Sobota, 24 października 2020 r.   Imieniny: Rafała, Marcina, Antoniego
Polskie Radio PiK » Patronaty » WYDARZENIA
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-10-08, 13:19 Marta Jagodzińska

"Wykluczona" - etnograficzny spektakl teatralny

Wykluczona to etnograficzny spektakl teatralny, oparty na materiałach źródłowych terenu Pomorza i Ziemi Chełmińskiej z przełomu XIX i XX wieku, której akcja rozgrywa się w rzeczywistości magicznej, typowej dla bajki ludowej.

Adaptacja publikacji naukowych na gruncie teatru to sfabularyzowane praktyki oraz społeczno-kulturowe okoliczności, które dawniej łączyły się z ciążą, porodem oraz dalszymi losami noworodka i matki. Historia młodej ciężarnej dziewczyny z ubogiej rodziny wpisana została w ramy bajki ludowej, gdzie rzeczywiste postaci, napotykają na swojej drodze fantastyczne istoty z folkloru chełmińskiego. Zapraszamy do świata magii, pełnego obrzędów, rytuałów i głębokiej ludowej symboliki.
Jakie „zagrożenia” czyhały w kontakcie mieszkańców z ciężarną? Jak modlitwa mogła zaszkodzić niemowlęciu? Do kogo należało ciało ciężarnej? Czy zanurzenie w tradycji jest przeznaczeniem, któremu mamy się poddać czy klatką, w której obumiera wolna wola? Jeśli te pytania wydają Ci się dziwne, koniecznie przyjdź i poczuj dawny świat dawnych przekonań, gdzie troska o przetrwanie była najważniejsza.

Zapraszamy do Bramy Grudziądzkiej w dniach 12,19 i 26 października. Spotykamy się o 17:15 przed Bramką. Wstęp na spektakl jest bezpłatny.

Liczba widzów ze względu wspólnego bezpieczeństwa i zdrowia jest ograniczona, a rezerwacja biletów dostępna jest wyłącznie pod adresem e-mail: sit.manowce@gmail.com.