Piątek, 10 lipca 2020 r.   Imieniny: Sylwany, Witalisa, Antoniego
Polskie Radio PiK » Bliżej życia » „Bliżej życia” - archiwum audycji » 2019
Kręgielnia
2019-08-03, 00:56 Adam Droździk

Lipiec

Audycja z 31 lipca 2019

W przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego pokazujemy akcję "Zatrzymaj się w godzinę W", przypominając jednocześnie losy mieszkańców naszego regionu, którzy walczyli w Powstaniu Warszawskim. Audycja Żanety Walentyn.
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 31.07.2019

Audycja z 30 lipca 2019

Co się stanie z Zamkiem Dybowskim w Toruniu? Fot. Adriana Andrzejewska-Kuras
Co się stanie z Zamkiem Dybowskim w Toruniu? Fot. Adriana Andrzejewska-Kuras
Fundacja Zamek Dybów i Gród Nieszawa chce zrezygnować z dzierżawy ruin zamku na toruńskim lewobrzeżu. Twierdzi, że bez wparcia miasta nie jest w stanie udźwignąć kosztów zarządzania tym terenem. Czy to oznacza, że Zamek Dybowski znów stanie się miejscem zapomnianym, w którym niewiele się dzieje? O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej-Kuras, z cyklu „Bliżej życia”.
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 30.07.2019

Audycja z 29 lipca 2019

Dużą popularnością cieszy się emitowany ostatnio brytyjsko-amerykański serial pt. „Czarnobyl” dotyczący katastrofy elektrowni atomowej w 1986 roku. Okolice miejsca katastrofy od kilku lat są coraz bardziej popularną atrakcją turystyczną. W strefie, kiedyś mocno skażonej, pojawiają się między innymi fotografowie. Opuszczone miasta, to nie lada gratka dla łowców ujęć. W audycji z cyklu „Bliżej życia” Michał Słobodzian przypomniał reportażu „Śmiertelna dawka”. O swojej wizycie w Czarnobylu opowiada Marcin Jaworski, lipnowski fotograf.
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 29.07.2019

Audycja z 26 lipca 2019

Kierowca atakuje kobietę na przejściu dla pieszych. Bije ją w twarz, próbuje potrącić samochodem. W innym przypadku samochód blokuje przejazd auta na ekspresówce. Agresywny mężczyzna usiłuje wyciągnąć z samochodu kierowcę, który rzekomo utrudniał mu jazdę. To przykłady agresji na drogach tylko z ostatnich dni. Z badań wynika, że ponad 80 procent kierowców przynajmniej raz w tygodniu obserwuje agresywne zachowania na drogach. Czy polscy kierowcy są wyjątkowo niekulturalni? Z czym mamy największe problemy za kierownicą? O tym w audycji Michała Słobodziana, z cyklu "Bliżej życia".
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 26.07.2019

Audycja z 25 lipca 2019

Malwina pojawiła się w ich życiu w momencie gdy już nie myśleli o rodzicielstwie. Decyzja o adopcji dojrzewała przez jakiś czas. Ostatecznie podjęli wyzwanie, bo jak mówi pan Jan - zawsze chcieli żyć naprawdę. W audycji "Bliżej życia" przypomnieliśmy reportaż z marca 2018 roku autorstwa Michała Słobodziana, pt. "Duchowa operacja". To opowieść o rodzicach, którzy adoptowali niepełnosprawne dziecko.
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 25.07.2019

Audycja z 24 lipca 2019

Co wydarzyło się na komisariacie policji w Toruniu? Trwa postępowanie wyjaśniające w tej sprawie po tym, jak do rannego policjanta przyjechało pogotowie. Z nieoficjalnych informacji wynika, że po uroczystościach z okazji Święta Policji miało się odbyć nieformalne spotkanie zakrapiane alkoholem. Komendant Miejski toruńskiej Policji wszczął postępowanie dyscyplinarne wobec siedmiu funkcjonariuszy. O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej, z cyklu "Bliżej życia".
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 24.07.2019

Audycja z 23 lipca 2019

Czy to możliwe, że słowa zapisane w akcie notarialnym nie mają mocy prawnej? Mieszkańcy Różankowa pod Toruniem przekonali się, że tak. Mimo, że u notariusza deweloper zobowiązał się wybudować drogę, to od lat nie mogą się jej doprosić. Co mogą zrobić w tej sytuacji? Czy mogą liczyć na pomoc gminy? O tym w reportażu Adriany Andrzejewskiej i Michała Zaręby, w audycji z cyklu "Bliżej życia".
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 23.07.2019

Audycja z 22 lipca 2019

Mieszkańcy toruńskich Stawek nie zgadzają się na urzędową wizję "działalności nieuciążliwej". Fot. Adriana Andrzejewska
Mieszkańcy toruńskich Stawek nie zgadzają się na urzędową wizję "działalności nieuciążliwej". Fot. Adriana Andrzejewska
Co to znaczy "działalność nieuciążliwa"? Mieszkańcy toruńskich Stawek byli przekonani, że to np. fryzjer czy przedszkole, które powstanie na ich osiedlu domków jednorodzinnych. Inną interpretację ma toruński Urząd Miasta, który wydał pozwolenie na budowę w tym miejscu hali magazynowej. Oprotestowali to mieszkańcy ul. Kukułki. O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej, z cyklu "Bliżej życia".
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 22.07.2019

Audycja z 19 lipca 2019

Toruńskie schronisko dla zwierząt przeżywa oblężenie szczeniąt. Jest ich cztery razy więcej niż zwykle. Z podobnym problemem boryka się również Włocławek. O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej, z cyklu "Bliżej życia".
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 19.07.2019

Audycja z 18 lipca 2019

Żaneta Walentyn i bohater reportażu pt. "Kaszeba", pan Krzysztof Kapiszka. Fot. archiwum PR PiK
Żaneta Walentyn i bohater reportażu pt. "Kaszeba", pan Krzysztof Kapiszka. Fot. archiwum PR PiK
Przypomnimy archiwalny reportaż z 2018 roku pt. "Kaszeba", autorstwa Żanety Walentyn. Krzysztof Kapiszka od wielu lat zbiera artefakty świadczące o naszej przeszłości. Czasami są to maszyny rolnicze z dziewiętnastego wieku, a czasami stare podkowy lub dorożki. Utworzył z nich pokaźne muzeum wsi polskiej. Do wysłuchania audycji zaprasza Adriana Andrzejewska.
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 18.07.2019
123