Środa, 29 stycznia 2020 r.   Imieniny: Zdzisława, Franciszka, Józefa
Polskie Radio PiK » Bliżej życia » Archiwum audycji » 2016
2016-03-11, 09:52 Adam Droździk

Luty

Audycja z 29 lutego 2016

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 29.02.2016
Głupota czy złe zamiary? Przed jednym z domów w w Świeciu nad Wisłą odnaleziono zgromadzoną w trzech pojemnikach rtęć. Sprawa wyszła na jaw po akcji gaśniczej strażaków. O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 26 lutego 2016

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 26.02.2016
Był heroinistą i dealerem narkotyków. Kiedy nieomal stracił życie w mafijnych porachunkach, postanowił odmienić swój los. Został kaznodzieją. To jemu jednak nie wystarczyło, wyjechał zatem do Afryki by pomagać tam ofiarom wojny. Jego metody budzą kontrowersje. Nie każdy kaznodzieja chodzi uzbrojony czy rzuca się w wir działań wojennych i tej broni używa. Sam Childers bohater hollywoodzkiej produkcji "Kaznodzieja z bronią" buduje sierocińce, szkoły, a kiedy trzeba, nawet używając przemocy, wyciąga afrykańskie dzieci z piekła wojny. "Umrę w Afryce - zapowiada - bo jak inaczej, kiedy tysiące dzieci mnie tam potrzebują..." Czy można wyjechać do ciepłych i wygodnych Stanów Zjednoczonych, kiedy na etiopskich ulicach wałęsają się dwuletnie bezdomne dzieci, wykorzystywane seksualnie, jak spojrzeć w oczy dwunastolatka, którego zmuszono do zabicia maczetą rodziców...? Ta wstrząsająca historia w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 25 lutego 2016 - "Fałszywa tożsamość"

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 25.02.2016
Pod nazwiskiem toruńskiego radnego, od listopada 2014 roku istnieje fałszywy profil na facebooku, na którym publikowane są nieprawdziwe informacje, obraźliwe dla innych i kompromitujące radnego. Ten próbował go zlikwidować, jednak bezskutecznie. Portal nie zareagował na jego zgłoszenie, policja umorzyła sprawę. Czy wobec osób podszywających się pod nas w internecie jesteśmy bezradni? O tym w reportażu Michała Zaręby i Adriany Andrzejewskiej, w audycji "Bliżej życia".

Audycja z 24 lutego 2016 - "Dziwna historia dziwnego pałacu"

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 24.02.2016
Kolejna odsłona losów zabytkowego pałacu w Samostrzelu. Bywał tam Mickiewicz, bywał Piłsudski, śpiewał Kiepura. Teraz hula wiatr i odpadają cegły. Miał być Dom Pracy Twórczej, hotel dla żołnierzy NATO, a pałac zmieniał właścicieli jak rękawiczki. Jednak z planów nic nie pozostało. Obecnym właścicielem od 2013 r. jest Adam Bachleda Curuś. Na razie poza właścicielami nic w pałacu się nie zmienia. O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 23 lutego 2016 - "Gorsza połowa"

Mieszkańcy wieżowca przy ul. Szosa Lubicka 152 w Toruniu podzieleni są na "lepszych i gorszych". Fot. Michał Zaręba
Mieszkańcy wieżowca przy ul. Szosa Lubicka 152 w Toruniu podzieleni są na "lepszych i gorszych". Fot. Michał Zaręba
Żyją w jednym budynku, ale jakby w dwóch światach. Mieszkańcy wieżowca przy ul. Szosa Lubicka 152 w Toruniu podzieleni są na "lepszych i gorszych". W 2009 roku spółdzielnia mieszkaniowa "Na Skarpie" i PKP spierały się o prawo własności połowa budynku, a tym samym odpowiedzialność za jej remont. Jedna strona wieżowca jest zatem ocieplona, a mieszkańcy drugiej wciąż czekają na poprawę warunków. Czy sprawa ma szanse na pozytywne zakończenie? O tym w reportażu Adriany Andrzejewskiej i Michała Zaręby, w audycji z cyklu "Bliżej życia".
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 23.02.2016

Audycja z 22 lutego 2016

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 22.02.2016
W audycji wracamy do sprawy zabójstwa staruszki w Strzelcach Górnych. W styczniu 1998 r. odnaleziono w studni ciało 77-letniej kobiety. Ślady i obrażenia wskazywały na celowe działanie i uczestnictwo osób trzecich. We wsi mówiono, że w ciągu ostatnich lat życia kobieta była wielokrotnie maltretowana przez sąsiadów, trzech braci. Jej dom był podpalany, staruszka była bita i gwałcona. Nikt jednak nie potrafił udowodnić winy sprawcom lub sprawcy. O tym w audycji Żanety Walentyn z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 19 lutego 2016

Gen. Elżbieta Zawacka. Fot. Archiwum
Gen. Elżbieta Zawacka. Fot. Archiwum
Mamy Rok Cichociemnych, a niedawno minęła rocznica pierwszego zrzutu. Czy jedyna kobieta cichociemna Elżbieta Zawacka, pseudonim "Zo", istnieje w świadomości Polaków? Co jeszcze należy uczynić by upowszechnić życie i działalność pani generał Elżbiety Zawackiej. O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 19.02.2016

Audycja z 18 lutego 2016

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 18.02.2016
W październiku 2015 r. otwarty został w Toruniu drugi odcinek trasy średnicowej. Droga łącząca wschód z zachodem miasta miała sprawić, że kierowcy jadący ze strony Bydgoszczy w stronę m.in. Warszawy, Olsztyna i autostrady, ominą centrum Torunia. Jednak ci, którzy nie wiedzą o trasie, nie wjadą na nią. Od czterech miesięcy brak bowiem oznakowania tej trasy. Miejski Zarząd Dróg obiecywał, że odpowiednie oznakowanie pojawi się w styczniu br. Mamy już drugą połowę lutego, a nic się w tej sprawie nie zmieniło. O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej, z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 17 lutego 2016

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 17.02.2016
Podłączając się do nowej sieci gazowej, część mieszkańców Koronowa liczyła na to, że od tego momentu będą mieli pełen komfort w ogrzewaniu swoich domów. Tak się jednak nie stało. Problem pojawił się wraz z nastaniem mrozów. Zaczęły zamarzać gazowe reduktory odcinając dopływ paliwa. Mieszkańcy są zaniepokojeni. Obawiają się wyjść z domu czy wyjechać na kilka dni. Jakie są wyjaśnienia Polskiej Spółki Gazownictwa? O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 16 lutego 2016 - "Pani Jadzia"

90-letnia pani Jadzia, obecnie mieszkanka DPS, została pozbawiona swojego miejsca na Ziemi i chociaż wygrała w sądzie, nie ma gdzie wracać. Fot. Henryk Żyłkowski
90-letnia pani Jadzia, obecnie mieszkanka DPS, została pozbawiona swojego miejsca na Ziemi i chociaż wygrała w sądzie, nie ma gdzie wracać. Fot. Henryk Żyłkowski
"Pani! Jaki ja miałam ogródek, jaki miód..., ludzie z zagranicy do mnie po ten miód przyjeżdżali" - chwali się prawie 90-letnia pani Jadzia, obecnie mieszkanka DPS. Kobieta została pozbawiona swojego miejsca na Ziemi i chociaż wygrała w sądzie, nie ma gdzie wracać. "Jak będę musiała tu zostać, to wie Pani co zrobię..." - słyszę na koniec naszej rozmowy. Czy można uszczęśliwić kogoś na siłę, a przy okazji pozbawić domu? O tym w audycji Żanety Walentyn, w cyklu "Bliżej życia".
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 16.02.2016
123