Środa, 25 listopada 2020 r.   Imieniny: Erazma, Katarzyny
Polskie Radio PiK » Pierwszy dzień tygodnia
Ogłoszenie własne nadawcy

Pierwszy dzień tygodnia

Dylematy sumienia, poszukiwanie prawdy i odwieczny problem wyboru odsłaniają kondycję człowieka...
Dylematy sumienia, poszukiwanie prawdy i odwieczny problem wyboru odsłaniają kondycję człowieka...

22 listopada 2020 - Wielka tajemnica wiary

Jezus podczas ostatniej wieczerzy powiedział: "Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym". Ta obietnica daje wierzącym pewność, że nie umrą, wypełnia się podczas każdej mszy świętej. Kończy się Rok Liturgiczny pod hasłem "Wielka tajemnica wiary". Został zrealizowany w ramach trzyletniego programu duszpasterskiego dotyczącego Eucharystii.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00

Ewa Dąbrowska
Polskie Radio PiK - Pierwszy dzień tygodnia z 22.11.2020

15 listopada 2020 - Za życiem i co dalej?

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, uznające aborcyjną przesłankę eugeniczną za niezgodną z Konstytucją, może przyczynić się do rozwoju diagnostyki prenatalnej i działalności hospicjów perinatalnych. Istnieje nagląca potrzeba wsparcia finansowego tych placówek, a także rodziców spodziewających się narodzin nieuleczalnie lub ciężko chorych dzieci. Centrum Pomocy Perinatalnej im. św. Łazarza w Bydgoszczy utrzymuje się z darowizn, jest do dyspozycji swoich pacjentów i szukających pomocy 24 godziny na dobę. Hanusia Krakowska jest ich pierwszą podopieczną, która mimo złych rokowaniach, przyszła na świat i walczy o swoją przyszłość. Musi otrzymać pomoc, dzięki której ma szansę na normalne życie.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00

Stowarzyszenie im. Hani Krakowskiej - tu możesz pomóc dziewczynce

Stowarzyszenie na Facebooku

Ewa Dąbrowska
Polskie Radio PiK - Pierwszy Dzień Tygodnia z 15.11.2020

8 listopada 2020 - Dlaczego Kościół broni życia

Trybunał Konstytucyjny uznał aborcję eugeniczną za niekonstytucyjną. Wraz z ogłoszeniem orzeczenia rozpoczęły się protesty i manifestacje środowisk proaborcyjnych. Demonstranci zaatakowali miejsca kultu, niszczyli pomniki, elewacje kościołów, zakłócali nabożeństwa. Wielu stanęło w obronie świątyń, rozpoczęto modlitwy ekspiacyjne za profanację miejsc świętych. O zachowanie spokoju i dialog apeluje władza świecka i kościelna. Dlaczego Kościół broni życia tłumaczy ks. Maciej Tyckun z parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bydgoszczy.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00

Ewa Dąbrowska
Polskie Radio PiK - Pierwszy Dzień Tygodnia z 8.11.2020

1 listopada 2020 - Święci na sto procent

Wszystkich Świętych, to jedna z najradośniejszych uroczystości w Kościele Katolickim. Tego dnia wspominamy wszystkich zbawionych. Święci często w sposób heroiczny świadczyli o swojej wierze, mimo prześladowań nie wyparli się Chrystusa, Jego ewangelii i prawa. Wielu poniosło męczeńską śmierć, wielu było obdarowanych szczególną łaską stygmatów, ekstaz. Jesteśmy świadkami wynoszenia na ołtarze ludzi, którzy niedawno żyli obok nas. Pandemia wpłynęła na organizację nabożeństw i tradycyjnych odwiedzin grobów. Ze względu na trwającą epidemię zamknięto cmentarze. Episkopat wzywa do spokoju i modlitw ekspiacyjnych. Nabożeństwa wynagradzające Bogu za dokonane profanacje i dewastacje miejsc kultu, związane są z atakami demonstrantów, którzy nie godzą się z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00

Ewa Dąbrowska
Polskie Radio PiK - Pierwszy dzień tygodnia z 1.11.2020

25 października 2020 - Rok Św. Jana Pawła II cz. X

Trwa Rok Św. JPII, kolejny zostanie ogłoszony rokiem kardynała Stefana Wyszyńskiego. Byli wielkimi ludźmi Kościoła, mężami stanu. Ich wspólne działanie zbiegły się w czasie gdy w Polsce panował komunizm, a ludzie byli prześladowani za wiarę. Bliska współpraca Prymasa Tysiąclecia i przyszłego papieża nie ograniczała się tylko do wizyt w stolicy czy w Krakowie. Trudne sprawy Kościoła i narodu polskiego omawiali też podczas wakacyjnych spotkań na Bachledówce. Świadkiem tych wydarzeń jest Maria Ciągwa.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00.
Polskie Radio PiK - Pierwszy Dzień Tygodnia z 25.10.2020

18 października 2020 - Moja misja

Pandemia jest wyzwaniem dla misji Kościoła, napisał papież Franciszek w orędziu na Światowy Dzień Misyjny. Organizowany zawsze w trzecią niedzielę października otwiera Tydzień Misyjny. W tym roku jego hasłem są słowa: „Oto ja, poślij mnie”. Obecnie w 98 krajach posługuje 1903 polskich misjonarek i misjonarzy. Ich liczba spada, brakuje młodych kapłanów, którzy chcą głosić Chrystusa w świecie. Misjonarze potrzebują wsparcia materialnego i modlitewnego.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00

Ewa Dąbrowska
Polskie Radio PiK - Pierwszy Dzień Tygodnia z 18.10.2020

11 października 2020 - Totus Tuus XX Dzień Papieski w Roku Św. Jana Pawła II

Życie Karola Wojtyły ściśle łączy się z kultem Matki Bożej. Jego zawołanie biskupie i papieskie, Totus Tuus - Cały Twój pochodzi z traktatu św. Ludwika Marii Grignion de Montfort. Papież Polak kilkakrotnie dokonał zawierzenia Kościoła, świata, swojej ojczyzny i rodaków Jej Niepokalanemu Sercu. Czynił to m.in na Jasnej Górze, przed wizerunkiem Czarnej Madonny. Jubileuszowy Dzień Papieski jak co roku zorganizowano w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolice Piotrową. Ze względu na pandemię ograniczono obchody, a niektóre inicjatywy przeniosły się do sieci.

Zaprasza Ewa Dąbrowska.
Polskie radio PiK - Pierwszy dzień tygodnia z 11.10.2020

4 października 2020 - Encyklika w praktyce

Ekologia dotyczy każdego, uważa papież Franciszek. Wydając encyklikę "Laudato si" zwrócił uwagę świata na postępującą degradację naszej planety. Złe nawyki człowieka, agresywna produkcja, marnowanie żywności, wyzysk bogatych obrastających w nadmiar dóbr kosztem ubogich, to niektóre palące problemy naszego pokolenia. Młodzi wolontariusze-artyści ze Stowarzyszenia Siedem Aniołów i MiserArt wprowadzają myśli zawarte w encyklice Franciszka w czyn. Na zorganizowanym w Bydgoszczy pierwszym eko-eventcie pojawił się Sebastian. Opowiedział o swojej bezdomności, uzależnieniu od narkotyków i nawróceniu.

Zaprasza Ewa Dąbrowska.
Polskie radio PiK - Pierwszy dzień tygodnia z 04.10.2020

27 września 2020 - Migranci, uchodźcy i my

Dramat przesiedleńców, uchodźców, ludzi zmuszonych do opuszczenia swoich domów z powodu konfliktów lub prześladowań narasta. Europa wciąż nie radzi sobie z ich przyjmowaniem. Papież Franciszek apeluje o pomoc, otwarcie i dialog. Wystosował Orędzie na przypadający w ostatnią niedzielę września Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

Zaprasza Ewa Dąbrowska
Polskie radio PiK - Pierwszy dzień tygodnia z 27.09.2020

20 września 2020 - Strefa Mocy Witka Wilka

Witek Wilk głosi naukę Chrystusa z pasją! W Biblii znajduje odpowiedzi na wszystkie pytania, wie, że Słowo, które stało się Ciałem ma moc i jest z nami. Witek Wilk jest mężem, ojcem, perkusistą i świeckim ewangelizatorem. Prowadzi rekolekcje, zakłada katolickie wspólnoty charyzmatyczne, Szkoły Nowej Ewangelizacji i chrześcijańskie księgarnio-kawiarnie. Założył też Fundację "zaNim", gra w zespołach muzycznych, a od kilku lat, razem z rodziną i przyjaciółmi głosi Dobrą Nowinę również podczas Strefy Mocy. Witek Wilk mówi o uzdrowieniach, do których dochodzi podczas spotkań z jego udziałem, wierzy w nieskończoną moc Ducha Świętego.

Zaprasza Ewa Dąbrowska.
Polskie Radio PiK - Pierwszy dzień tygodnia z 20.09.2020
1234567