Czwartek, 20 czerwca 2019 r.   Imieniny: Diny, Bogny, Florentyny
Polskie Radio PiK » Patronaty

KONCERTY I FESTIWALE


13. Festiwal Rocka Progresywnego im. Tomasza Beksińskiego

13. Festiwal Rocka Progresywnego im. Tomasza Beksińskiego
13. Festiwal Rocka Progresywnego im. Tomasza Beksińskiego
W dniach 6 - 7 lipca 2019 roku, w Toruniu odbędzie się 13. Festiwal Rocka Progresywnego im. Tomasza Beksińskiego. Miejscem imprezy ponownie będzie malowniczy Amfiteatr przy Muzeum Etnograficznym, który przepięknie wpisał się w latach poprzednich w krajobraz festiwalu. W tym roku organizator czyli Stowarzyszenie Inicjatyw Niezależnych "PROGRES", zaplanował 10 koncertów, oraz tradycyjnie szereg licznych przedsięwzięć wspierających, które złożą się na cały program Festiwalu.

Niewątpliwą gwiazdą tegorocznej imprezy będzie warszawska formacja TIDES FROM NEBULA, od kilku lat jedna z naszych najbardziej rozpoznawalnych grup, nie tylko w Polsce, ale i po za jej granicami. Zespół obecnie pracuje nad swoim piątym albumem. W Toruniu z pewnością stworzy wspaniałe widowisko, z czego z resztą słynie od ponad dziesięciu lat swojej bogatej kariery.

Dni Moniuszkowskie

Rok 2019 został uznany rokiem Stanisława Moniuszki – jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów, twórcy pieśni, operetek, baletów i oper. Należyte uczczenie 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki (1819-1872), polskiego kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, wychowawcy i żarliwego patrioty stało się ideą przewodnią wielu tegorocznych wydarzeń kulturalnych. Przywrócenie Stanisławowi Moniuszce należytej rangi w panteonie twórców narodowych, zerwanie z wizerunkiem kompozytora niepostrzeganego na równi z wybitnymi europejskimi twórcami romantycznymi, wykreowanie jego obrazu jako twórcy pierwszorzędnego, utrwalenie w świadomości społeczeństwa dorobku Stanisława Moniuszki oraz promocja za granicą jego twórczości ukazanej w kontekście dzieł wybitnych kompozytorów XIX w. to główne cele tegorocznych działań prowadzonych na szeroką skalę zarówno w całej Polsce jak i u nas, w Toruniu. Dni Moniuszkowskie organizowane przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną rozpoczną się 5 maja recitalem fortepianowym, a zakończą 21 czerwca koncertem symfonicznym Przeboje Moniuszki. Poza wymienionymi wydarzeniami zaplanowano także koncerty i audycje dla dzieci, przemarsz ulicą Moniuszki, spektakl muzyczny i koncertową wersję opery Flis.

SOPRANISSIMO

SOPRANISSIMO
SOPRANISSIMO
SOPRANISSIMO, to trzy śpiewaczki operowe: Agnieszka Adamczak-Hutek, Joanna Horodko, Agnieszka Sokolnicka, które własny talent, pracowitość i umiejętności połączyły w niezwykły muzyczny koktajl – urody, pasji i przyjaźni. Tercet wykonuje najsłynniejsze arie operowe i operetkowe w różnych, czasem zaskakujących i nowatorskich aranżacjach. Koncert poprowadzi Sławomir Chrzanowski. Tym koncertem pożegnamy się z Melomanami na czas wakacji.