Piątek, 20 września 2019 r.   Imieniny: Filipiny, Eustachego, Euzebii
Polskie Radio PiK » Patronaty

KONCERTY I FESTIWALE


Piazzolla/Czajkowski

Koncert Piazzolla /Czajkowski skupiać się będzie wokół emocji. W pierwszej części wystąpi Klaudiusz Baran – niezwykle wszechstronny polski akordeonista oraz bandoneonista, Rektor oraz profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Wraz z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną pod batutą Marka Wroniszewskiego sięgną po repertuar legendarnej dla historii tanga postaci - Astora Pantaleóna Piazzolli, twórcy oryginalnej formy muzycznej - tanga nuevo. W koncercie usłyszymy jego najbardziej znane utwory, m.in. Libertango, Adiós Nonino, czy Oblivion.


Czas dla nas

Koncert wprowadzi maluchy w świat instrumentów, oswoi z ich brzmieniem, zaktywizuje do udziału w zabawach, jednocześnie pozwalając opiekunom na chwilę wytchnienia. Wszystkie koncerty z cyklu Czas dla nas prowadzone są w sposób przystępny i swobodny, z udziałem profesjonalnych artystów.

Pierwszy w nowym sezonie artystycznym koncert z cyklu Czas dla nas rozpocznie pieśń Ignacego Jana Paderewskiego „Gdy ostatnia róża zwiędła”. Rozłożone na pulpitach nuty zamienią się w muzykę polskich kompozytorów XIX i XX wieku. Zabrzmią więc utwory F. Chopina, S. Moniuszki, H. Wieniawskiego, K. Szymanowskiego, W. Lutosławskiego.

Gdy ostatnia róża zwiędła – koncert z cyklu Czas dla nas
22.09.2019 r., niedziela, godz. 16:00, 17:15
Sala Prób CKK Jordanki

57. Bydgoski Festiwal Muzyczny

Kalendarzowa jesień już po raz 57. nabierze niezwykłych barw, dzięki odbywającemu się w Filharmonii Pomorskiej, od 20 września do 11 października 2019, Bydgoskiemu Festiwalowi Muzycznemu. Festiwal już po raz czwarty rozbrzmiewający w „kontrastowej” odsłonie, tym razem zaprezentuje śpiewy w różnych formach i stylach.

Seminarium Wokalne Muzyki Dawnej

Seminarium Wokalne Muzyki Dawnej to przedsięwzięcie skierowane przede wszystkim do uczniów, studentów i pedagogów o specjalnościach: Wokalistyka, Edukacja Artystyczna, Muzyka Kościelna. Seminarium ukierunkowane jest na zdobywanie wiedzy i doświadczenia w zakresie wokalnej muzyki dawnej (w 1 edycji realizowanej w listopadzie br. będziemy badać aspekty wykonawcze epoki renesansu i baroku), czyli zagadnieniom niszowym w polskiej edukacji muzycznej. Za sprawą dwuczęściowego Seminarium będziemy mogli rozwijać kompetencje naszych uczniów, studentów i pedagogów w dziedzinie Wokalnej Muzyki Dawnej, a konkretnie w tematyce związanej z operą barokową, muzyką oratoryjno-kantatową, wokalną - w dużej mierze Ensemblową i wokalno- instrumentalną muzyką renesansową.

Koncert Muzyki Tajskiej - Court to Common: from Thai classical to Thai folk music

Wybitny tajski kompozytor i pianista, Nat Yontatarak zdaje sobie sprawę z równowagi między tajskimi motywami i zachodnią strukturą muzyczną. To sprawia, że jego muzyka jest namacalna dla międzynarodowej publiczności.

Pierwszą sonatą „Glory to our great Kings” – skoncentruje się na królewskiej tradycji muzyki przywołując pamięć dynastii Chakri, przodków obecnego Króla - Ramy X. W drugiej części koncertu, uwydatniającej kulturę ludową na scenie, usłyszymy kompozycję inspirowaną tajskim folkiem – adaptację „Syna marnotrawnego”. Aby lepiej uchwycić melodramatyczny aspekt Likaya, odpowiednika zachodniej operetki, Nat pomyślał o dodaniu elementów perkusyjnych w wykonaniu Łukasza Kurzydło, utalentowanego polskiego perkusisty.

Nat Yontararak – kompozytor, pianista
Łukarz Kurzydło - perkusjonista
oraz Tańcerze z Christian Communications Instytute (Payap University)

WSTĘP WOLNY

5. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego

W dniach 1-13 października 2019 roku odbędzie się w Toruniu 5. Międzynarodowy Festiwal i
Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego. W tym roku wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Plejada młodych wirtuozów skrzypiec z 13 krajów stanie w muzyczne szranki o statuetkę Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Karola Lipińskiego. Łączna pula nagród to 51 tys. euro.


Muzyczna lekcja historii

Narodowe Centrum Kultury i grupa Fabryka, zapraszają na rockową "Muzyczną lekcję historii”. To 9 niekomercyjnych koncertów zespołu. Celem projektu jest propagowanie historii i poezji w muzycznej formie.

Zespół wykona w pop-rockowych aranżacjach, utwory nawiązujące do różnych wydarzeń historycznych. W repertuarze znajdą się wybrane piosenki z płyty "Sierpień", m.in. poezje Baczyńskiego. Program uzupełnią znane polskie przeboje z lat 60-90. Słuchacze mogą bliżej poznać rodzimą historię i dziedzictwo narodowe. Koncerty uzupełnią wizualizacje multimedialne.

Zespół wystąpi w: Kolbuszowej, Wąbrzeźnie, Izbicy Kujawskiej, Giżycku, Malborku, Połczynie Zdroju, Świdwinie, Mieścisku i Mirosławcu. Regionalne stacje radiowe i telewizyjne objęły opieką medialną trasę w całej Polsce. TVP3 Rzeszów i Radio Rzeszów są patronami medialnymi koncertu Fabryki w Kolbuszowej.

Koncerty odbędą się: 2 X w Bibliotece Wąbrzeskiej przy ulicy Matejki 11B o godzinie 17.00 oraz 3 X w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Izbicy Kujawskiej przy ul. Narutowicza 63.

Wstęp na koncerty jest bezpłatny. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązują wejściówki wydawane przez organizatorów.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura - Interwencje 2019.

Ogólnopolski Festiwal Poezji Śpiewanej i Piosenki Aktorskiej FORMA

Można by powiedzieć za poetą, że w „przemijaniu drzemie cały życia smak”, stajemy bowiem w obliczu przygotowań do jubileuszowej edycji FORMY, która nie tylko wpisała się w kulturalny krajobraz ośmiotysięcznego miasteczka, ale także z powodzeniem zaistniała na festiwalowej mapie kraju. Każdy jubileusz jest czymś wyjątkowym, taka jest bowiem definicja tego stanu i zobowiązującym jednocześnie. Dlatego też już dziś zapraszamy do wzięcia udziału w tym niecodziennym święcie piosenki w dniach od 11 do 13 października. Festiwal odbywał się będzie w nowoczesnym, oddanym w ubiegłym roku, Miejskim Domu Kultury. Rzecz jasna najważniejszym bytem przedsięwzięcia jest konkurs piosenki, adresowany do wszystkich, którzy chcą i czują potrzebę podzielenia się swoim talentem, muzykalnością, wrażliwością na piękno muzyki i mądrość zawartą w słowach.
12