Sobota, 17 sierpnia 2019 r.   Imieniny: Żanny, Mirona, Jacka
Polskie Radio PiK » Sport
2018-12-23, 17:08 Polska Agencja Prasowa

Ekstraklasa piłkarska - Lechia po wysokiej wygranej liderem na zimę

Zdjęcie z meczu Lechia Gdańsk kontra Górnik Zabrze w 20. kolejce ekstraklasy piłkarskiej 2018/2019. Fot. PAP/Adam Warżawa
Lechia Gdańsk po sobotnim zwycięstwie nad Górnikiem Zabrze 4:0 w 20. kolejce spędzi zimę na pozycji lidera ekstraklasy. Czwartą wygraną z rzędu zanotowała Cracovia. Teraz piłkarze rozpoczną zaledwie 47-dniową przerwę, najkrótszą w historii tych rozgrywek.
Z uwagi na okres przedświąteczny ostatnia tegoroczna kolejka odbywała się nietypowo od czwartku do soboty.

Po czwartkowej wygranej Legii na wyjeździe z Zagłębiem Sosnowiec 3:2 warszawski zespół awansował na pierwsze miejsce i czekał, co w sobotę zrobi Lechia. Gdańszczanie nie mieli żadnych kłopotów z przedostatnim Górnikiem, zwyciężyli aż 4:0 i to oni udadzą się na urlopy jako liderzy ekstraklasy. Mają 42 punkty i o trzy wyprzedzają Legię.

Bramki w meczu, który w drugiej połowie został przerwany na kilka minut z powodu masowego odpalenia środków pirotechnicznych przez kibiców, zdobyli Artur Sobiech, Rafał Wolski, Filip Mladenovic i Flavio Paixao. Dla Portugalczyka to 12. trafienie w sezonie, dzięki czemu zrównał się z Igorem Angulo na czele klasyfikacji strzelców ekstraklasy. Hiszpański napastnik Górnika nie powiększył swojego dorobku.

W pozostałych sobotnich meczach Korona Kielce zremisowała z Miedzią Legnica 0:0, natomiast Zagłębie Lubin uległo Cracovii 1:2, choć prowadziło do przerwy po golu Bartosza Kopacza.

W 67. minucie czerwoną kartkę zobaczył bramkarz gospodarzy Dominik Hładun, co zapoczątkowało serię niekorzystnych zdarzeń dla lubinian. W ostatnim kwadransie Zagłębie straciło dwie bramki - po trafieniu Javiego Hernandeza i samobójczym Macieja Dąbrowskiego.

Cracovia, która odniosła czwarte zwycięstwo z rzędu, zajmuje dziewiąte miejsce z dorobkiem 27 punktów. A jeszcze po jedenastu kolejkach znajdowała się w strefie spadkowej...

"Bardzo ważny mecz, bo z Zagłębiem będziemy walczyli wiosną o ósemkę. Dzisiaj zdobyliśmy nie trzy, ale cztery punkty, ponieważ w bezpośrednich spotkaniach jesteśmy lepsi" - przyznał trener Cracovii Michał Probierz.

Zajmująca drugie miejsce Legia już w czwartek pokonała na wyjeździe Zagłębie Sosnowiec 3:2, choć przegrywała 1:2. W meczu przyjaźni na trybunach wszystkie pięć bramek padło pod strzałach głową. Dla Legii trafili William Remy, Adam Hlousek i Sandro Kulenovic, a dla gospodarzy - Piotr Polczak oraz po samobójczym uderzeniu Carlitos.

W drugiej połowie spotkanie zostało przerwane na kilka minut z powodu fajerwerków na trybunach. Sosnowiczanie z dorobkiem zaledwie 12 punktów zamykają ligową tabelę. Do bezpiecznej strefy tracą sześć.

Tego samego dnia Pogoń Szczecin wygrała u siebie ze Śląskiem Wrocław 2:1. Jedyną bramkę dla gości zdobył Marcin Robak, dla którego to 111. trafienie w ekstraklasie. 36-letni napastnik, były gracz m.in. "Portowców", zrównał się z Grzegorzem Latą w elitarnym "Klubie 100".

Robak trafił w końcówce pierwszej połowy, ale po przerwie w ciągu pięciu minut dwie bramki zdobyli Kamil Drygas i Iker Guarrotxena. W efekcie piąta w tabeli Pogoń (31) odniosła siódme z rzędu zwycięstwo na własnym stadionie. Śląsk (18 pkt) pozostał na czternastym miejscu.

Wydarzeniem piątku było starcie Wisły Kraków z prowadzonym przez jej byłego piłkarza i trenera Adama Nawałkę Lechem Poznań. Oba zespoły wystąpiły osłabione. "Biała Gwiazda", o której w ostatnich dniach było głośno z powodu zmiany właścicieli, pokazała się z niezłej strony, ale ostatecznie przegrała 0:1. Bramkę dla gości zdobył w 75. minucie precyzyjnym strzałem przy słupku Pedro Tiba. To trzecie z rzędu zwycięstwo Lecha, który w tabeli awansował na trzecie miejsce (33 pkt). Wisła Kraków jest ósma (29).

Wcześniejsze piątkowe spotkania zakończyły się bez wyłonienia zwycięzców. Arka Gdynia zremisowała z Wisłą Płock 3:3 (do przerwy przegrywała 0:2), a Piast Gliwice z czwartą Jagiellonią Białystok 1:1.

Od niedzieli zacznie się zimowa przerwa, która potrwa 47 dni. Piłkarze wrócą na boiska 8 lutego.

Sport

2019-08-16, godz. 12:00 Żużlowa Grand Prix – emocje w Malilli, ciasno w czołówce cyklu Rywalizacja o mistrzostwo świata na żużlu powoli wkracza w decydującą fazę. W sobotę w szwedzkiej Malilli odbędą się szóste zawody w sezonie - Grand Prix Skan ... » więcej 2019-08-16, godz. 08:00 Letnia GP w skokach - dobre samopoczucie Polaków przed konkursem w Zakopanem Do startu przystępujemy z radością i bardzo dobrym samopoczuciem - powiedzieli polscy zawodnicy podczas czwartkowej konferencji prasowej poprzedzającej Letnią ... » więcej 2019-08-15, godz. 22:01 Ekstraklasa piłkarska - lider Śląsk gra z czwartą Cracovią (zapowiedź 5. kolejki) Niespodziewany lider Śląsk Wrocław podejmie w sobotę czwartą Cracovię w 5. kolejce ekstraklasy. Sentymentalna podróż czeka trenera Kazimierza Moskala. Jego ŁK ... » więcej 2019-08-15, godz. 20:29 Retro Derby: byli żużlowcy z Bydgoszczy i Torunia znowu na wspólnym torze Żużlowych wspomnień czar... Na toruńskiej Motoarenie spotkali się w czwartek byli żużlowcy z Bydgoszczy i Torunia. » więcej 2019-08-14, godz. 11:01 Ekstraklasa koszykarek - MMKS Katarzynki Toruń z warunkową licencją Klub koszykówki kobiet MMKS Katarzynki Toruń otrzymał od Polskiego Związku Koszykówki warunkową licencję na grę w ekstraklasie w sezonie 2019/2020. Oznacza to ... » więcej 2019-08-12, godz. 22:00 Ekstraklasa piłkarska - pierwsza wygrana mistrza Polski Broniący tytułu Piast Gliwice odniósł pierwsze ligowe zwycięstwo w tym sezonie. W 4. kolejce piłkarskiej ekstraklasy wygrał na wyjeździe z beniaminkiem ŁKS Łó ... » więcej 2019-08-12, godz. 17:00 Iga Baumgart-Witan: mam nadzieję, że na MŚ poprawimy rekord Polski! Członkini sztafety 4x400 m Iga Baumgart-Witan (BKS Bydgoszcz) ma nadzieję, że wraz z innymi 'Aniołkami Matusińskiego' poprawi podczas mistrzostw świata w Daus ... » więcej 2019-08-12, godz. 16:00 Lekkoatletyczne DME - Święty-Ersetic: zabrakło tylko rekordu Polski na 4x400 m Justyna Święty-Ersetic przyznała, że do pełni szczęścia podczas wygranych przez Polskę lekkoatletycznych drużynowych mistrzostw Europy w Bydgoszczy zabrakło j ... » więcej 2019-08-12, godz. 15:00 2. liga piłkarska - porażka Elany Toruń u siebie W 3. kolejce 2. ligi piłkarskiej Elana Toruń u siebie przegrała z Olimpią Elbląg 0:2. Z 3 punktami torunianie zajmują odległe, 14. miejsce w tabeli rozgrywek. » więcej 2019-08-12, godz. 14:00 Vital Heynen po awansie siatkarzy: Czuję satysfakcję Vital Heynen poza radością z samego awansu do przyszłorocznych igrzysk po turnieju kwalifikacyjnym w Gdańsku poczuł też satysfakcję. 'Bo niektórzy ciągle powt ... » więcej