Wtorek, 04 sierpnia 2020 r.   Imieniny: Dominika, Protazego, Jana
Polskie Radio PiK » Koncertowe Radio PiK

Pięknie i Koncertowo

Koncerty mają swój specyficzny nastrój... Nawet znane nuty i słowa w wydaniu "na żywo" potrafią zaskoczyć nowym rozwiązaniem, niespodziankami zaistniałymi tylko tutaj i tylko teraz. Czerpane z płyt przywołują ciepło wspomnienia, udostępnione przez przyjaciół pozwalają poznać koncertowe życie na innych falach, zarejestrowane w ciekawych miejscach, dają szansę poznać brzmienie scen klubowych i plenerowych... A przecież mogą być i te - najcieplejsze - najbliższe, bo też organizowane w studiu kujawsko pomorskiej rozgłośni...

31 lipca 2020 - Wieczór z... NIRVANA!

Ostatni piątek lipca br. w koncertowym paśmie Polskiego Radia PiK zabrzmi wspomnieniem legendy muzyki grunge i wydarzeń zarejestrowanych 28 lat temu w trakcie festiwalu w angielskim Reading. 30 sierpnia 1992 roku na festiwalowej scenie wystąpił zespół NIRVANA.

Był to drugim występ grupy NIRVANA na corocznym Reading Festival, a pierwszy od sukcesu drugiego albumu „Nevermind”, który wyniósł ekipę z Seattle na pozycję „największego zespołu rockowego na świecie”. Jak się później okazało, był to także ostatni koncert grupy na brytyjskiej ziemi.

Był czas dość szczególny dla zespołu NIRVANA. Kurt Cobain dopiero co został ojcem. W radość z narodzin Frances Bean Cobain, córki wokalisty i gitarzysty Nirvany Kurta Cobaina i jego żony Courtney Love, wmieszały się również prasowe plotki o możliwym rozwiązaniu Nirvany, których powodem miało być uzależnienie Kurta od heroiny i rosnące równolegle napięcie w składzie grupy. Trudno było się zatem dziwić zaskoczeniu wielu osób wśród organizatorów festiwalu, gdy NIRVANA pojawiła się na Reading Festival '92. Dzięki temu mamy dzisiaj pamiątkę w postaci wydanego 3 listopada 2009 roku albumu „NIRVANA - Live at Reading”.
Tylko z obowiązku dziennikarskiego przypomnieć należy, że 30 sierpnia 1992 roku zespół NIRVANA wystąpił na Reading Festival '92 w składzie:
  • Kurt Cobain – wocal i gitara,
  • Krist Novoselic – gitara basowa i chórki,
  • Dave Grohl – perkusja i chórki.
Na wieczór z oklaskami dla zespołu NIRVANA zaprasza Tomasz Kaźmierski.