ostatniej nocy 25. edycji Meltdown Festival, której kuratorem był Robert Smith. Wydarzenie było częścią serii koncertów, którymi THE CURE celebrowało 40-lecie swojej działalności.

W londyńskim Royal Festival Hall Robert Smith, Simon Gallup, Jason Cooper, Roger O’Donnell i Reeves Gabrels zagrali po jednej piosence z każdego albumu w chronologicznej kolejności, następnie wykonali kilka nowych, niewydanych kompozycji, by z końcem występu ponownie zaprezentować po jednej kompozycji z każdego wydawnictwa. Zwieńczeniem tego wyjątkowego setu było imponujące wykonanie przeboju „Boys Don’t Cry”.

Świadomość 40-letniej działalności THE CURE, to refleksja nie tylko dla członków samego zespołu ale również dla jego sympatyków. Wieczór z oklaskami dla grupy THE CURE może być dla jej fanów grudniową „podróżą sentymentalną”, prowokującą do odkurzenia dzieł ekipy Roberta Smitha. Mimo późnej pory nie hamujmy zatem wspólnego śpiewania i oklasków dla zespołu THE CURE. Zaprasza Tomasz Kaźmierski.

1234567