Niedziela, 25 października 2020 r.   Imieniny: Darii, Wilhelminy, Bonifacego
Polskie Radio PiK » Patronaty
Ogłoszenie własne nadawcy

WYSTAWY I WYDARZENIA DŁUGOTERMINOWE

Adam Myjak – Rzeźba i grafika

Adam Myjak – polski rzeźbiarz i pedagog – studiował w latach 1965–71 na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie rozwijał się pod opieką profesorów: Stanisława Kulona, Stanisława Słoniny, Zofii Demkowskiej i Bohdana Chmielewskiego. Następnie rozpoczął pracę dydaktyczną w macierzystej uczelni, przeszedł szczeble kariery akademickiej od starszego asystenta u prof. Kulona do profesora zwyczajnego w 1996 roku. Debiutował wraz z twórcami Nowej Figuracji. W latach 1971–79 był kierownikiem artystycznym związanego z poetyckim pokoleniem ‘68 roku pisma „Nowy Wyraz. Miesięcznik Literacki Młodych”, które prezentowało na swoich łamach najwybitniejszych artystów plastyków młodego pokolenia – dzisiaj już klasyków współczesnej sztuki polskiej.

W tym czasie Myjak współtworzył także ruch O poprawę. W latach 1979–81 przebywał na stypendium twórczym im. Wilhelma Lehmbrucka w Duisburgu (wówczas RFN), gdzie następnie wykładał rzeźbę na tamtejszym uniwersytecie na Wydziale Sztuk Pięknych. W 1997 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2005 Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2009 został członkiem czynnym Polskiej Akademii Umiejętności. W 2019 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych, został laureatem Nagrody „Dzieło życia” w ramach XVIII Edycji Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida oraz dyrektorem Wydziału VI Twórczości Artystycznej Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie.

Hanna Żuławska (1908-1988). Malarstwo. Ceramika.

Na wystawie Hanny Żuławskiej w Bydgoskim Centrum Sztuki pokazane zostaną rzeźby ceramiczne oraz obrazy ze zbiorów rodzinnych Ewy Żuławskiej-Bogackiej. Kuratorką wystawy jest Alicja Buławka-Fankidejska – artystka, której ulubionym obszarem działań są alternatywne metody wypalania ceramiki, obecnie asystentka w Pracowni Ceramiki Artystycznej na Wydziale Rzeźby i Intermediów gdańskiej ASP.

Alicja Buławka-Fankidejska: „Profesor Hanna Żuławska była niezwykłą osobowością, artystką wszechstronną i charyzmatycznym pedagogiem. Z wykształcenia malarka (studia artystyczne odbyła w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, dyplom uzyskała w 1947 roku w pracowni prof. Felicjana Kowarskiego), zajmowała się także ceramiką związaną z architekturą, polichromią, sgraffito, ceramiką użytkowo – dekoracyjną i rzeźbą ceramiczną.

Była współzałożycielką Państwowego Instytutu Sztuk Plastycznych w Sopocie w 1945 roku, póżniejszej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, obecnie Akademii Sztuk Pięknych. To pod jej opieką w roku 1947 zaczęła funkcjonować Pracownia Ceramiki. W latach 1964-66, Hanna Żuławska pełniła funkcję dziekana Wydziału Rzeźby na gdańskiej PWSSP.

8. edycja programu "Dziel się uśmiechem"

Wraz z nowym rokiem szkolnym rusza kolejna, 8. już edycja programu „Dziel się Uśmiechem”. 100 000 dzieci w całej Polsce pozna zasady prawidłowej higieny jamy ustnej, a także dowie się jak zapobiegać próchnicy zębów, która dotyczy ponad 80% polskich sześciolatków i dwunastolatków. Działania edukacyjne, podejmowane w ramach programu mają utrwalać u dzieci właściwe nawyki oraz zmniejszać skalę tego problemu w Polsce.

Występowanie próchnicy zębów wśród najmłodszych jest zjawiskiem alarmującym. Z problemem zmagają się dzieci w całej Unii Europejskiej, jednak polskie statystyki na tle średniej z innych krajów członkowskich, wypadają bardzo niekorzystnie - prawie 82% sześciolatków i ponad 85% dwunastolatków w Polsce walczy z próchnicą. Dla porównania, 69% czeskich sześciolatków ma podobny problem z zębami. Na Łotwie i w Wielkiej Brytanii odsetek ten wynosi do 55%, a we Francji i Danii już tylko 25% sześciolatków ma próchnicę.

„Nasz czas”

„Nasz czas” to wystawa Galerii Rusz zapraszająca do wspólnego świętowania okrągłej rocznicy 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski.

W czerwcu na ulicach Torunia pojawi się autobus z ekspozycją niezwykłej pracy artystów z Galerii Rusz. W lipcu prace będzie można oglądać na citylightach umieszczonych w wiatach przystankowych rozrzuconych po całym mieście. W ten sposób twórcy Joanna Górska i Rafał Góralski włączą się w obchody 100-lecie powrotu Torunia do wolnej Polski.

Artyści za pośrednictwem swoich prac chcą przypomnieć mieszkańcom Torunia to doniosłe wydarzenie i promować je, ponieważ niewiele osób ma świadomość, że Toruń powrócił do wolnej Polski dopiero 18 stycznia 1920 roku. Jednocześnie toruńscy twórcy chcą zwrócić uwagę na ważny fakt, że to dzięki zjednoczonemu wysiłkowi ówczesnych mieszkańców, my teraz możemy cieszyć się wolnością i celebrować ten fakt.

#zKubkiemDlaSzpitali

Panujący wirus (COVID-19) stworzył w naszym kraju sytuację, w której każdy zdrowy medyk jest na wagę złota. Dzięki nim, my Polacy mamy szansę na lepsze jutro. Medycy ,to osoby szczególnie narażone na działanie wirusa. Niezbędnym środkiem zapobiegawczym w ich codziennej pracy są rękawice, kombinezony ochronne czy maski.

Z racji obecnej sytuacji, Polski producent ceramiki stołowej „Manufaktura Chodzieska” postanowił stworzyć charytatywną akcję o nazwie #zKubkiemDlaSzpitali. Celem akcji jest przekazanie szpitalom zakaźnym jak największej ilości certyfikowanych maseczek KN95 poprzez sprzedaż limitowanej serii kubków.

Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „GROTA”

Klub organizuje regularnie spotkania z historykami, specjalistami z zakresu okupacji i powojennego zniewolenia oraz twórcami filmowymi, czy świadkami historii. Jego intencją jest stworzenie platformy do dyskusji o zapomnianych, przemilczanych lub fałszowanych w latach totalitarnej propagandy faktach z dziejów historii Polski.

www.facebook.com/grot.bydgoszcz
www.klub-generalagrota.pl