Środa, 20 listopada 2019 r.   Imieniny: Anatola, Sedzimira, Rafała
Polskie Radio PiK » Patronaty » KONCERTY I FESTIWALE
2019-09-16, 08:59 Marta Jagodzińska

Seminarium Wokalne Muzyki Dawnej

Seminarium Wokalne Muzyki Dawnej to przedsięwzięcie skierowane przede wszystkim do uczniów, studentów i pedagogów o specjalnościach: Wokalistyka, Edukacja Artystyczna, Muzyka Kościelna. Seminarium ukierunkowane jest na zdobywanie wiedzy i doświadczenia w zakresie wokalnej muzyki dawnej (w 1 edycji realizowanej w listopadzie br. będziemy badać aspekty wykonawcze epoki renesansu i baroku), czyli zagadnieniom niszowym w polskiej edukacji muzycznej. Za sprawą dwuczęściowego Seminarium będziemy mogli rozwijać kompetencje naszych uczniów, studentów i pedagogów w dziedzinie Wokalnej Muzyki Dawnej, a konkretnie w tematyce związanej z operą barokową, muzyką oratoryjno-kantatową, wokalną - w dużej mierze Ensemblową i wokalno- instrumentalną muzyką renesansową.
Dodatkowym atutem projektu realizowanego przez Akademię Muzyczną w Bydgoszczy jest współdziałanie Wydziału Wokalno-Aktorskiego i Katedry Klawesynu, Organów i Muzyki Dawnej tejże uczelni, dzięki której uczestnicy zajęć będą mogli współpracować z muzykami grającymi na instrumentach historycznych.

Zapraszamy również wszystkich Melomanów na wykłady i koncerty w ramach SWMD, gdzie przeniesiemy się w świat wokalnej muzyki dawnej przedstawiony przez Uczestników Seminarium a ukształtowany w oparciu o historyczne praktyki wykonawcze przez naszych znakomitych prowadzących.

Pierwszą sesję 11-13 listopada 2019, poprowadzi dr Agnieszka Budzińska Bennett. Sesja rozpocznie się 11 listopada o g. 10.00 wykładem pt.: Liturgiczne utwory z tabulatury organowej Jana z Lublina (1540) – zagadnienia rekonstrukcji a zakończy koncertem uczestników oraz zespołu projektowego Exploratori Ensemble w ostatni dzień Seminarium tj. 13 listopada o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. prof. R. Sucheckiego, ul. Staszica 3.

Drugą sesję 21-24 listopada 2019, poprowadzi prof. Marek Rzepka. Tym razem sesję również otwiera wykład (21 listopada, g. 15.30) pt.:Wykonawstwo wokalnej muzyki 17/18 stulecia z perspektywy dzisiejszych oczekiwań rynku muzycznego. Sesję zwieńczy koncert uczestników wraz z zespołem instrumentów historycznych Katedry Muzyki Dawnej AM w Bydgoszczy w przedostatni dzień Seminarium tj. 23 listopada o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. prof. R. Sucheckiego, ul. Staszica 3.