Piątek, 10 kwietnia 2020 r.   Imieniny: Michała, Makarego
Polskie Radio PiK » Sport
2019-11-14, 21:17 Polska Agencja Prasowa/Olga Przybyłowicz

El. ME koszykarek - Polki przegrały w Wałbrzychu z Wielką Brytanią

Na pierwszym planie zdjęcia Julia Adamowicz podczas meczu Polski z Wielką Brytanią w 1. kolejce eliminacji ME koszykarek. Fot. PAP/Maciej Kulczyński
Reprezentacja Polski koszykarek przegrała w Wałbrzychu z Wielką Brytanią 63:75 w swoim inauguracyjnym meczu grupy F eliminacji mistrzostw Europy 2021.
Kolejne spotkanie Polki rozegrają dopiero za rok z Białorusią. W grupie F występują bowiem tylko trzy drużyny.

Biało-czerwone pod wodzą nowego szkoleniowca Słowaka Marosa Kovacika, który śpiewał z kadrą polski hymn przed rozpoczęciem spotkania, walczyły z czwartą drużyną Starego Kontynentu ambitnie, ale przegrana walka pod tablicami (33:39) i słabszy atak w porównaniu do rywalek zadecydował o porażce.

Fatalny początek sprawił, że Polki, które wyszły piątką: kapitan Ewelina Kobryn, Weronika Gajda, Agnieszka Skobel, Agnieszka Kaczmarczyk i naturalizowana Amerykanka Marissa Kastanek, przegrywały 0:9 po trzech i pół minutach gry. Czas wzięty przez słowackiego szkoleniowca pomógł uporządkować grę i odrobić straty.

Kastanek, która zadebiutowała w zespole narodowym trafiła dwa razy zza linii 6,75 m zdobywając pierwsze punkty dla Polski. W 6. minucie było już tylko 10:11, ale w końcówce tej części Brytyjki nieco powiększyły prowadzenie i po pierwszej kwarcie wygrywały 21:14.

W drugiej kwarcie Polki grały lepiej w obronie i po niespełna trzech minutach znowu miały tylko punkt straty do zawodniczek hiszpańskiego trenera Jose Chema Buceta. Kilkukrotnie nie wykorzystały szansy uzyskania przewagi, mimo tego, iż parkiet z powodu kontuzji kolana musiała opuścić jedna z podstawowych koszykarek Wielkiej Brytanii - Rachael Vanderwal. Przez ponad trzy minuty żadna drużyna nie zdobyła punktów i dopiero rywalki przełamały tę niemoc. Eilidh Simpson trafiła za trzy punkty, a Temi Fagbenle, znakomicie znana trenerowi Kovacikovi z występów w CCC Polkowice za dwa i Brytyjki wygrywały 30:26.

Największy problem w pierwszej połowie Polki miały z zatrzymaniem naturalizowanej Amerykanki Karlie Samuelson. To ona ustaliła wynik do przerwy 35:26 dla czwartej ekipy Europy.

W przerwie Ewelina Kobryn, obecny generalny menadżer kadry, odebrała odznakę Polskiego Związku Koszykówki z rąk prezesa Radosława Piesiewicza i byłego wiceprezesa Zdzisława Kassyka, co oficjalnie i symbolicznie zwieńczyło zakończenie kariery zawodniczej w kadrze.

W drugiej połowie Brytyjki kontrolowały sytuację na parkiecie. W trzeciej kwarcie prowadziły różnicą 16 punktów (57:41), a w czwartej nawet 17 (66:49) po kolejnym rzucie Simpson zza linii 6,75 m. Ich przewaga wynikała nie tylko ze słabej skuteczności wszystkich, z wyjątkiem Kastanek, Polek, ale i przewagi pod tablicami oraz ponawianych akcji w ataku przez podopieczne trenera Buceta.

W obronie dwoiła się i troiła Weronika Gajda, która miała cztery przechwyty i siedem asyst. W końcówce biało-czerwone miały mniej sił niż dysponujące lepszymi warunkami fizycznymi rywalki. Polki miały też zaledwie 35 procent skuteczności rzutów za dwa punkty i 31 proc. za trzy, przy odpowiednio 63 i 37 proc. koszykarek Wielkiej Brytanii. Cheridene Green na co dzień występująca w zespole Enea Gorzów Wlkp. miała double-double - 11 pkt i 10 zbiórek.

Polska - Wielka Brytania 63:75 (14:21, 12:14, 20:26, 17:14)

Polska: Marissa Kastanek 18, Ewelina Gala 8, Agnieszka Kaczmarczyk 8, Julia Adamowicz 7, Weronika Gajda 6, Julia Drop 6, Martyna Koc 5, Agnieszka Skobel 3, Karolina Poboży 2, Agata Dobrowolska 0, Amalia Rembiszewska 0;

Wielka Brytania: Eilidh Simpson 18, Karlie Samuelson 16, Temi Fagbenle 15, Chantelle Handy 11, Cheridene Green 11, Janice Monakana 3, Rachael Vanderwal 1, Georgia Jones 0;
koszykówka

Sport

2020-04-09, godz. 12:52 Kapitan Artego ćwiczy i tańczy z córką, a przy okazji smacznie gotuje [dźwięk] Rozprzestrzeniająca się epidemia drastycznie przerwała sezon w wielu dyscyplinach. Sportowcy praktycznie w najważniejszym momencie rywalizacji ligowej zakończ ... » więcej 2020-04-09, godz. 10:49 Świąteczna audycja "Muzyka i Sport" przypomni niezwykłe chwile dla sportu w regionie! W Niedzielę Wielkanocną, w świątecznym wydaniu audycji 'Muzyka i sport' mówić będziemy o sporcie w historii naszej rozgłośni. Na 85-lecie Polskiego Radia PiK ... » więcej 2020-04-08, godz. 12:45 Wioślarski mistrz świata miło spędza czas z rodziną, trenuje i osiąga dobre wyniki [dźwięk] W czasie epidemii zastanawiamy się często, jak z tym wszystkim radzą sobie mający wcześniej zaplanowane najważniejsze starty w sezonie sportowcy. Dziś skontak ... » więcej 2020-04-07, godz. 13:56 Bydgoska mistrzyni strzelectwa rozwija swoje zdolności kulinarne, układa puzzle i każdego dnia trenuje [dźwięk] W czasie epidemii wielu z nas pozostaje w domu. Jest to sytuacja z pewnością niecodzienna dla sportowców, którzy zmuszeni są nieco zwolnić i przerwać intensyw ... » więcej 2020-04-07, godz. 13:43 Koszykarki Ślęzy Wrocław nad przepaścią Wszystko wskazuje, że Ślęza Wrocław w nowym sezonie nie wystąpi w ekstraklasie koszykarek. 'Nigdy nie składamy broni i będziemy walczyć, ale sytuacja jest bar ... » więcej 2020-04-06, godz. 13:09 Grudziądzki żużlowiec gra z kolegami z toru w playstation, czyta książki i dużo ćwiczy [dźwięk] W czasie pandemii sprawdzamy jak radzą sobie w tym trudnym okresie znani i lubiani sportowcy z naszego regionu. Tym razem skontaktowaliśmy się z grudziądzkim ... » więcej 2020-04-05, godz. 15:21 Szef World Athletics ostrzega przed braniem dopingu Szef Międzynarodowej Federacji Lekkoatletycznej (World Athletics) Brytyjczyk Sebastian Coe ostrzegł wszystkich zawodników, którzy będą próbowali teraz brać ni ... » więcej 2020-04-05, godz. 15:11 Niemiecki kulomiot z pozwoleniem na treningi na... stadionie Wicemistrz olimpijski z Londynu (2012) w pchnięciu kulą David Storl dostał specjalne pozwolenie od władz Saksonii na treningi na stadionie i w siłowni. 'Muszę ... » więcej 2020-04-03, godz. 21:16 Wspaniały gest toruńskiego kolarza Kolarz Michał Kwiatkowski poinformował, że chce udostępnić kilka swoich mieszkań w Toruniu pracownikom służby zdrowia, którzy walczą z epidemią koronawirusa. ... » więcej 2020-04-03, godz. 15:53 Toruński koszykarz o czasie spędzanym z rodziną w dobie koronawirusa [dźwięk] W audycji od 'Ucha do ucha' od poniedziałku do piątku między 13:00 a 15:00 sprawdzamy, co w tym trudnym okresie rozprzestrzeniającej się epidemii koronawirusa ... » więcej