Niedziela, 25 października 2020 r.   Imieniny: Darii, Wilhelminy, Bonifacego
Polskie Radio PiK » Pierwszy dzień tygodnia
Ogłoszenie własne nadawcy

Pierwszy dzień tygodnia

Dylematy sumienia, poszukiwanie prawdy i odwieczny problem wyboru odsłaniają kondycję człowieka...
Dylematy sumienia, poszukiwanie prawdy i odwieczny problem wyboru odsłaniają kondycję człowieka...

25 października 2020 - Rok Św. Jana Pawła II cz. X

Trwa Rok Św. JPII, kolejny zostanie ogłoszony rokiem kardynała Stefana Wyszyńskiego. Byli wielkimi ludźmi Kościoła, mężami stanu. Ich wspólne działanie zbiegły się w czasie gdy w Polsce panował komunizm, a ludzie byli prześladowani za wiarę. Bliska współpraca Prymasa Tysiąclecia i przyszłego papieża nie ograniczała się tylko do wizyt w stolicy czy w Krakowie. Trudne sprawy Kościoła i narodu polskiego omawiali też podczas wakacyjnych spotkań na Bachledówce. Świadkiem tych wydarzeń jest Maria Ciągwa.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00.
Polskie Radio PiK - Pierwszy Dzień Tygodnia z 25.10.2020

18 października 2020 - Moja misja

Pandemia jest wyzwaniem dla misji Kościoła, napisał papież Franciszek w orędziu na Światowy Dzień Misyjny. Organizowany zawsze w trzecią niedzielę października otwiera Tydzień Misyjny. W tym roku jego hasłem są słowa: „Oto ja, poślij mnie”. Obecnie w 98 krajach posługuje 1903 polskich misjonarek i misjonarzy. Ich liczba spada, brakuje młodych kapłanów, którzy chcą głosić Chrystusa w świecie. Misjonarze potrzebują wsparcia materialnego i modlitewnego.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00

Ewa Dąbrowska
Polskie Radio PiK - Pierwszy Dzień Tygodnia z 18.10.2020

11 października 2020 - Totus Tuus XX Dzień Papieski w Roku Św. Jana Pawła II

Życie Karola Wojtyły ściśle łączy się z kultem Matki Bożej. Jego zawołanie biskupie i papieskie, Totus Tuus - Cały Twój pochodzi z traktatu św. Ludwika Marii Grignion de Montfort. Papież Polak kilkakrotnie dokonał zawierzenia Kościoła, świata, swojej ojczyzny i rodaków Jej Niepokalanemu Sercu. Czynił to m.in na Jasnej Górze, przed wizerunkiem Czarnej Madonny. Jubileuszowy Dzień Papieski jak co roku zorganizowano w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolice Piotrową. Ze względu na pandemię ograniczono obchody, a niektóre inicjatywy przeniosły się do sieci.

Zaprasza Ewa Dąbrowska.
Polskie radio PiK - Pierwszy dzień tygodnia z 11.10.2020

4 października 2020 - Encyklika w praktyce

Ekologia dotyczy każdego, uważa papież Franciszek. Wydając encyklikę "Laudato si" zwrócił uwagę świata na postępującą degradację naszej planety. Złe nawyki człowieka, agresywna produkcja, marnowanie żywności, wyzysk bogatych obrastających w nadmiar dóbr kosztem ubogich, to niektóre palące problemy naszego pokolenia. Młodzi wolontariusze-artyści ze Stowarzyszenia Siedem Aniołów i MiserArt wprowadzają myśli zawarte w encyklice Franciszka w czyn. Na zorganizowanym w Bydgoszczy pierwszym eko-eventcie pojawił się Sebastian. Opowiedział o swojej bezdomności, uzależnieniu od narkotyków i nawróceniu.

Zaprasza Ewa Dąbrowska.
Polskie radio PiK - Pierwszy dzień tygodnia z 04.10.2020

27 września 2020 - Migranci, uchodźcy i my

Dramat przesiedleńców, uchodźców, ludzi zmuszonych do opuszczenia swoich domów z powodu konfliktów lub prześladowań narasta. Europa wciąż nie radzi sobie z ich przyjmowaniem. Papież Franciszek apeluje o pomoc, otwarcie i dialog. Wystosował Orędzie na przypadający w ostatnią niedzielę września Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

Zaprasza Ewa Dąbrowska
Polskie radio PiK - Pierwszy dzień tygodnia z 27.09.2020

20 września 2020 - Strefa Mocy Witka Wilka

Witek Wilk głosi naukę Chrystusa z pasją! W Biblii znajduje odpowiedzi na wszystkie pytania, wie, że Słowo, które stało się Ciałem ma moc i jest z nami. Witek Wilk jest mężem, ojcem, perkusistą i świeckim ewangelizatorem. Prowadzi rekolekcje, zakłada katolickie wspólnoty charyzmatyczne, Szkoły Nowej Ewangelizacji i chrześcijańskie księgarnio-kawiarnie. Założył też Fundację "zaNim", gra w zespołach muzycznych, a od kilku lat, razem z rodziną i przyjaciółmi głosi Dobrą Nowinę również podczas Strefy Mocy. Witek Wilk mówi o uzdrowieniach, do których dochodzi podczas spotkań z jego udziałem, wierzy w nieskończoną moc Ducha Świętego.

Zaprasza Ewa Dąbrowska.
Polskie Radio PiK - Pierwszy dzień tygodnia z 20.09.2020

13 września 2020 - Rok św. Jana Pawła II cz. IX

„A więc zaczęło się to wszystko w 1953 roku. Byłem wówczas z Jurkiem Ciesielskim w Bieszczadach, potem na kajakach, we wrześniu z wami znów w górach", powiedział Jan Paweł II w Castel Gandolfo. Tak w 1995 r. żegnał uczestników seminarium naukowego, polskich profesorów, którzy w młodości towarzyszyli mu na górskich szlakach. Wątek pobytu ks. Karola w Bieszczadach, w Ustrzykach Górnych, jest mało znany. Znajduje się tam Dom Rekolekcyjny jego imienia, wytyczono też szlaki papieskie, postawiono krzyż na Tarnicy na pamiątkę pobytu przyszłego świętego w Bieszczadach.

Zmarł kard. Marian Jaworski, przyjaciel św. Jana Pawła II, były metropolita lwowski, pierwszy rektor Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

Zaprasza Ewa Dąbrowska.
Polskie Radio PiK - Pierwszy Dzień Tygodnia z 13.09.2020

30 sierpnia 2020 - Czasami wołam w niebo

Jej świat, to rodzina i książki. Pewnego dnia wykryła na swoim ciele guza. Rak całkowicie zmienił jej życie, 11 lat walczyła o zdrowie. Dziś wie, co w życiu jest najważniejsze, co daje człowiekowi szczęście, a co je niszczy.

Zaprasza Ewa Dąbrowska.
Polskie Radio PiK - Pierwszy Dzień Tygodnia z 30.08.2020

23 sierpnia 2020 - Moje Camino

Camino de Santiago, to jeden z najpopularniejszych szlaków pielgrzymkowych świata. Prowadzi do katedry w Santiago de Compostela w Hiszpanii gdzie znajduje się grób św. Jakuba Większego Apostoła. Do celu prowadzi wiele dróg. Bartosz Iński postanowił wyruszyć sam, pieszo z rodzinnego Żnina. Jego Camino, czyli Szlak św. Jakuba liczył niemal 4 tysiące kilometrów.

Zaprasza Ewa Dąbrowska.
Polskie Radio PiK - Pierwszy Dzień Tygodnia z 23.08.2020

16 sierpnia 2020 - Mała Polska na Litwie

Mała Polska leży w rejonie solecznickim, w kręgu wileńskim na Litwie. Żyją tam Polacy, którzy dbają o swoją tożsamość, język i historię. Jest ich ok. 30 tysięcy. Tadeusz Romanowski od lat działa na rzecz mniejszości polskiej. Zrezygnował z prowadzenia własnej firmy i kieruje Wspólnotą Miłosierdzia Bożego. Działa na rzecz ubogich, sierot, bezdomnych. Razem ze swoimi podopiecznymi przyjechał na krótki, letni wypoczynek do Czaplinka. Po drodze zatrzymał się w podbydgoskiej Brzozie. Polskie dzieci z Litwy przygotowały występ dla mieszkańców Wielkiej Polski.

Zaprasza Ewa Dąbrowska.
Polskie Radio PiK - Pierwszy Dzień Tygodnia z 16.08.2020
1234567