Piątek, 18 września 2020 r.   Imieniny: Irmy, Stanisława, Ireny
Polskie Radio PiK » Bliżej życia » „Bliżej życia” - archiwum audycji » 2015
2016-03-10, 22:18 Adam Droździk

Wrzesień

Audycja z 30 września 2015

Od kilku lat bez wody - Fot. Henryk Żyłkowski
Od kilku lat bez wody - Fot. Henryk Żyłkowski
W podgrudziądzkim Grabowcu od wielu lat nie ma wody. Mieszkańcy czerpali wodę ze studni, jednak susza spowodowała ich wyschnięcie. Od sierpnia br. woda do Grabowca dowożona jest w beczkowozach. Jak długo taka sytuacja może trwać? Kiedy skończy się sanitarna gehenna mieszkańców? O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 30.09.2015

Audycja z 29 września 2015 - "Domy dla uchodźców"

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 29.09.2015
Po deklaracji o przyjęciu kilku tysięcy uchodźców, rząd sonduje samorządy czy są gotowe przyjąć u siebie uciekinierów z Bliskiego Wschodu i Afryki. Na Kujawach i Pomorzu deklaracje złożyło na razie 66 ze 144 samorządów. Zaledwie jeden zadeklarował przyjęcie rodziny z Syrii. O tym w audycji Michała Słobodziana, z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 28 września 2015 - "Tajemnica" - ciąg dalszy...

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 28.09.2015
Wracamy do sprawy ludzkich szczątków, odnalezionych w lesie na Glinkach w 1976 i w 2013 roku. Istnieją dwie hipotezy dotyczące pochodzenia pochowanych w lesie ludzi. Jedna z nich wskazuje na jeńców wojennych i przymusowych pracowników fabryki DAG w Bydgoszczy. Według drugiej, w lesie zostali pochowani niemieccy więźniowie obozu Zimne Wody w Bydgoszczy. O tym obozie wiadomo bardzo mało, a najbardziej znanym faktem dotyczącym Zimnych Wód jest historia AK-owca Alojzego Bruskiego, który po ujawnieniu się został komendantem tego obozu. Nie mogąc jednak patrzeć na mające tam miejsce bezprawie, kpt. Bruski uciekł z obozu wraz z częścią obozowych strażników. O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 25 września 2015 - "Niech Europa się dowie"

Niepełnosprawny Kuba Hartwich z Torunia, jako jedyny z Kujaw i Pomorza pojedzie protestować do Brukseli razem z mamą Iwoną, a także innymi dziewięcioma rodzicami oraz czworgiem dzieci z Polski. Fot. Adriana Andrzejewska
Niepełnosprawny Kuba Hartwich z Torunia, jako jedyny z Kujaw i Pomorza pojedzie protestować do Brukseli razem z mamą Iwoną, a także innymi dziewięcioma rodzicami oraz czworgiem dzieci z Polski. Fot. Adriana Andrzejewska
Wielokrotnie protestowali na ulicach polskich miast, przed kancelarią premiera i prezydenta, przez kilka dni byli też w sejmie, domagając się spełnienia swoich postulatów. Rodzice niepełnosprawnych dzieci oczekują stworzenia kompleksowego systemu pomocy osobom niepełnosprawnym, przestrzegania przez Polskę Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych, podniesienia zasiłku pielęgnacyjnego i renty socjalnej. O swoich problemach chcą powiedzieć Europie. 29 i 30 września będą w protestować w Brukseli. Przekażą w europarlamencie swoją petycję. O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej, z cyklu "Bliżej życia".
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 25.09.2015

Audycja z 24 września 2015 - "Tajemnica"

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 24.09.2015
W 1976 roku w lesie na bydgoskich Glinkach koparka wydobyła z ziemi ludzkie szczątki. Świadkowie twierdzą, ze było ich bardzo wiele. Nikt w tym czasie nie zadał sobie pytania - czyje to szczątki... Minęło 37 lat, w tym samym lesie poszukiwacze skarbów znów wykopali ludzkie kości. Czy ktoś zechce zbadać tę sprawę? Prawdopodobnie mamy do czynienia ze zbiorową mogiłą, lecz wciąż nie wiemy - czyją... O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 23 września 2015

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 22.09.2015
W Polsce wciąż nie ma systemu kompleksowej pomocy i ośrodków, do których mogłyby trafić osoby pogrążone w śpiączce. Zakład Opiekuńczo-Leczniczy toruńskiej Fundacji Światło jest jedynym takim miejscem dla dorosłych pacjentów. W kolejce na miejsce czeka jednak ponad 60 osób. Zdaniem specjalistów lepsza pomoc mogłaby uratować życie części osób. Czy i kiedy to się zmieni? O tym w audycji Michała Słobodziana, z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 22 września 2015 - "Taka praca"

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 22.09.2015
Do redakcji Polskiego Radia PiK zgłosiło się kilka kobiet zatrudnionych jako sprzątaczki. W ciągu zaledwie kilku miesięcy ich miejsce pracy zmieniało się kilkakrotnie, a co za tym idzie również zmieniane były umowy. Problem w tym, że kobiety wciąż były zatrudnione u tego samego pracodawcy. O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 21 września 2015 - "Tama storpedowana?"

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 21.09.2015
Ponad 140 zastrzeżeń ma Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska do raportu na temat wpływu na przyrodę drugiego stopnia na Wiśle. W ocenie hydrologa - profesora Zygmunta Babińskiego, środowiska związane z ochroną przyrody mogą w ten sposób próbować blokować budowę zapory. Czy obawy naukowca podziela inwestor, firma Energa? O tym w audycji Michała Słobodziana, z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 18 września 2015

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 18.09.2015
W 2006 roku mieszkańcy Papowa Biskupiego bali się urządzić imprezę w ogródku lub zaprosić znajomych do miejscowej świetlicy. Wieś była terroryzowana przez bandę wyrostków z Chełmży. Czara goryczy przelała się, kiedy swoje święto obchodziła miejscowa Ochotnicza Straż Pożarna. Po niemal 10 latach strażacy ochotnicy ujawniają szczegóły pamiętnej imprezy... pamiętnej nie tylko dla nich. O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 17 września 2015 - "Kłopotliwy płot"

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 17.09.2015
Z jednej strony XIX-wieczne budynki Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej z drugiej nowe bloki spółdzielni "Zieleniec". Toruńskie osiedla na Bydgoskim Przedmieściu od kilku lat rozdziela płot – jak się okazuje, przeszkadza on mieszkańcom obu osiedli. Niedawno w spornym miejscu odbył się festiwal, który miał zwrócić uwagę na problem grodzenia się osiedli. O tym w reportażu Michała Zaręby w audycji Adriany Andrzejewskiej, z cyklu "Bliżej życia".
12