Wtorek, 29 września 2020 r.   Imieniny: Michała, Gabriela, Rafała
Polskie Radio PiK » Bliżej życia » „Bliżej życia” - archiwum audycji » 2017
Ogłoszenie własne nadawcy
2018-01-06, 14:02 Adam Droździk

Wrzesień

Audycja z 29 września 2017

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 29.09.2017
Wracamy do sprawy zasiłków dla rodzin, które dotknęły sierpniowe nawałnice. Czy możliwe jest by w różnych gminach stosowano różną interpretację pomocy? O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 28 września 2017 - "Odpowiedź bez odpowiedzi"

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 28.09.2017
 
W przypadku raka mózgu czy wątroby bardzo ważne jest szybkie rozpoznanie. Może zdecydować o przeżyciu człowieka. Szczególnie gdy choroba atakuje po raz kolejny. W onkologii dostępne są nowoczesne urządzenia, które umożliwiają wykrycie nawet milimetrowej zmiany. Jeden z takich aparatów od 2013 roku pracuje w Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Problem polega na tym, że jest dostępny tylko za pieniądze. Dlaczego badanie PET/MR nie jest refundowane przez NFZ? Czy nie czas na umożliwienie korzystania z badania wszystkim potrzebującym? O tym w audycji Michała Słobodziana, z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 27 września 2017

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 27.09.2017
Rodzice niepełnosprawnych dzieci mówią "dość!". 28 września będą protestować w Warszawie. Domagają się konkretnych działań, które polepszą sytuację ich rodzin. Jak mówią - programy "500+" i "Za życiem" nie dotyczą dorosłych niepełnosprawnych. Renta socjalna to 724,40 złotych, czyli 66% minimum socjalnego, a zasiłek pielęgnacyjny wynosi 153 złote i nie zmienia się od 11 lat. O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej, z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 26 września 2017 - "Grób jak spadek"

Czy grób dziadka jest spadkiem? Fot. Henryk Żyłkowski
Czy grób dziadka jest spadkiem? Fot. Henryk Żyłkowski
Czy grób dziadka jest spadkiem? Pytanie na pozór nie logiczne, a jednak... Nasz słuchacz chce zaopiekować się grobem swojego dziadka: opłacić, uporządkować itd. Jednak, jak twierdzi, urzędnicy zobowiązali go do odszukania całej rodziny dziadka, także tej mieszkającej od wielu lat za granicą. Jeśli pozostali członkowie rodziny pana Bogdana wyrażą zgodę, będzie mógł on zaopiekować się grobem dziadka. Problem w tym, że z rodzina wiele lat temu rozpierzchła się po Europie i nie ma z nią kontaktu. Czy nasz słuchacz powinien szukać swoich krewnych przez konsulaty lub wynająć detektywa po to by móc zadbać o grób swojego przodka? O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 26.09.2017

Audycja z 25 września 2017 - "Bubel czy rozwiązanie problemu mieszkań?"

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 25.09.2017
Czy w Polsce będzie możliwa eksmisja na bruk? Tak, jeśli nie zmienią się zapisy o tzw. najmie instytucjonalnym przy programie "Mieszkanie Plus". Przeciwko nim protestuje Toruńska Inicjatywa Lokatorska. Program miał zapewnić osobom, których nie stać na kredyt, możliwość wieloletniego najmu mieszkań i ich wykupu. Tymczasem - jak mówią protestujący - sprawi, że będą żyły w niepewności, że w razie nawet przejściowych problemów z płaceniem nie będzie im przysługiwać lokal socjalny, niezależnie od sytuacji życiowej. O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej, z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 22 września 2017 - "Wścibskie parkomaty"

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 22.09.2017
Czy toruńskie parkomaty są zbyt "wścibskie"? Co wspólnego może mieć numer rejestracyjny samochodu z biletem parkingowym? Czy w toruńskiej strefie płatnego parkowania działa system, który budzi wątpliwości prawne? Odpowiedzi na te pytania w audycji Michała Słobodziana, z cyklu "Bliźej życia".

Audycja z 21 września 2017

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 21.09.2017
24 tys. złotych wydał Toruń na instalację odblasków przy przejściach dla pieszych. Odblaski można wziąć by bezpiecznie przejść. Należy je odłożyć po drugiej stronie ulicy. Wszystkie odblaski jednak zniknęły. Czy nie lepiej inwestować w nieco droższe, a jednak pewne rozwiązania? O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej, z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 19 września 2017

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 19.09.2017
"Proszę Pani, te 200 tysięcy dla poszkodowanych w nawałnicy to nieprawda" - mówią mieszkańcy terenów, nad którymi 12 sierpnia przeszła nawałnica. "Dostajemy po kilka lub kilkanaście tysięcy złotych na wybudowanie domu. Jak mamy to zrobić?" - pytają. Co na to urzędnicy? O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 18 września 2017 - "Droga niezgody"

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 18.09.2017
Jeden sąsiad zaorał gminną drogę, przez co samochody jeżdżą po gruncie drugiego sąsiada. Tak zdaniem naszego słuchacza wygląda sytuacja w gminie Zbójno. Sprawa kolejny raz trafiła do sądu. Czy po ponad 10 latach uda się ją rozwiązać? O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej, z cyklu "Bliżej życia".
123