Pierwsza runda i koniec! Piast Gliwice nie zagra w Lidze Mistrzów!

2019-07-17, 22:47  Polska Agencja Prasowa/Rafał Czerkawski
Piłkarz Piasta Gliwice dziękują kibicom po rewanżowym meczu 1. rundy eliminacyjnej Ligi Mistrzów z BATE Borysów, 17 bm. BATE wygrało 2:1 i awansowało do następnej rundy. Fot. PAP/Andrzej Grygiel

Piłkarze Piasta przegrali w Gliwicach z BATE Borysów 1:2 (1:0) w rewanżowym meczu 1. rundy kwalifikacji Ligi Mistrzów i odpadli z rywalizacji. W pierwszym meczu na Białorusi było 1:1. Piast będzie teraz walczył o fazę grupową Ligi Europy; w 2. rundzie kwalifikacji spotka się z FK Ryga.

Trener gliwiczan Waldemar Fornalik postanowił nie zmieniać składu w porównaniu z pierwszym spotkaniem. Inaczej postąpił szkoleniowiec drużyny z Białorusi, który dokonał kilku roszad w podstawowym zestawieniu. Jedna z nich była wymuszona, gdyż już na rozgrzewce kontuzji doznał Islandczyk Willum Willumsson i zastąpił go Jewgienij Berezkin.

Pierwszy groźny strzał oddali gracze z Borysowa, jednak piłka po uderzeniu Fina Jasse Touminena minęła bramkę gliwiczan. Od 21. minuty Piast był jedną nogą w drugiej rundzie kwalifikacji. Po rzucie rożnym nie udało się co prawda zagrozić bramce gości, ale po poprawce z lewej strony Joela Valencii Jakub Czerwiński popisał się celną "główką" i gliwiczanie prowadzili 1:0.

Po stracie gola inicjatywę przejęli piłkarze z Borysowa, ale dobrze spisująca się defensywa miejscowych nie dopuszczała do groźnych spięć. Na trzy minuty przed przerwą gospodarze wyprowadzili groźną kontrę, ale zakończyła się ona nieudanym uderzeniem Piotra Parzyszka.

W drugiej połowie długo trwała wyrównana walka, ale można było odnieść wrażenie, że zawodnicy Fornalika kontrolują sytuację. W 69. min Parzyszek po raz kolejny zdecydował się na strzał dystansu, tym razem bramkarz BATE wypuścił piłkę w rąk, blisko niego był Hiszpan Jorge Felix, ale ostatecznie goście zażegnali niebezpieczeństwo.

Na ostatni kwadrans na boisku pojawił się Hervaine Moukam. Francuz kameruńskiego pochodzenia wyraźnie rozruszał akcje BATE i głównie dzięki niemu ten zespół przejął inicjatywę. W 82. minucie w niegroźnej wydawało się sytuacji na wyjście z bramki zdecydował się Frantisek Plach, Serb Nemanja Milic rywal jednak zdążył trącić piłkę przed nim, a następnie został przewrócony przez słowackiego golkipera. Fiński sędzia nie miał wątpliwości i podyktował rzut karny, który na gola zamienił Moukam.

Strata bramki w takich okolicznościach wyraźnie podłamała graczy Piasta, którzy nie potrafili się odnaleźć w nowej sytuacji. Po pięciu minutach otrzymali kolejny cios. Dobre dośrodkowanie z rzutu wolnego Igora Stasiewicza wykorzystał Zachar Wołkow i uprzedzając tym razem kurczowo trzymającego się linii bramkowej Placha zdobył drugiego gola dla gości.

Wynik 1:2 oznaczał, że Piast, by nie odpaść z Ligi Mistrzów musiał pokusić się o dwa trafienia. Gliwiczanie nie byli jednak w stanie podjąć nawet próby i już nie zagrozili bramce BATE.

Piast Gliwice - BATE Borysów 1:2 (1:0)

Bramki: 1:0 Jakub Czerwiński (21-głową), 1:1 Hervaine Moukam (82-karny), 1:2 Zachar Wołkow (87-głową).

Piast Gliwice: Frantisek Plach – Marcin Pietrowski, Uros Korun, Jakub Czerwiński, Mikkel Kirkesov – Martin Konczkowski (83. Gered Badia), Tom Hateley, Joel Valencia, Patryk Dziczek, Jorge Felix (87. Dani Aquino) – Piotr Parzyszek.

BATE Borysów: Anton Cziczkan - Alieksiej Rios, Zachar Wołkow, Slobodan Simonic, Aleksandar Filipovic - Dmitrij Baga, Jewgienij Jabłonski, Jewgienij Berezkin (75. Hervaine Moukam) - Maksym Skawysz, Jasse Touminen (57. Nemanja Milic), Igor Stasiewicz.

piłka nożna

Sport

Dał Politechnice Bydgoskiej medal AMP. Stanął na podium, choć pływa już tylko rekreacyjnie

2024-04-18, 16:42
Duża koszykówka zawita do Inowrocławia. Miasto będzie gospodarzem Superpucharu Polski

2024-04-17, 07:00
Kolejna gratka dla fanów żużla w Bydgoszczy Finał Indywidualnych MP na obiekcie Polonii

Kolejna gratka dla fanów żużla w Bydgoszczy! Finał Indywidualnych MP na obiekcie Polonii

2024-04-16, 16:05
Aaron Cel ogłosił zakończenie kariery. W najbliższą niedzielę ostatni mecz w Arenie Toruń

2024-04-15, 20:52