Wtorek, 01 grudnia 2020 r.   Imieniny: Natalii, Eligiusza, Edmunda
Polskie Radio PiK » Patronaty » WYDARZENIA
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-11-19, 07:23 Marta Jagodzińska

Aktywni Błekitni

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy zaprasza dyrektorów i nauczycieli szkół podstawowych do udziału w Programie Szkoła Przyjazna Wodzie „AKTYWNI BŁĘKITNI”. Program jest skierowany do uczniów szkół podstawowych. Celem akcji jest edukacja dzieci, ale również ich rodziców i nauczycieli, na temat zrównoważonego rozwoju w gospodarce wodnej. Szczególnie ważne są tutaj ochrona przeciwpowodziowa i zapobieganie skutkom suszy oraz bezpieczne i mądre korzystanie z zasobów wodnych. Jeśli pandemia nie pokrzyżuje nam planów to zamierzamy przeprowadzić także terenowe zajęcia edukacyjne, podczas których będzie możliwe zwiedzanie infrastruktury hydrotechnicznej, takiej jak zbiorniki retencyjne, czy zabytkowe śluzy. Placówka, która zrealizuje założenia programu otrzyma certyfikat "Szkoły Przyjaznej Wodzie". Udział jest bezpłatny.
Program zakłada cztery aktywności:
• przeprowadzenie minimum 2-óch lekcji na temat gospodarowania wodami.
• zajęcia lub pokazy zorganizowane przez naszych partnerów - Policję, WOPR lub Straż Pożarną.
• konkurs tematyczny z zakresu wiedzy o wodzie.
• akcję „ Strażnik Czystych Wód”, która polega na zaangażowaniu uczniów i rodziców w działania związane z utrzymaniem czystości rzek, jezior czy innych zbiorników wodnych oraz terenów przyległych.
W razie przedłużającej się pandemii część działań zostanie zrealizowanych on-line.

Woda to najcenniejszy ze wszystkich zasobów. Niestety w Polsce mamy jej mało. Dzięki Wodom Polskim z roku na rok zatrzymujemy jej coraz więcej, za sprawą rozbudowy systemu retencji. Jednak nasze działania to nie wszystko. Potrzebujemy pomocy małych superbohaterów! To dzięki tym młodym hydrologom, w przyszłości wody nigdy nie zabraknie. Choć najpierw musimy nauczyć dzieci dobrych nawyków i dać im podstawy istotnej wiedzy.

Otrzymaliśmy patronat Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Klimatu i Środowiska, a także Kuratorów Oświaty: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego. Patronat medialny objęła: TVP Bydgoszcz oraz Polskie Radio PIK.

Szczegóły na https://bydgoszcz.wody.gov.pl