Środa, 17 lipca 2019 r.   Imieniny: Anety, Bogdana, Jadwigi
Polskie Radio PiK » Patronaty » KONCERTY I FESTIWALE
2019-01-31, 12:29 Arkadiusz Buziak

Wiosna Festiwali czyli pięć pięknych spotkań z kulturą

Wiosna Festiwali czyli pięć pięknych spotkań z kulturą
Wiosna Festiwali czyli pięć pięknych spotkań z kulturą
Co to jest ta Wiosna Festiwali zapytacie? Tej wiosny, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy daje Wam pięć, różnorodnych festiwali.
Od marca do czerwca czekają na Was muzyczne ETHNIESY i DRUMS FUSION, filmowe ANIMOCJE i Millenium DOC AGAINST GRAVITY oraz literacka uczta na PRZE-CZYTANYCH.


Ethniesy, to jedyny w regionie festiwal na którym brzmi muzyka etno, od śpiewu białego z polskich Kresów po szaleńczy rytm ukraińskich bębnów. Ethniesy otwierają Wiosnę. To festiwal, na którym słucha się tańcząc (dosłownie), bo namawiają do tego sami wykonawcy. Na Ethniesy zapraszamy od 14 do 17 marca.


Prze-Czytani zaczynają się kilka dni później. To piękny i pełen literackich przeżyć czas. Spotkania z największymi nazwiskami polskiej literatury. Byli tu już Mariusz Szczygieł, Olga tokarczuk, Andrzej Stasiuk i inni. Dołączcie do nich! Od 22 do 27 marca zaprasza MCK i młodzież z VI LO w Bydgoszczy, która jest głównym organizatorem festiwalu.


Potem nadchodzą Animocje. To ważna marka w świecie festiwali kina animowanego. I to kina bardzo poważnego, skierowanego do dorosłych, bo światowa animacja wcale, ale to wcale nie koncentruje się na bajkach. Na nasz festiwal, swoje filmy zgłosiło w tym roku 800 twórców z ponad 40 krajów. Na Animocje zapraszamy od 7 do 14 kwietnia.


Millenium Doc Against Gravity to klasa dla siebie. Największy festiwal pełnometrażowych dokumentów co roku zaskakuje bogactwem form i tematów. W MCK odbywa się coś więcej niż zwykła replika warszawskiej edycji. My mamy swój własny, "Bydgoski Aneks” przyznający samodzielnie nagrodę dla najlepszego filmu. Od 13 do 19 maja zaprasza MCK i Fundacja Art-House, która jest głównym organizatorem "Bydgoskiego Aneksu”.


Wielki finał Wiosny Festiwali, wisienka na torcie, perła w koronie: Drums Fusion. Najszybciej rozwijający się festiwal muzyki opartej na rytmie i perkusji. Wśród gości byli już Dave Lombardo ze Slayera, Cindy Blackman Santana tworząca z Lennym Kravitzem, fińska Apocalyptica, wirtuoz jazzu jan garbarek i wielu innych. Zapraszamy od 27 maja do 2 czerwca. Bębenki nie pękają!


Idziemy do Was!


PS: pamiętaj o hasztagu #wiosnafestiwali. Rób fotki, otaguj i wrzucaj na Facebooka i Instagram. A wtedy spotka Cię coś miłego… ;)