Wtorek, 12 listopada 2019 r.   Imieniny: Renaty, Witolda, Jozafata
Polskie Radio PiK » Koncertowe Radio PiK

Wybrzmiały...

4 listopada 2019 - Wojtek Justyna TreeOh! cz. II

Pierwszy poniedziałek listopada w koncertowym paśmie Polskiego Radia PiK wypełni druga część retransmisji znakomitego występu zarejestrowanego 21 października br. w gościnnym Hard Rock Pub Pamela w Toruniu. Bohaterem tego wieczoru był projekt Wojtek Justyna TreeOh!

Wojtek Justyna TreeOh! łączy dynamiczny funk-jazz z wielokolorową i urozmaiconą rytmicznie muzyką świata, sięgając jednocześnie po nowe faktury sonorystyczne. Na swojej drugiej płycie „Get That Crispy” (2018 r.) muzycy połączyli indywidualne talenty kompozytorskie, co zaowocowało zbiorem kompozycji wypełnionych kołyszącymi zagrywkami, akcentami rytmicznymi i intrygującymi harmoniami. W nowej odsłonie TreeOh! - zespół do tej pory głównie gitarowy - poszerzyło swoją paletę brzmieniową o wyraziste, silnie zmodyfikowane efektami linie melodyczne, ciepły tembr tradycyjnych instrumentów afrykańskich i energetycznie pulsujące dźwięki syntezatora basowego.

28 października 2019 - Na scenie i na antenie: Wojtek Justyna TreeOh!

To już ostatni poniedziałek października w koncertowym paśmie Polskiego Radia PiK. Tym razem sięgamy do gorącego jeszcze zapisu występu, który poczyniono 21 października w gościnnym Hard Rock Pub Pamela w Toruniu. Bohaterem tego wieczoru był projekt Wojtek Justyna TreeOh!

Wojtek Justyna TreeOh! łączy dynamiczny funk-jazz z wielokolorową i urozmaiconą rytmicznie muzyką świata, sięgając jednocześnie po nowe faktury sonorystyczne. Na swojej drugiej płycie „Get That Crispy” (2018 r.) muzycy połączyli indywidualne talenty kompozytorskie, co zaowocowało zbiorem kompozycji wypełnionych kołyszącymi zagrywkami, akcentami rytmicznymi i intrygującymi harmoniami. W nowej odsłonie TreeOh! - zespół do tej pory głównie gitarowy - poszerzyło swoją paletę brzmieniową o wyraziste, silnie zmodyfikowane efektami linie melodyczne, ciepły tembr tradycyjnych instrumentów afrykańskich i energetycznie pulsujące dźwięki syntezatora basowego.

21 października 2019 - Wieczór z... SELLISTERNIUM!

Trzeci poniedziałek października zakończymy godziną wspomnień występu zarejestrowanego ponad 10 lat temu. 26 lutego 2009 r. w studiu Polskiego Radia Pomorza i Kujaw pojawiła się bydgoska formacja SELLISTERNIUM. Występ zespołu był częścią promocji debiutanckiego albumu, który pt. "Fury" ukazał się 11 maja 2008 roku.

Podobnie jak 10 lat temu tak i w dzisiejszym wspomnieniu proponujemy Słuchaczom spotkanie z muzyką nasyconą klimatycznym art-rockiem z domieszką elementów progresywnego i gotyckiego rocka.

Późna pora być może podsyci dzisiejsze brzmienia atmosferą tajemniczości, zatem... Przeżyjmy to jeszcze raz!

Sympatyków koncertowych spotkań w Polskim Radiu PiK zachęcamy do zanurzenia się w rockowym nastroju i oczywiście oklasków dla... SELLISTERNIUM!

14 października 2019 - Wieczór z... GRAND FUNK RAILROAD

Ostatnią godzinę drugiego poniedziałku października wypełni spotkanie z legendą muzyki rockowej. W koncertowym paśmie Polskiego Radia PiK zabrzmi muzyka z oklaskami, które tym razem zebrała grupa GRAND FUNK RAILROAD. Sięgniemy po fragmenty występu zarejestrowanego w hali widowiskowej w mieście Auburn Hills w stanie Michigan, gdzie 22 lata temu trzech muzyków pierwszego składu Grand Funk Railroad wystąpiło z charytatywnym koncertem, z którego dochód przeznaczony został na pomoc dla ludności Bośni i Hercegowiny, terenów objętych działaniami wojennymi na Bałkanach. Nie był to z pewnością najlepszy z koncertów legendarnej grupy, jednakże jego szczególna ranga podniesiona została właśnie poprzez szczytny cel, jak również udział zaproszonych gości oraz Orkiestry Symfonicznej z Detroit.

Zapis tego wydarzenia wypełnił dwie płyty wydawnictwa pt. "Bosnia", które ukazało się 21 października 1997 roku. Jak się okazało - bez wiedzy i zgody artystów z zespołu. Później jednak album pt. "Bosnia" wszedł do oficjalnej dyskografii Grand Funk Railroad. Sięgamy po to wydawnictwo na tydzień przed kolejną rocznicą jego premiery. Zapraszamy do zasłuchania, wspominania i... oczywiście oklasków :)

7 października 2019 [wideo]

Pierwszy poniedziałek października zabrzmi w koncertowym paśmie Polskiego Radia PiK retransmisją występu projektu ZIELA, zarejestrowanego w studiu kujawsko-pomorskiej rozgłośni w niedzielne popołudnie 29 września br.

Są młodzi i zdolni. Po prostu zainstalowali się w naszym studiu i i zagrali niesamowity mini koncert! Julita Zielińska i Patryk Kienast- czyli duet ZIELA pokazali swój wielki potencjał pod okiem znakomitego realizatora, Michała Przytuły. Zapraszamy do wysłuchania fragmentów tego wydarzenia oraz na spotkanie z duetem, którego wielki sen o karierze rozpoczął się w naszym regionie.

"Poznaliśmy się we wrześniu 2017 w Świeciu. Dość przypadkiem trafiłem na ich próbę. Julita właśnie śpiewała "Fajki" i trochę mnie wgniotło… Kilkanaście miesięcy później zjedliśmy żurek i podpisaliśmy stosowne kwity. Dostałem od Nich materiał na dwie EP-ki i nie mogę się doczekać kiedy będę mógł się nimi podzielić. Szanowni Państwo oto Ziela- damsko-męski duet z Gdańska!" – mówi Paweł Jóźwicki z Jazzboy Records.

30 września 2019 - Wieczór z PASSION FRUIT

Ostatni poniedziałek września zamkniemy wspomnieniem występu zarejestrowanego w Polskim Radiu PiK 10 lat temu. 31 lipca 2009 roku w bydgoskim studiu kujawsko-pomorskiej rozgłośni wystąpił włocławski zespół PASSION FRUIT. Młody kwartet bluesowo-rockowy zaledwie od roku zaskakiwał nas swoimi występami. W marcu 2008 roku Włocławskie Centrum Kultury objęło czwórkę utalentowanych i bardzo młodych włocławian swoim artystycznym mecenatem. Średnia wieku włocławskiego kwartetu okazała się jego cechą tyle dominującą co i zadziwiającą, bo też będąc świadkiem występów Passion Fruit miało się wrażenie, że klasyka bluesa i rocka podawana była artystom wraz z matczynym pokarmem a rolę bajek i elementarza przejęły kolorowe okładki albumów takich herosów jak Cream, Led Zeppelin, Breakout czy choćby The Black Crowes... Takie drogowskazy nie mogły pozostać niezauważone przez pokolenie "starszej" młodzieży, która chętna wysłuchania klasycznego repertuaru nie musiała bać się o nowe rysy na winylowych płytach lecz po prostu zabrać swoje zainteresowane już tematem "Passion Fruit" dzieci na koncerty włocławskiego bandu. Okoliczności spotkań z zespołem zapisywały się coraz bardziej kolorowymi i głośnymi wydarzeniami. PASSION FRUIT rozbrzmiewało już przed występami zespołów ISME oraz FEEL. Trzy miesiące po oficjalnym starcie, zespół z powodzeniem kradł serca słuchaczy festiwalu "Młode Talenty" a trzy miesiące później z powodzeniem zdał jesienny "Sprawdzian z Muzy" oraz uatrakcyjnił swoją obecnością przegląd pod hasłem "Rock przez cały rok".

23 września 2019 - Melanie i Martin... Akustycznie!

Koncertowe pasmo Polskiego Radia PiK zabrzmi oklaskami dla muzyki, która już zaistniała w naszych poniedziałkowych spotkaniach. W ten przedostatni, wrześniowy zaprezentujemy ją tym przyjemniej, że bohaterowie owych wrażeń goszczą właśnie w kraju nad Wisłą, po raz pierwszy prezentując swój talent na różnych scenach w Polsce.

Sięgamy po jedyny jak dotąd zapis ich występu, który zarejestrowany został w świąteczny wieczór - 26 grudnia 2016 roku. Koncert odbył się w Stadthalle w niemieckim Osterode, partnerskim mieście polskiej Ostródy. Bohaterami wieczoru byli: Melanie Mau i Martin Schnella oraz ich przyjaciele, a wraz z nimi wszyscy ci wykonawcy, których repertuar posłużył jako inspiracja do nagrania albumu "Gray Matters - Live In Concert". Grudniowy wieczór w Osterode wypełniły kompozycje z dorobku zespołów KANSAS, TOTO, MR.BIG, BLIND GUARDIAN, FLYING COLORS... W programie akustycznego występu Melli i Martina zabrzmieli również The Police, Peter Gabriel, John Farnham, Kenny Loggins a nawet Dolly Parton i... oczywiście autorska twórczość niemieckiego duetu.

Podobnie - choć jednak ograniczone czasowo - zabrzmiały także występy Meli i Martina we Wrocławiu, Krakowie i Piekarach Śląskich. Przed nami jeszcze muzyczne spotkania z nimi w Gdańsku, Poznaniu i Warszawie - 26, 27 i 28 września br.

16 września 2019 - Wieczór z Magasin du Café

To będzie wieczór z odrobiną lata. W poniedziałkowym paśmie koncertowym Polskiego Radia PiK przypomnimy niesamowity występ zarejestrowany 24 września 2018 roku, kiedy to włoska formacja Magasin Du Café wypełniła po brzegi widownię Hard Rock Pub Pamela w Toruniu! Niezwykły klimat, ogromna pasja, miłość do muzyki, południowy temperament i umiejętności artystów ze słonecznej Italii – to wszystko wpłynęło na magię wrześniowego wieczoru w toruńskim klubie... Teraz nasi Słuchacze ponownie mogą poczuć tę atmosferę "retro", magię bistro i nowojorskich klubów słuchając retransmisji fragmentów koncertu Magasin Du Café !

Toruński występ osobliwego projektu był częścią trasy Magasin Du Café . Weekend poprzedzający koncert w Hard Rock Pamela, czwórka artystów z Piedmontu zaznaczyła swoją obecnością na scenach Rostoku i Nakła nad Notecią. Po koncercie w Toruniu grupa wróciła do Włoch, gdzie zaprezentowała się przed publicznością w Turynie i w Bolonii.

Magasin Du Café przywołuje staroświeckie nastroje: magię bistr, milong i nowojorskich klubów, krążąc zawsze między nowoczesnością a tradycją. Czterech muzyków wprowadza na scenę swoje ogromne doświadczenie wypowiadając się intensywną muzyką w połączeniu z ironią. Atmosera koncertów projektu nasycona jest zawsze mieszkanką swingu, manouche, folku, tanga, rocka i muzyki współczesnej. Osobliwością Magasin Du Café symbioza elegancji i energii!

"Są wdzięczni i bezczelni, smaczni i gwałtowni... Magasin du Café ujarzmiają tornado” .

Ucieleśnieniem muzycznym architektów projektu są m.in. Richard Galliano, Gorny Kramer, Astor Piazzolla, Django Reinhardt - oni właśnie mają największy wpływ na muzykę ucieleśniają muzyków, którzy mają największy wpływ na muzykę Magasin du Café . Nie sposób jednak nie zauważyć tutaj cytatów i ukłonów w stronę Edith Piaf, Charliego Chaplina, Carlosa Gardela, Yanna Tiersena czy nawet Bacha...
Magasin Du Café w toruńskim Hard Rock Pub Pamela - 24 września 2018 r.
24 września 2018 r. projekt zaprezentował się na scenie toruńskiego Hard Rock Pub Pamela w składzie:
  • Luca Allievi - guitara
  • Davide Borra - akordeon i syntezatory
  • Alberto Santoru - elektryczny kontrabas, stopa perkusyjna i efekty
  • Mattia Floris - gitara i efekty wokalne
Do wspomnień ubiegłorocznego koncertu i oklasków dla projektu Magasin Du Café zaprasza Dariusz Gross.

9 września 2019 - Oklaski dla... MAJESTIC!

Majestic
Majestic
Podczas gdy za oknem deszczowo i ogólnie mało lata, w paśmie koncertowym Polskiego Radia PiK rytmy pełne Słońca i pozytywnych wibracji... Zaglądamy do wspomnień występu zarejestrowanego w bydgoskim studiu kujawsko-pomorskiej rozgłośni 9 lat temu. 19 listopada 2010 roku gościliśmy trójmiejską formację MAJESTIC. Dzisiejsze przypomnienie tamtego wieczoru powinno być idealnym sposobem na rozpogodzenie mokrej i szarej aury za sprawą rytmów i barw typowych dla reggae i ska, które wtedy przywieźli nasi goście. Siła tego przekazu to jednak nie tylko kwestia dźwięków, ale również pogodnego usposobienia artystów ze składu MAJESTIC. Pamiętający radiowy występ trójmiejskiego sekstetu z pewnością zauważą, że twórczość MAJESTIC nie utraciła przez ten czas na swojej temperaturze i przesłaniu, a kolejne spotkanie z zespołem może być dobrym lekiem na nastroje podrapane tęsknotą za Słońcem i nadszarpnięte podziębieniami organizmy... Zatem - Zapraszamy! :)

2 września 2019 - S&M / wieczór z... METALLICA!

Wrześniowe spotkania w koncertowym paśmie Polskiego Radia PiK otwieramy wspomnieniem dwóch wieczorów sprzed 20 lat w kalifornijskim Berkely Community Theatre, gdzie 21 i 22 kwietnia 1999 roku zaprezentował się się skład zespołu METALLICA z towarzyszeniem San Francisco Symphony Orchestra pod batutą Michaela Kamena. Materiał wydany jesienią tego samego roku na dwóch płytach albumu "S&M" wzbudził o tyle zainteresowanie co i skrajne reakcje ze strony fanów grupy, ale i ciekawość odbiorców nie sięgających wcześniej po jej twórczość. Być może magnesem dla tych drugich były sukcesy Michaela Kamena, którego obecność w projekcie rockowo-symfonicznym stanowiła pokusę poznania "niecodziennego" projektu... A przecież podobnych sytuacji w historii światowego rocka było już więcej. Tak czy inaczej samo wydarzenie, jak również jego zapis wydany w formie audio i dvd okazały się dla zespołu METALLICA ogromnym sukcesem i pewnego rodzaju przełomem, a z pewnością niebagatelnym rozszerzeniem powierzchni swojego "muzycznego rażenia".

Trzeba przyznać, że ostatnie i najbliższe tygodnie są dla sympatyków grupy METALLICA okazją przeżywania wielkich wzruszeń. 21 sierpnia grupa wystąpiła przed polską publicznością z potężnym show na stadionie "Narodowym" w Warszawie. Jako wielka niespodzianka - i już właściwie tradycja - zabrzmiał "Sen o Warszawie" jako pokłon dla polskich fanów i twórczości Czesława Niemena.
1234567