Piątek, 05 czerwca 2020 r.   Imieniny: Waltera, Bonifacego, Walerii
Polskie Radio PiK » Pierwszy dzień tygodnia
Longinówka

Pierwszy dzień tygodnia

Dylematy sumienia, poszukiwanie prawdy i odwieczny problem wyboru odsłaniają kondycję człowieka...
Dylematy sumienia, poszukiwanie prawdy i odwieczny problem wyboru odsłaniają kondycję człowieka...

7 czerwca 2020 - Z życia Kościoła

Trójcę Świętą tworzą Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty. Łączy Ich jedno Bóstwo, natura, świadomość, wola i przede wszystkim miłość. Wiara w Trójjedynego Boga jest dogmatem, podstawową prawdą chrześcijan i niezgłębioną tajemnicą. Biskupi odwołują dyspensy od uczestnictwa w mszach świętych, wiadomo już jak w czasie pandemii koronawirusa będziemy przeżywać uroczystość Bożego Ciała.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00.

Zaprasza Ewa Dąbrowska.

31 maja 2020

Paraklet, Ożywiciel, Duch Boży, Trzecia Osoba Trójcy Świętej jest tajemnicą. Jego naturę, działanie i misję Kościół zgłębia od wieków. Bez Niego nic by się nie stało, nikt nie uwierzyłby w Trójjedynego Boga, nie wyznałby wiary. To On obdarza talentami, posyła, namaszcza, pociesza, jest sercem Kościoła, a Jego moc ukryta jest w sakramentach świętych. Tylko On zna najgłębsze tajemnice Boże, przychodzi kiedy chce i jak chce. Współdziała z tymi, którzy Go o to proszą.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00
Polskie Radio PiK - Pierwszy dzień tygodnia z 31.05.2020

24 maja 2020 - Obchody 100 rocznicy urodzin Karola Wojtyły

W Polsce, w Rzymie i w różnych zakątkach świata uczczono setną rocznicę ur. Karola Wojtyły. Ze względu na pandemię część obchodów przeniesiono do internetu. Główne uroczystości wypełniły koncerty, wystawy, inicjatywy sportowe i przede wszystkim nabożeństwa, sprawowane w podziękowaniu za pontyfikat i życie Świętego Jana Pawła II. Specjalna sesja sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego uczciła patrona regionu.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00
Polskie Radio PiK - Pierwszy dzień tygodnia z 24.05.2020

17 maja 2020 - Rok Św. Jana Pawła II cz. V

Karol Wojtyła urodził się 100 lat temu w Wadowicach. Kamienica przy ul. Kościelnej 7, to dziś nowoczesne Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II. Jednym z eksponatów jest broń Ali Agcy, który strzelał do Jana Pawła II 13 maja w 1981 r. Świadkiem tego wydarzenia był Arturo Mari. Fotograf papieski pamięta też zamach na życie papieża Polaka w Fatimie.
Halina Kwiatkowska z domu Królikiewicz, aktorka i była pedagog PWST w Krakowie wspomina wspólne, wadowickie występy z Karolem Wojtyłą, a także w Teatrze Rapsodycznym. Ruszył proces beatyfikacyjny rodziców Karola Wojtyły.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00
Polskie Radio PiK - Pierwszy dzień tygodnia z 17.05.2020

10 maja 2020 - Najlepsza Matka, Maryja

Maj, w tradycji Kościoła Katolickiego poświęcony jest Matce Boga, Maryi. W świątyniach, przy kapliczkach i krzyżach sprawowane są nabożeństwa majowe. Wierni zanoszą prośby do Boga przez wstawiennictwo Niepokalanie Poczętej, śpiewają Litanię Loretańską i modlą się na różańcu. W maju Kościół wspomina też objawienia w Fatimie, przypomina orędzie, które przekazała wówczas światu Maryja. Wielu przekonało się o jej skutecznym działaniu. Aleksandra wierzy, że Niepokalana Dziewica uratowała życie jej synowi.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00

Ewa Dąbrowska
Polskie Radio PiK - Pierwszy dzień tygodnia z 10.05.2020

3 maja 2020 - Wybrałam mundur wojskowy

Jest wielokrotną medalistką w chodzie sportowym, reprezentantką i mistrzynią Polski. Wygrywała w Kanadzie, Francji, na Litwie w Niemczech, została Międzynarodową Mistrzynią Austrii. Na Igrzyska Olimpijskie do Rio de Janeiro jednak nie pojechał. Otworzyła wówczas nowy rozdział życia i dzisiaj jest oficerem Wojska Polskiego. Justyna Świerczyńska chce kontynuować swoją sportową pasję i biegać dla wojska. Mówi też otwarcie, że gdyby nie Górka Klasztorna i Maryja, która króluje tam w Sanktuarium, nie poradziłaby sobie w życiu.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00
Polskie Radio PiK - Pierwszy dzień tygodnia z 3.05.2020

26 kwietnia 2020 - Rok Św. Jana Pawła II cz. IV

Jego pogrzeb był jednym z największych zgromadzeń religijnych w historii. Do Rzymu zjechało kilka milionów ludzi. Przybyli prezydenci, premierzy, królowie i książęta, a przywódcy religijni całego świata wspólnie modlili się dziękując za jego pontyfikat. Kanonizacja św. Jana Pawła II była równie wyjątkowa. Na długo przed uroczystością nagłówki gazet informowały o kanonizacji stulecia. I tak się stało. 27 kwietnia 2014 roku świętymi ogłoszono dwóch papieży, a mszę św. w obecności kilku milionów wiernych sprawowali Franciszek i emerytowany papież Benedykt XVI. Św. Jan Paweł II jest papieżem rodziny, małżeństw, wolności i miłosierdzia. Tajemnica, którą przekazała światu św. Faustyna ściśle związała się z pontyfikatem papieża Polaka.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00
Polskie Radio PiK - Pierwszy dzień tygodnia z 26.04.2020

19 kwietnia 2020 - Jezu ufam Tobie

Była jedną z największych mistyczek XX w., przekazała światu Orędzie o Bożym Miłosierdziu. Św. s. Faustyna Kowalska przeżyła 33 lata i to dzięki zapiskom z jej Dzienniczka dowiadujemy się dlaczego Jezus zapragnął by w Kościele ustanowić nowe święto i bezgranicznie zaufać Jego miłosierdziu. Tajemnicę objawień św. s. Faustyny poznał Karol Wojtyła. Już jako papież beatyfikował i kanonizował s. Faustynę, ustanowił też Święto Bożego Miłosierdzia. Jan Paweł II był papieżem miłosierdzia, uważa Ewa Czaczkowska, autorka wielu książek dotyczących m. in. tajemnicy Bożego Miłosierdzia, św. s. Faustyny i św. Jana Pawła II.
Polskie Radio PiK - Pierwszy Dzień Tygodnia z 19.04.2020

12 kwietnia 2020 - Zmartwychwstał Pan

Chrystus Zmartwychwstał! Ta prawda stanowi fundament wiary chrześcijan. Wielkanoc obchodzona jest od czasów apostolskich. W tym roku inaczej niż zazwyczaj ze względu na trwającą epidemię koronawirusa. W obrzędach religijnych uczestniczymy za pomocą środków masowego przekazu. Pamiętamy jednak o tradycjach i zwyczajach ludowych.

Powtórka audycji tego samego dnia o 23.00
Polskie Radio PiK - Pierwszy dzień tygodnia z 12.04.2020

5 kwietnia 2020 - Wielki Tydzień w czasie pandemii

Rząd zaostrzył ograniczenia w związku z pandemią koronawirusa. W kościelnych nabożeństwach może brać udział nie więcej niż pięcioro wiernych. Nie będzie można poświęcić pokarmów, nie odbędą się procesje. Abp Stanisław Gądecki dokonał zawierzenia Kościoła w Polsce Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi. Wiadomo już jak Wielki Tydzień będzie przebiegać w diecezjach bydgoskiej, toruńskiej i włocławskiej.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00
Polskie Radio PiK - Pierwszy Dzień Tygodnia z 5.04.2020
1234567