MŚ koszykarzy 2019 - trzeci mecz i trzecie zwycięstwo! Polacy z kompletem triumfów w 2. rundzie!

2019-09-04, 13:15  Polska Agencja Prasowa/Olga Przybyłowicz/IAR
Zdjęcie z meczu Polska - WKS w 3. kolejce grupy A na MŚ 2019 koszykarzy. Fot. PAP/EPA/GREG BAKER

Polska pokonała w Pekinie Wybrzeże Kości Słoniowej 80:63 w swoim ostatnim meczu grupy A mistrzostw świata koszykarzy i z kompletem trzech zwycięstw awansowała do drugiej fazy rozgrywek. W niej rywalami biało-czerwonych w Foshan będą Argentyna i Rosja.

Biało-czerwoni zagwarantowali sobie tym samym udział w kwalifikacjach do turnieju olimpijskiego Tokio 2020.

Polacy rozpoczęli żelazną piątką, która wychodziła w spotkaniach z Wenezuelą i Chinami: A.J. Slaughter, Mateusz Ponitka, Adam Waczyński, Aaron Cel i Adam Hrycaniuk. Fizycznie grający rywale z Afryki sprawiali od początku dużo problemów zarówno pod koszem, jak i na obwodzie. Prowadzili 6;4, 10:8, a nawet 15:11 po akcji najlepszego na parkiecie w tym spotkaniu w ekipie WKS Charlesa Abouo, występującego na co dzień na zapleczu francuskiej ekstraklasy, w zespole z Blois.

Polacy doprowadzili do remisu 15:15, 17:17 i 19:19, ale po 10 minutach to zespół WKS prowadziła 24:20 po rzucie równo z końcowa syreną zza linii 6,75 m Abouo. Iworyjczycy nie pomylili się w pierwszej kwarcie przy żadnym z czterech rzutów z dystansu.

W drugiej kwarcie trener Mike Taylor dokonywał wielu zmian wprowadzając zmienników, którzy toczyli twardą fizyczną walkę z silnymi rywalami, dając zregenerować siły zawodnikom pierwszej piątki. Po rzucie za trzy punkty Łukasza Koszarka Polska wygrywała 31:28 w połowie tej części, zaś najwyższą przewagę (36:28) uzyskała po takie samej akcji A. J. Slaughtera.

Po 20 minutach biało-czerwoni mieli cztery punkty więcej od podopiecznych włoskiego trenera Paolo Povii. Oprócz Abouo Polacy mieli kłopoty z powstrzymaniem 30-letniego Deona Thompsona, który występuje w Europie od 2010 roku, a w nowy sezonie będzie kolegą Waczyńskiego w zespole Unicaja Malaga.

Kapitan reprezentacji Polski Waczyński pokazał w drugiej połowie swemu nowemu koledze, że rzuty za trzy punkty oraz asysty są jego mocną stroną. Był najskuteczniejszym graczem drużyny (16 pkt) i trafił wszystkie trzy rzuty zza linii 6,75 m, trzy z czterech za dwa i miał także sześć asyst.

W drugiej połowie Polacy kontrolowali przebieg gry i systematycznie, choć nie bez trudu, powiększali przewagę. W 24. minucie, po rzucie za trzy punkty najlepszego w meczu z Chinami Ponitki, Polska prowadziła 45:38, ale rywale błyskawicznie zniwelowali straty za sprawą akcji Abouo oraz Souleymana Diabate, występującego we francuskiej ekstraklasie w Nancy. Było tylko 45:43 dla Polski.

W końcówce tej kwarty bardziej dokładane akcje zespołowe w ataku - podania pod kosza do 18-letniego Aleksandra Balcerowskiego i Damiana Kuliga - pozwoliły uzyskać wyższe prowadzenie 55:47. Nie zawodziła też obrona strefowa, która wybijała koszykarzy z Afryki z rytmu.

Taki styl gry prezentowali też podopieczni trenera Mike'a Taylora w ostatniej części spotkania. Asysty Koszarka i długo, mądrze rozgrywane akcje w ataku przez Slaughtera, sprawiły, że polska drużyna objęła 10 punktowe prowadzenie (59:49). Pracujący jak zwykle w obronie Ponitka wymusił faul ofensywny, a chwilę później zdobył dwa punkty i biało-czerwoni po raz pierwszy w spotkaniu mieli kilkanaście punktów przewagi (63:51, 67:55).

W końcówce skoncentrowani i pewni swych umiejętności Polacy trafiali za trzy punkty albo zdobywali punkty z kontrataków, co pozwoliło powiększać przewagę nad rywalami, którzy zupełnie stracili chęci do gry i wiarę w odniesienie sukcesu. Biało-czerwoni wygrywali 78:59 i 80:61, a szkoleniowiec miał szansę sprawdzić wszystkich zawodników w zespole, w tym debiutującego w mundialu Kamila Łączyńskiego, który popisał się asystą do innego zmiennika Dominika Olejniczka.

Polacy wygrali walkę pod tablicami 35:26, mieli też 65 procent skuteczności rzutów za dwa punkty (rywale 53 procent) i aż 25 asyst (rywale 17).

Polacy zakończyli udział w pierwszej fazie z kompletem zwycięstw, wcześniej pokonując Wenezuelę 80:69 i Chiny po dogrywce 79:76. Teraz w oddalonym o ponad 2000 km od Pekinu Foshan, leżącym w pobliżu Kantonu na południu Chin, czeka ich rywalizacja w drugiej fazie z dwoma najlepszymi zespołami grupy B - Argentyną i Rosją.

W drugiej fazie zaliczone zostaną wszystkie wyniki z pierwszej rundy. Stawką rywalizacji, która rozpocznie się w piątek, będzie ćwierćfinał MŚ. Awansują do niego dwie najlepsze drużyny z czterech nowo utworzonych grup.

Polska - Wybrzeże Kości Słoniowej 80:63 (20:24, 16:8, 19:17, 25:14)

Polska: Adam Waczyński 16, Damian Kulig 14, Mateusz Ponitka 12, Aleksander Balcerowski 8, A.J. Slaughter 7, Michał Sokołowski 6, Łukasz Koszarek 6, Aaron Cel 5, Adam Hrycaniuk 4, Dominik Olejniczak 2, Karol Gruszecki 0, Kamil Łączyński 0;

Wybrzeże Kości Słoniowej: Charles Abouo 23, Deon Thompson 18, Souleyman Diabate 9, Frejus Zerbo 4, Bryan Pamba 2, Vafessa Fofana 2, Baru Adjehi 2, Tiegbe Bamba 2, Guy Landry Edi 1

Pozostałe środowe wyniki 3. kolejki w grupach A-D i końcowe tabele 1. fazy turnieju:

piątek, 6 września
Polska - Rosja (godz. 10.00 polskiego czasu)
Argentyna - Wenezuela (godz. 14.00 polskiego czasu)

niedziela, 8 września
Rosja - Wenezuela (godz. 10.00 polskiego czasu)
Polska - Argentyna (godz. 14.00 polskiego czasu)

Sportowy weekendowy rozkład jazdy  co czeka regionalne zespoły

Sportowy weekendowy rozkład jazdy – co czeka regionalne zespoły?

2024-03-27, 13:53
BKS Visła zakończy fazę zasadniczą. Które zajmie miejsce w tabeli Relacja w PR PiK

BKS Visła zakończy fazę zasadniczą. Które zajmie miejsce w tabeli? Relacja w PR PiK

2024-03-26, 06:48
Wsparcie dla sportu na uczelniach. Minister Nitras ogłosił program rozwoju lig akademickich

2024-03-25, 21:25
Trzy medale kujawsko-pomorskich tenisistów stołowych podczas MP. Kotowski dwukrotnie srebrny

Trzy medale kujawsko-pomorskich tenisistów stołowych podczas MP. Kotowski dwukrotnie „srebrny”

2024-03-25, 12:31