Wtorek, 31 marca 2020 r.   Imieniny: Beniamina, Dobromierza, Leonard
Polskie Radio PiK » Sport
2020-03-23, 18:25 Bartosz Kustra, PAP

Mistrzyni olimpijska z naszego regionu sceptycznie o igrzyskach

Na zdjęciu od lewej Natalia Madaj-Smolińska oraz Magdalena Fularczyk-Kozłowska podczas konferencji prasowej w Bydgoszczy. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Na zdjęciu od lewej Natalia Madaj-Smolińska oraz Magdalena Fularczyk-Kozłowska podczas konferencji prasowej w Bydgoszczy. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Mistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro wioślarka reprezentująca przed zakończeniem kariery Lotto-Bydgostię Natalia Madaj-Smolińska nie wyobraża sobie, aby igrzyska w Tokio mogłyby się odbyć za cztery miesiące. "Zdrowie sportowców i nas wszystkich w tym przypadku jest najważniejsze" – powiedziała PAP.
Międzynarodowy Komitet Olimpijski jeszcze do niedawna twardo stał na stanowisku, że igrzyska w Tokio odbędą się zgodnie z terminem, czyli od 24 lipca do 9 sierpnia. Dopiero w ostatnich dniach, wobec protestu wielu państw, MKOl zaczął rozważać pomysł przesunięcia daty najważniejszej imprezy sportowej. Zdaniem Madaj-Smolińskiej, trudno sobie wyobrazić, by najlepsi sportowcy mogli rywalizować o medale już za cztery miesiące, gdy cały świat walczy z koronawirusem.

- "Długo wierzyłam, że igrzyska odbędą się w terminie. Organizatorzy nadal jeszcze na to liczą, ale ja już nie jestem przekonana. Myślę, że zdrowie sportowców i nas wszystkich w tym przypadku jest najważniejsze. Wygląda na to, że wirus jeszcze bardziej się rozhulał w Europie. Dlatego ja tego nie widzę. Igrzyska to prawdziwe święto sportu, wszyscy czekają na tą imprezę, ale dzisiaj nie wyobrażam sobie, by mogła ona się odbyć w lipcu" – przyznała.

Znakomita zawodniczka, która dwa lata temu oficjalnie zakończyła karierę, wątpliwości co do przeprowadzenia igrzysk w Tokio miała już znacznie wcześniej.

- "Moje pierwsze zaniepokojenie pojawiło się zanim wirus na dobre dotarł do Europy, a jego epicentrum wciąż było w Chinach. Organizatorzy wówczas zapewniali, że impreza odbędzie się zgodnie z planem. Na igrzyskach w Rio de Janeiro dzieliliśmy mieszkania w blokach z zawodnikami innych krajów, reprezentacja Chin takie bloki miała tylko dla siebie, to obrazuje jak licznym są teamem. Trudno więc mi było to sobie wyobrazić" – podkreśliła.

Madaj-Smolińska uważa też, że przesunięcie igrzysk o miesiąc lub dwa niewiele zmieni.

- "Wiem, że sportowcy wciąż się przygotowują na tyle, na ile mogą – w domach. Nie wiadomo, co przyniesie kolejny dzień, dlatego pozostają w pełnej gotowości. Natomiast trudno mi sobie wyobrazić, że igrzyska rozegrane będą w tym roku. W wielu dyscyplinach nie rozegrano kwalifikacji, a ja na swoje pierwsze igrzyska w Londynie pojechałam właśnie dzięki tym dodatkowym regatom. Ten cały system został mocno zaburzony. Poza tym wciąż nie wiemy, jak epidemia się rozwinie, eksperci twierdzą, że w Polsce najgorsze dopiero przed nami. Myślę, że w tym roku igrzyska są mało realne" – zaznaczyła.

Mistrzyni olimpijska nie ukrywa, że dla sportowców to niezwykle trudny czas. Jak dodała, dla wielu z nich to miała być najważniejsza impreza w życiu, a przygotowywali się do niej przez wiele lat. Ona sama była bliska rezygnacji ze startu w Rio de Janeiro, bowiem jej partnerka z dwójki podwójnej - Magdalena Fularczyk-Kozłowska trzy miesiące przed igrzyskami doznała kontuzji.

- "Nie wyobrażałam sobie, że polecę do Brazylii z inną partnerką, czy wystąpię w innej osadzie. Gdyby Magda nie wyzdrowiała, brałam poważnie pod uwagę, że nie wystartuję. Targały mną bardzo duże emocje. Nie chciałam jednak polecieć tam, tylko po to, żeby się +przepłynąć+ i zaliczyć start. Wiem, że dziś to zupełnie inna sytuacja, dużo trudniejsza, ale każdy sportowiec przygotowuje się na konkretny start w określonym czasie i miejscu. Czasami pracuje na to kilkanaście lat, a nawet dłużej. I musi mieć pewną, komfortową sytuację. Gdybym miała startować w Tokio w sytuacji, jaką mamy dziś, nie czułabym się tak, a z tyłu głowy miałabym, że wirus wciąż jest obecny i podejmuję duże ryzyko" - podsumowała utytułowana wioślarka. (PAP)

Sport

2020-03-30, godz. 15:29 Znany jest już nowy termin igrzysk w Tokio Ceremonia rozpoczęcia przełożonych na 2021 rok z powodu koronawirusa igrzysk olimpijskich w Tokio odbędzie się 23 lipca - poinformowali oficjalnie organizator ... » więcej 2020-03-30, godz. 13:47 Japońska telewizja podała nowy termin igrzysk Organizatorzy chcą, by otwarcie przełożonych z tego roku igrzysk olimpijskich w Tokio odbyło się w piątek 23 lipca 2021, a ustalenia w tej sprawie są na finis ... » więcej 2020-03-28, godz. 20:41 UEFA wierzy w dokończenie sezonu w europejskich ligach Prezydent Europejskiej Unii Piłkarskiej Aleksander Ceferin powiedział, że UEFA ma plan A, B i C na dokończenie sezonu. Według niego rozgrywki można wznowić w ... » więcej 2020-03-27, godz. 16:54 Siatkarki Jokera Świecie mają szanse w nowym sezonie zagrać w ekstraklasie! [dźwięk] Zespół ze Świecia po raz drugi z rzędu wygrał rywalizację w 1. lidze, a władze klubu starają się o audyt pozwalający na występy w Lidze Siatkówki Kobiet. Tego ... » więcej 2020-03-26, godz. 17:26 Żużlowcy Apatora i Polonii również nie pojeżdżą w kwietniu Główna Komisja Sportu Żużlowego w swoim komunikacie poinformowała o przełożeniu wszystkich rozgrywek żużlowych, które zaplanowane były na kwiecień. » więcej 2020-03-26, godz. 13:30 Co z rozgrywkami Lotto-Superligi tenisa stołowego? [dźwięk] Rywalizujący w Lotto-Superlidze tenisiści stołowi z naszego regionu nadal nie wiedzą kiedy zakończy się ich sezon. Organizatorzy rozgrywek z powodu pandemii k ... » więcej 2020-03-25, godz. 19:02 Siatkarze Visły spadli do pierwszej ligi. Siatkarki Pałacu 6. w LSK Sezon w ekstraklasie kobiet i mężczyzn został zakończony z powodu koronawirusa - poinformowały władze PLS. Tytuł mistrzowski przyznano tylko u siatkarek i zdo ... » więcej 2020-03-25, godz. 11:47 Żużlowa PGE Ekstraliga odwołuje kwietniowe mecze Zaplanowane na kwiecień 2020 roku rundy rozgrywek PGE Ekstraligi zostają odwołane. Nowe terminy ich rozegrania zostaną podane w oddzielnym komunikacie PGE Eks ... » więcej 2020-03-25, godz. 11:39 Tenisiści stołowi też coraz bliżej zakończenia sezonu „Rozważam sytuację, w której nie wyłonimy w tym sezonie drugiego spadkowicza. Medale powinny otrzymać zaś trzy najlepsze kluby” - powiedział PAP prezes spółki ... » więcej 2020-03-24, godz. 15:16 Igrzyska olimpijskie w Tokio przełożone na 2021 rok! Przełożenie zaplanowanych na przełom lipca i sierpnia igrzysk w Tokio na rok 2021 z powodu pandemii koronawirusa to bezprecedensowa decyzja w historii ruchu o ... » więcej
1234567