Niedziela, 15 grudnia 2019 r.   Imieniny: Niny, Celiny, Waleriana
Polskie Radio PiK » Bliżej życia » Archiwum audycji » 2017
2018-01-06, 14:03 Adam Droździk

Lipiec

Audycja z 31 lipca 2017

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 31.07.2017
Ławka przed domem i długie rozmowy sąsiadów. Tak jeszcze niedawno wyglądał obraz w Polsce. Dziś mamy grodzone osiedla, nie wiemy kto mieszka w naszym bloku, jesteśmy sobie obcy. Zainicjowana w Toruniu akcja "Wędrująca ławeczka" ma odbudować relacje między sąsiadami i pokoleniami. O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej, z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 28 lipca 2017

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 28.07.2017
W audycji reportaż o pomocy charytatywnej zorganizowanej na rzecz 14-letniej Matyldy i jej 17-letniego brata. Dokładnie 22 czerwca br. nagle zmarła ich mama. Dziećmi zaopiekowała się przyjaciółka, Anna Lamers. Przyjaciele rodziny natychmiast podjęli walkę o to, by wszyscy mogli zostać w rodzinnym domu, który wymaga kapitalnego remontu. Dokładnie chodzi o naprawę dachu, który nie przetrwałby kolejnej zimy. Stąd hasło koncertu i aukcji dzieł sztuki "Zawalił się świat-zawalił się dach". Ten koncert odbył się 27 lipca wieczorem w Toruniu. Historia o tym, jak można wspólnym wysiłkiem pomóc w tym wypadku osieroconym dzieciom. A dokonali tego nie tylko przyjaciele zmarłej Beaty. O tym w audycji Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek, z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 27 lipca 2017

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 27.07.2017
Półtora roku temu rozmawialiśmy z przedstawicielami Fundacji Ostatnia Przystań, którzy budowali "psi dom seniora" we Wtelnie. Dziś dom już funkcjonuje, mieszka w nim 9 psich staruszków, którzy jesień życia spędzają otoczeni miłością i opieką. Każdy z nich ma swój kojec, który bardziej przypomina prywatny apartament - ma nawet kanapę. Część z podopiecznych, którymi zajmowała się fundacja półtora roku temu już nie żyje, niektórym udało się znaleźć na koniec życia nowy dom. Pojawili się też nowi rezydenci domu. O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej, z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 26 lipca 2017 - "Tajemniczy tunel"

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 26.07.2017
Czy katedrę w Toruniu łączy z Zamkiem Dybowskim tunel pod Wisłą? Gdyby tak było, byłaby to niezwykła sensacja i atrakcja turystyczna. Są poszlaki, które wskazują, że takie tajemne przejście to nie tylko legenda... O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej, z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 25 lipca 2017

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 25.07.2017
Przez łazienkę Pani Małgorzaty z Bydgoszczy przechodzi rura sąsiadów. Kilkadziesiąt lat temu, tak został zaprojektowany blok. Rura jest zapchana, sąsiedzi co jakiś czas zalewają kobietę, ale nie chcą naprawić instalacji. Pani Małgorzata interweniowała w spółdzielni mieszkaniowej. Jak dotąd bezskutecznie. O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej, z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 24 lipca 2017 - "Szansa dla Szosy"

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 24.07.2017
W Toruniu rozpoczęła się przebudowa Szosy Chełmińskiej. Trasa ma usprawnić podróżowanie między Wrzosami a Centrum. Uwagi do niektórych rozwiązań ma część mieszkańców Torunia. Czy jest szansa na wprowadzenie zmian? O tym w materiale Michała Zaręby, w audycji Adriany Andrzejewskiej, z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 21 lipca 2017

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 21.07.2017
Audycja Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek, z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 20 lipca 2017 - "Ofiara systemu"

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 20.07.2017
Niecałe 1500 złotych. Co najmniej tyle powinno zostać z wypłaty osobie, której konto zajął komornik. Tymczasem u Pana Dariusza cała wypłata trafiła do komornika, a od niego do wierzyciela. Mimo, że wierzyciel sam potem zawnioskował o umorzenie postępowania, to pan Dariusz wciąż nie odzyskał pieniędzy. O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej, z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 19 lipca 2017 - "Mała pomyłka - duże konsekwencje"

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 19.07.2017
Słuchacz Polskiego Radia PiK obawia się, że przez błąd pracodawcy nie będzie mógł przejść na wcześniejszą emeryturę. W świadectwie pracy figuruje bowiem wpis, który nie zgadza się ze wzorem zamieszczonym w ustawie regulującej kwestie pracy w warunkach szczególnych. Pracodawca już nie funkcjonuje, zatem nie ma komu skorygować błąd w zapisie. Czy jedyną szansą jest pójście do sądu? O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej, z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 18 lipca 2017 - "Dla kogo pierwszeństwo?"

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 18.07.2017
Pani Zofia z Torunia wnioskowała na początku bieżącego roku do MOPR o dofinansowanie remontu łazienki. Miała zostać przystosowana do potrzeb jej niepełnosprawnego syna. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie odmówił wsparcia, bo pierwszeństwo w uzyskaniu środków mają niepełnosprawni uczący się i wyrażający chęć pracy. Damian skończył już 20 lat, ale chęci pracy nie wykazuje, bo nie może. Nie mówi, nie wstaje z łóżka, oddycha przez rurkę tracheostomijną i jest żywiony dojelitowo. O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej, z cyklu "Bliżej życia".
123