Piątek, 23 sierpnia 2019 r.   Imieniny: Apolinarego, Filipa
Polskie Radio PiK » Koncertowe Radio PiK

Wybrzmiały...

12 sierpnia 2019 - Krzysztof Ścierański

Krzysztof Ścierański w Hard Rock Pub Pamela
Krzysztof Ścierański w Hard Rock Pub Pamela
W cyklu "Koncertowe Radio PiK" przypomnieliśmy Państwu piękny koncert wirtuoza gitary, Krzysztofa Ścierańskiego. To niepowtarzalne muzyczne widowisko zostało zarejestrowane przez Polskie Radio PiK 09.10.2017 w toruńskim Hard Rock Pubie Pamela. W letni, sierpniowy wieczór ponownie przeniesiemy się w magiczny świat pięknych muzycznych pejzaży Krzysztofa Ścierańskiego i umożliwimy słuchaczom Polskiego Radia PiK wtopienie się w klubowy klimat i nastój tego niecodziennego wieczoru...

Krzysztof Ścierański o sobie:

Gitara elektryczna jest moim drugim instrumentem, po gitarze basowej. Komponując i grając na gitarze mam wrażenie, że muzyka która powstaje jest zupełnie inna niż ta, którą piszę, używając gitary basowej, jako głównego instrumentu. Na płycie "Night Lakes" nawiązuję do kilku dekad, w których żyłem. Do stylów muzycznych, których słuchałem i słucham do dziś. Muzyka ta jest wypadkową moich zainteresowań gitarowych i basowych. W otwierający płytę utworze "Petite Fleur", zaśpiewał Regi Wooten.

Od lat interesuję się rytmem i sposobami jego realizacji. W moich kompozycjach wykorzystuję walory rytmów afrykańskich lub południowoafrykańskich, łącząc je z tradycyjną, nawet mogę powiedzieć, klasyczną harmonią.

W latach 1976-80 byłem basistą krakowskiego zespołu Laboratorium. Zagraliśmy, nie wiem "ileset", koncertów w Polsce i za granicą. Najbardziej utkwiły mi w pamięci festiwale jazzowe w San Sebastian ('77), Jazz Yatra '78 w Indiach (Bombaj, Puna, Calcutta). Oprócz zwykłych tras koncertowych zagraliśmy na festiwalach w Zurichu, w Linzu, Pradze, Budapeszcie i Berlinie. Z Laboratorium nagraliśmy 5 płyt "winylowych".

Rok 1980. Zbyszek Namysłowski zaprosił mnie do swojego nowego zespołu, który nazywał się Air Condition. Dotarliśmy na festiwal do Kork w Irlandii, Kendal (Wielka Brytania), byliśmy w Szwecji, Austrii, Niemczech. Graliśmy na Jazz Jamboree w Warszawie. Byliśmy również na największym europejskim festiwalu jazzowym North Sea Jazz Festival w 1981 r.

Na kilka dni przed stanem wojennym w Polsce, zagrałem pierwszy koncert w Rurze we Wrocławiu z moim nowym zespołem String Connection. Z tym zespołem współpracowałem od 1982 r. do 1986 r. Braliśmy udział w wielu festiwalach między innymi w Montrealu, Kongsbergu (Norwegia) Ost-West Festival w Norymberdze, Sea Jazz Festival w Finlandii, Szwecji, RFN, ZSRR, Francji i na Jazz Jambore.

W 1983 r. zajęliśmy pierwsze miejsce na konkursie młodych zespołów jazzowych w Hoelart (Belgia). Dotarliśmy nawet do Kalifornii, gdzie jako jedyni z Europy zagraliśmy w Reno w Nevadzie jako trio String Connection (K. Dębski, K. Przybyłowicz i ja), obok największych gwiazd amerykańskich. Z zespołem tym nagrałem pięć płyt.


Jak występ w Hard Rock Pub Pamela wspomina sam artysta?

9 października miałem przyjemność wystąpić w Toruniu w klubie Hard Rock Pub Pamela. To było niesamowite spotkanie ze wspaniałą publicznością, która chętnie brała czynny udział w moim koncercie. Występ ten był transmitowany przez Polskie Radio PiK na terenie Polski północnej i na "cały świat" przez internet. Świadomość, że słychać mnie we wszystkich zakątkach naszej planety skłoniła mnie do zabawy z publicznością w "pozdrowienia dla mieszkańców" różnych odległych często miast. Zgromadzeni w klubie melomani podpowiadali mi nazwy kolejnych miejscowości, a ja powtarzałem je i w ten sposób wspólnie zwiedzaliśmy świat. To było zabawne. Wczoraj byłem na Jam Session w Legionowie i tam zaczepił mnie perkusista, który słuchał tej audycji w sieci. To miłe. Klub Pamela nie jest duży i dzięki temu kontakt i "sprzężenie zwrotne" ze słuchaczami jest natychmiastowe i trwa do końca koncertu. Druga część tego muzycznego spotkania będzie odtwarzana na antenie Polskiego Radia PiK już wkrótce. Zapraszam do wysłuchania .

5 sierpnia 2019 - KAWAŁEK KULKI

49 156465780110
49 156465780110
W paśmie koncertowym Polskiego Radia PiK występ zespołu Kawałek Kulki. Pewnie nie wszyscy zdają sobie sprawę, że występował w nim Błażej Król, który "chwilę później" stał się znanym artystą odnoszącym sukcesy z projektami: UL/KR czy Król. Grupa Kawałek Kulki zagrała w naszym studiu w 2010 roku. Na muzyczne wspomnienia zaprasza Tomasz Kaźmierski.

29 lipca 2019 - Wieczór z oklaskami... STREAM OF LIGHT

Niesieni reggae'ową wibracją po festiwalu "Get Up", w koncertowym paśmie Polskiego Radia PiK przypominamy koncert zespołu STREAM OF LIGHT, zarejestrowany w naszym studiu muzycznym 9 lat temu - 10 września 2010 roku. U progu północy zapraszamy zatem na godzinę słonecznych brzmień i wieczorną podróż szlakiem jamajskich inspiracji. Letnia aura czasami zawodzi, reggae nigdy. Zatem nie można tego przegapić :)

Zespół STREAM OF LIGHT powstał w 2007 roku w Bydgoszczy z inicjatywy wokalisty - Dusha, który do współpracy zaprosił swoich przyjaciół z różnych muzycznych światów. Osobno każdy realizował się w swoich prywatnych projektach, które dalekie są od reggae, jednak razem stworzyli STREAM OF LIGHT, świetnie się przy tym bawiąc. Tak różne inspiracje sprawiają, że w tej muzyce usłyszeć można rockowy pazur, funkowy groove albo "hiphopowe nawijki."

Liczy się przede wszystkim dobra zabawa i pozytywny przekaz. "Chcemy naszą muzyką wyzwalać strumienie radości" - śpiewa Dush.

22 lipca 2019 - Wieczór wspomnień z grupą DUBSKA!

26 i 27 lipca w Bydgoszczy odbędzie się o GetUp Festival 2019, impreza organizowana m.in. przez bydgoski zespół DUBSKA. Formacja obchodzi 20. rocznicę swojej działalności i oprócz kilku projektów soundsystemowych, będzie główną atrakcją tego festiwalu. Zapraszając wszystkich Słuchaczy, w koncertowym paśmie Polskiego Radia PiK przypominamy występ zespołu DUBSKA w studiu i na antenie kujawsko-pomorskiej rozgłośni. Grupa wystąpiła w Polskim Radiu PiK 11 lat temu, 23 listopada 2008 roku. Nikogo nie dziwiła szczelnie wypełniona widownia, bo też zespół DUBSKA zdążył już zgromadzić wokół siebie sporą rzeszę fanów i nie tylko w kręgu prezentowanego gatunku. DUBSKA to po prostu bardzo ciekawy projekt i jedna piękniejszych wizytówek muzycznych grodu nad Brdą. Oczekujących na żywe spotkanie w ostatni weekend lipca br., zachęcamy do odświeżenia wrażeń sprzed lat. Być może ktoś z Państwa był wtedy na widowni muzycznego studia, albo pamięta ten występ z przekazu radiowego czy internetowego? Niezależnie od wszstkiego - przeżyjmy to jeszcze raz! :)

15 lipca 2019 - Wieczór z... MYSTERY!

Trzeci poniedziałek lipca zamkniemy muzyką z oklaskami w wykonaniu formacji, która w Polsce zapewniła sobie dość pokaźną rzeszę fanów głodnych rocka podniesionego do rangi sztuki w wykonaniu zapewniającym wszelkie walory estetyczne, artystyczne i wysoki poziom wykonawczy. Bohaterami godziny w koncertowym paśmie Polskiego Radia PiK będzie kanadyjski zespół MYSTERY. "Rock pachnący żywicą" zawsze wzbudzał wśród polskich odbiorców tego gatunku wielki szacunek, to i nic dziwnego, że już od pierwszych śladów udostępnionych światu na płytach podpisanych szyldem MYSTERY, grupa z Montrealu rozbudziła u sympatyków art-rocka w kraju nad Wisłą wielki apetyt na kolejne produkcje i koncertową konfrontację z architektami tego wdzięku dźwięków. I choć MYSTERY dość często występowało na większych i mniejszych scenach Starego Kontynentu, na polskie spotkanie z kanadyjską ekipą trzeba było czekać do 2017 roku, kiedy MYSTERY wystąpiło na Kujawach i Pomorzu jako jedna z gwiazd INO-ROCK FESTIVAL. Ci, którzy byli świadkami ich polskiego debiutu koncertowego z pewnością zapamiętali ten występ na długo. Ponieważ niedługo Inowrocław ponownie ściągnie fanów ambitnej muzyki do Teatru Letniego, dzisiaj wsłuchamy się w charakter sztuki rockowej, który MYSTERY przywiozło do tego miejsca dwa lata temu. Nie będzie to jednak zapis z Ino-Rock Festival 2017, ale fragmenty albumu "Second Home" wypełnionego wspomnieniem występu zarejestrowanego rok wcześniej - 3 kwietnia 2016 roku - w miejscu, które muzycy MYSTERY upodobali sobie w sposób szczególny, Cultuurpodium Boerderij w holenderskim Zoetermeer. Dotykając jednak tego materiału, łatwo odpłynąć do inowrocławskich wspomnień w oczekiwaniu na kolejny festiwal, a także kolejne spotkanie z grupą MYSTERY - gdziekolwiek się pojawi...

8 lipca 2019 - Oklaski dla EIVØR

Wieczór wspomnień odnosić się będzie dzisiaj nie tylko do materiału, który zabrzmi w koncertowym paśmie Polskiego Radia PiK. Bohaterka godziny z oklaskami zamykającej drugi poniedziałek lipca dała się już poznać kujawsko-pomorskiej anteny, z której zachęcaliśmy już kilka razy do żywych z nią spotkań, a najbliższe już niedługo...

EIVØR - a właściwie Eivør Pálsdóttir - pochodzi z Wysp Owczych, skąd twórczość generowana na wszystkie strony świata nie tylko zwróciła jego uwagę na ten urokliwy zakątek, ale też i kulturę, tradycję farerską przekazywaną przez utalentowanych artystów stamtąd pochodzących. Eivør czyni to w sposób na tyle osobliwy, że przekraczając granice stylistyczne i łącząc na pozór dalekie od siebie muzyczne krainy. Współczesne impulsy artystyczne pięknie połączyły się jednak z tradycyjnymi formami wnosząc na pięciolinie twórczości Eivør bardzo przyjazne tło dla pomysłów i ekspresji tej farerskiej artystki.

Niedawno, 25 czerwca wspominaliśmy pierwsze spotkanie Eivør z polską publicznością, do którego dokładnie trzy lata wcześniej w amfiteatrze Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. W 2016 roku Eivør wystąpiła na tamtejszej scenie jako jedna z gwiazd 4. edycji Halfway Festival.

Po przetarciu szlaku "Kate Bush z Wysp Owczych" - jak niektórzy określają Eivør - wystąpiła jeszcze kilka razy z koncertami klubowymi i festiwalowymi, a kolejne z Nią spotkanie nastąpi w najbliższą niedzielę - 14 lipca w Bolkowie, niemalże na zakończenie Castle Party Festival 2019.

1 lipca 2019 - Oklaski dla... REGGAESIDE

W pierwszy poniedziałek lipca 2019 wrócimy do majowego wydarzenia zarejestrowanego w toruńskim Hard Rock Pub Pamela. W paśmie koncertowym Polskiego Radia PiK zabrzmi retransmisja obszernych fragmentów występu formacji REGGAESIDE, który nasycił słonecznym repertuarem klubowy wieczór 27 maja. Tak zatem w lipcowej oprawie, choć późną wieczorną porą, zabrzmią rytmy i melodie doskonale sprawdzające się w letniej ofercie.

Zespół REGGAESIDE powstał w 2012 roku w Nowym Mieście Lubawskim. W ciągu 7 lat dzialalności zdołal wspiąć się na niejeden szczyt sukcesu koncertowych i medialnych zmagań o popularność. Reggaeside jest finalistą 9. edycji programu "Must be the music. Tylko muzyka" oraz półfinalistą 11. edycji programu "Mam Talent".

Poniedziałek, 1 lipca będzie doskonałą okazją, by "przetestować" Słuchaczy Polskiego Radia PiK. Idąc za informacją, którą przedstawia ośmiu artystów z Nowego Miasta Lubawskiego, należy się spodziewać głównie klimató reggae, rock, ska, funk zaprezentowanych w oryginalnym stylu, o chwytliwych melodiach i wartościowym przekazie. Zapraszamy!

24 czerwca 2019 - Wieczór z grupą FOLDER...

Ostatni poniedziałek czerwca 2019 zakończymy wspomnieniem zabrzmi wspomnieniem wyjętym z radiowego archiwum, podpisanym szyldem FOLDER. W paśmie koncertowym Polskiego Radia PiK zabrzmią fragmenty występu gdańsko-lęborskiego kwartetu, który zaprezentował się przed publicznością w studiu muzycznym kujawsko-pomorskiej rozgłośni 10 lat temu - 12 czerwca 2009 r. Muzyka projektu FOLDER zabrzmiała nie tylko w radiowym studiu, ale również na naszej antenie oraz w internecie.

Twórczość zespołu FOLDER balansuje na granicy szeroko pojętego indie-rocka z raczej gęstym brzmieniem opartym na dość oryginalnych partiach gitar. Koncert przyciągnął do studia i radioodbiorników przede wszystkim sympatyków szeroko pojętego "alternatywnego rocka".

17 czerwca 2019 - Oklaski dla... MYASTA!

Trzeci poniedziałek czerwca w koncertowym cyklu Polskiego Radia PiK, zabrzmi retransmisją występu formacji MYASTA, zarejestrowanego 1 kwietnia br. w toruńskim Hard Rock Pub Pamela. Zespół wystąpił na klubowej scenie otwierając swoją energetyczną muzyką wieczór z Sidneyem Polakiem. MYASTA to prawdziwie regionalny zespół - ośmiu muzyków tworzących skład grupę reprezentuje Chełmno, Bydgoszcz i Toruń.

Zespół powstał w 2015 roku z inicjatywy Michała Kowalskiego i Mariusza Mitury. "Połączyliśmy siły muzyczne dwóch miast i doszło do eksplozji dźwięku" - wspominają artyści. Muzyka formacji MYASTA to wypadkowa gustu muzycznego każdego z członków grupy. MYASTA łączą pozytywną wibrację reggae z takimi stylami jak dancehall, rap, ska. Każdy z muzyków tworzących zespół ma za sobą doświadczenia w różnych składach związanych mniej lub bardziej z muzyka reggae.

W repertuarze grupy można znaleźć pulsujące rytmy i teksty o tematyce miłosnej, jak i żywe skoczne brzmienia mówiące o radości życia i jego trudach, które bez trudu rozkołyszą każdego odbiorcę. Teraz czas przetestować Słuchaczy! :)

10 czerwca 2019 - Wieczór z oklaskami... RUSH

W kolejnej odsłonie poniedziałkowych spotkań w koncertowym paśmie Polskiego Radia PiK, sięgniemy do zasobów "rocka pachnącego żywicą". Oklaski zabrzmią we wspomnieniu, ale być może także w prywatnych kadrach z tamtych lat... Cofniemy się o ponad 30 lat i zajrzymy do miejsc, które ze swoją sztuką odwiedziła wtedy trójka "Ambasadorów Kanadyjskiego Rocka", jak oficjalnie określono formację RUSH. I nie bez przyczyny. Twórczość grupy bardzo szybko zwracać zaczęła uwagę świata, a styl zespołu do dzisiaj jest źródłem inspiracji dla istniejących, jak również powoływanych składów... Drugi poniedziałek czerwca zamkniemy wyborem kompozycji czerpanych z trzeciego, koncertowego wydawnictwa grupy RUSH - wydanego 30 lat temu albumu "A Show Of Hands".

W roku 1989, kanadyjskie trio RUSH miało już na swoim koncie 12 albumów studyjnych, przygotowywało się do trzynastego, które ukazało się jesienią tego samego roku. Było w czym wybierać budując setlistę koncertowych spotkań ze swoimi fanami. Większość zapisów na tym albumie pochodziła z trasy "Hold Your Fire" z 1988 roku, zarejestrowanej w trakcie amerykańskiej promocji koncertowej w Nowym Orleanie, Phoenix i San Diego oraz w brytyjskim Birmingham. Nieliczne fragmenty pochodzą z New Jersey 1986 roku, gdy zespół promował doskonały album "Power Windows".

1234567