Czwartek, 23 maja 2019 r.   Imieniny: Iwony, Dezyderego, Kryspina
Polskie Radio PiK » Patronaty

WYDARZENIA


Majówka Ekologiczna

Ekologiczna Majówka
Ekologiczna Majówka
Spotkanie kierowane jest do grupy nauczycieli, prowadzących w szkołach przedmioty przyrodnicze i biologię. Konferencja jest organizowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Gmin Ziemi Dobrzyńskiej i Gminą Skrwilno.

Prezentowane tematy:

1. Działalność edukacyjna i promocyjna Nadleśnictwa Skrwilno oraz oferta edukacyjna.
2. Projekt uchwały antysmogowej dla Województwa Kujawsko - Pomorskiego.
3. Wspólne możliwości dla ochrony środowiska.
4. Prezentacja Gminy Skrwilno.

Akcja stanowi element kampanii edukacyjnej pod nazwą „Lasy Państwowe. Dla lasu, dla Ludzi”.

II Bieg Charytatywny dla Angeliki Saganowskiej

II Bieg Charytatywny dla Angeliki Saganowskiej
II Bieg Charytatywny dla Angeliki Saganowskiej
25 maja 2019 roku o godz. 11 - Gminny Ludowy Klub Sportowy z Dobrcza z Gminą Dobrcz i Starostwem Powiatowym w Bydgoszczy organizuje już po raz drugi II Bieg charytatywny dla Angeliki Saganowskiej, mający na celu zbiórkę pieniędzy na rzecz chorej dziewczyny, która potrzebuje codziennej rehabilitacji.

Na bieg, który odbędzie się na przepięknym terenie wokół jeziora w Borównie zapisało się, już około 200 osób, a będzie można zapisać się jeszcze w dniu wydarzenia. Ponadto odbędzie się m.in. Bieg dla Mam z dziećmi na dystansie 150m oraz licytacje. Planowane są również liczne atrakcje dla dzieci oraz będzie można skosztować wielu smakołyków. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Radio Pik.

Angelika była radosną, towarzyską, pełną życia i energii nastolatką. Zawsze dbała o innych. Od momentu, gdy jej zdrowie było w stanie krytycznym do dnia dzisiejszego dziewczyna zdaniem lekarzy „pokonała bieg milowy".

Pokażmy, że los Angeliki nie jest nam obojętny!

Konkurs „Skarby Doliny Osy”

Konkurs „Skarby Doliny Osy”
Konkurs „Skarby Doliny Osy”
Konkurs poprzedzony jest XIII Powiatowymi Warsztatami Ekologicznymi pod hasłem „Skarby Doliny Osy”, które zostaną przeprowadzone w dniach 10-11 maja 2019 r. Warsztaty zostały podzielone na 3 kategorie: wiedzowe, fotograficzne i plastyczne. Zasób wiedzy uczestników zdobytej podczas warsztatów zostanie zweryfikowany 23 maja o godz. 10:30 w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Nowej Wsi k. Grudziądza. Tego dnia ocenione zostaną również prace plastyczne i fotograficzne, a najlepsze z nich trafią do kalendarza na 2020 rok.

Celem przedsięwzięcia, skierowanego do uczniów klas 4 - 7 ze szkół podstawowych z terenu Powiatu Grudziądzkiego, jest pogłębianie świadomości ekologicznej poprzez różne formy edukacji, kontakt z przyrodą i kształtowanie przyjaznego nastawienia oraz właściwych postaw w stosunku do środowiska naturalnego, a także ukazanie walorów przyrodniczych i historycznych naszej małej ojczyzny.

100. rocznica utworzenia 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich

100. rocznica utworzenia 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich
100. rocznica utworzenia 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich
Dnia 29 maja 1919 roku, Naczelny Dowódca wojsk wielkopolskich, generał Józef Dowbór-Muśnicki, rozkazem dziennym Nr 145 Dowództwa Głównego Sił Zbrojnych w byłym zaborze pruskim, nakazuje przystąpić do formowania 2-go pułku ułanów wielkopolskich (późniejszego 16-go). Setną rocznicę tego wydarzenia pragną uczcić potomkowie ułanów
i miłośnicy jego barw, skupieni w Kole Przyjaciół 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich im. gen. dyw. Gustawa Orlicz-Dreszera.

W dniu 29 maja br. od godz. 1200, na bydgoskim Błoniu, odbędą się uroczystości z udziałem władz samorządowych, Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, społeczności szkół z Bukowca, Bydgoszczy, Grupy i Trzebcza Szlacheckiego noszących imię Pułku oraz stowarzyszeń kultywujących pamięć historyczną o kawalerii i Powstaniu Wielkopolskim. Na terenie byłych koszar ułańskich przy ul. Szubińskiej odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca stacjonowanie tam Pułku w latach 1920-1939. Przy odtworzonym staraniem Koła pomniku poległych ułanów, odbędzie się polowa msza św. w intencji żołnierzy 16 pułku. Po jej zakończeniu zobaczyć będzie można konny pokaz umiejętności władania szablą i lancą w wykonaniu współczesnych ułanów.

Uroczystości objęli Patronatem Honorowym, Piotr Całbecki, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Rafał Bruski, Prezydent Bydgoszczy. Patronatu medialnego udzieliła Telewizja Polska S.A. Oddział w Bydgoszczy. Obchody dofinansowano z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

XXIV Ogólnopolskie Forum Ratownictwa

XXIV Ogólnopolskie Forum Ratownictwa.
XXIV Ogólnopolskie Forum Ratownictwa.
28-29 maja 2019 r. w Hali Widowiskowo-Sportowej w Inowrocławiu odbędzie się XXIV Ogólnopolskie Forum Ratownictwa. Temat konferencji: „Bezpieczeństwo zdrowotne 4.0. Nowe technologie monitorowania, obrazowania, modelowania, prognozowania stanu zdrowia i środowiska”.

Celem Forum jest dokonanie przeglądu projektów i działań wdrożeniowych technologii cyfrowych w zakresie teleopieki, telemedycyny, robotyzacji, wirtualnej opieki medycznej, inżynierii systemów opieki zdrowotnej, zarządzania danymi, przechowywania i bezpieczeństwa w opiece zdrowotnej, diagnostyki, prognoz i klasyfikacji chorób, technologii uczenia maszynowego, medycyny obliczeniowej (big data), systemów powiadamiania w nagłych i nadzwyczajnych zagrożeniach, monitorowania i obrazowania środowiska, a także wykorzystania dronów w opiece medycznej i bezpieczeństwie ekologicznym.

Bajkowa Bydgoszcz

Bajkowa Bydgoszcz
Bajkowa Bydgoszcz
W dniu 2 czerwca 2019 roku, już po raz siódmy w naszym mieście odbędzie się impreza plenerowa „Bajkowa Bydgoszcz”. Impreza organizowana jest przez Uniwersytet Technologiczno – Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich oraz Fundację „Rozwój UTP”. Wydarzenie to skierowane jest do wszystkich mieszkańców naszego miasta i okolic, a ze względu na wyjątkowy charakter imprezy szczególnie zależy nam na zainteresowaniu ze strony rodzin z dziećmi oraz młodzieży.

Żywa lekcja historii z Leokadią Teresą Majewicz

Wywózka na Sybir, a potem tułaczka po świecie – o swoich doświadczeniach z okresu II wojny światowej opowie młodzieży Leokadia Teresa Majewicz, autorka książki „Niewolnicy w raju”. Spotkanie odbędzie się 3 czerwca w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy (ul. Jagiellońska 3).

Spotkanie będzie poświęcone wspomnieniom autorki z czasów deportacji, pobytu na Syberii i tułaczki po świecie. Leokadia Teresa Majewicz w chwili wywiezienia na Syberię miała niespełna jedenaście lat. Urodzona 21 sierpnia 1929 r. w Jabłonowie na Podolu po zajęciu wschodnich terenów Polski przez wojska radzieckie, w lutym 1940 r. wraz z rodzicami i pięciorgiem rodzeństwa została aresztowana i wywieziona do Ałtajskiego Kraju, gdzie w ciężkich warunkach pracowała przy zbieraniu żywicy i rąbaniu drewna.

„Do końca sierpnia 1939 roku byłam beztroskim i szczęśliwym dzieckiem mieszkającym w południowo-wschodniej części Polski, ok. 24 kilometrów od rosyjskiej granicy. Nie mogłam wtedy wyobrazić sobie, że jednego dnia w przyszłości będę mieszkała w małym mieście w północnej Anglii i pisała tę książkę – historię mojego życia. Nie przyszło mi na myśl, że zostanę niewolnicą w jednym z wielu sowieckich obozów pracy (...)” – pisze Leokadia Teresa Majewicz. Od wielu lat spotyka się ze słuchaczami w Anglii i Polsce, by opowiadać historię swojej rodziny, jak wiele innych walczącej na Syberii o przetrwanie. Losy jej i jej bliskich po amnestii roku 1941 wiodły przez Afrykę do Anglii, gdzie ostatecznie osiedli w 1948 roku.
12