Piątek, 14 grudnia 2018 r.   Imieniny: Alfreda, Izydora, Jana
Polskie Radio PiK » Patronaty » WYDARZENIA
2018-11-28, 09:02 Marta Jagodzińska

Jubileusz 25-lecia Centrum Niezależnego Życia

Jubileusz 25-lecia Centrum Niezależnego Życia
Jubileusz 25-lecia Centrum Niezależnego Życia
Stowarzyszenie Centrum Niezależnego Życia w Ciechocinku obchodzi w tym roku jubileusz dwudziestopięciolecia swojej działalności. Idea powstania Centrum miała swój początek w roku 1993. Najbardziej aktywni instruktorzy wywodzący się z ruchu „Aktywnej Rehabilitacji” postanowili utworzyć stacjonarny ośrodek, w którym rewalidacja osób z niepełnosprawnościami prowadzona by była w trzech podstawowych płaszczyznach – fizycznej, psychicznej i społecznej. Płaszczyzny te są obecne we wszystkich proponowanych w Centrum formach usprawniania, prowadzących do osiągnięcia niezależności życiowej.

Do tej niezależności prowadzi również możliwość uprawiania sportu, który wspomaga proces usprawniania, zapewnia lepsze samopoczucie i buduje pozytywne postawy społeczne. Centrum Niezależnego Życia uświadamia osobom z niepełnosprawnościami, że żyjąc w społeczeństwie, mimo koniecznego wysiłku, należy się do społeczeństwa zbliżyć. W tradycyjnie pojmowanym procesie rehabilitacji zakłada się stosunkowo małe uczestnictwo osoby rewalidowanej, nie dając jej do końca możliwości decydowania o sobie. Instruktorzy Centrum Niezależnego Życia starają się aby osoby z podobnym rodzajem dysfunkcji, będący w podobnej sytuacji życiowej, zdawali sobie sprawę z tego, że usprawnianie we wszystkich płaszczyznach jest ich sprawą i oni ponoszą odpowiedzialność za uzyskane wyniki.

Najważniejsza grupą beneficjentów, którym pomagamy są osoby z niepełnosprawnościami narządu ruchu, w tym głownie po urazach rdzenia kręgowego. Średnio w roku udzielamy wsparcia dla około 650 osób tak więc przez dwadzieścia pięć lat pomogliśmy dla przeszło szesnastu tysięcy osób.
W dniu 15 grudnia 2018 roku zorganizujemy Koncertu Jubileuszowego, który się odbędzie w przepięknej scenerii Teatru Letniego Ciechocinku. Jest to możliwe dzięki wsparciu Pana Burmistrza Ciechocinka, który nieodpłatnie użyczy nam ten wyjątkowy obiekt. W trakcie koncertu wyemitujemy film opowiadający o naszej działalności. Zagra zespół Skołowani oraz zaproszeni goście: Apostolis Anthimos (SBB, grupa Niemen), Sławomir Marek Modrzejewski (zespół Zdrowa Woda z Ciechocinka ), Przemysław Łosoś (zespół Open Blues z Torunia). Planujemy również zaproszenie zaprzyjaźnionego z nami zespołu Kasa Chorych.