PŚ w skokach - Stoch siódmy w Niżnym Tagile, triumf Wellingera

2017-12-03, 19:20  Polska Agencja Prasowa

Kamil Stoch zajął siódme, a Maciej Kot ósme miejsce w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Niżnym Tagile. Wygrał Niemiec Andreas Wellinger, drugi był sobotni triumfator i lider klasyfikacji generalnej jego rodak Richard Freitag, a trzeci Austriak Stefan Kraft.

W finałowej serii wystąpiło pięciu Polaków, z których tylko Stoch poprawił swoją pozycję. Dwukrotny mistrz olimpijski po pierwszej serii zajmował dziewiąte miejsce.

Stoch uzyskał 123,5 i 134 m. Zaledwie o 0,3 pkt wyprzedził piątego po pierwszej serii Kota, który skoczył 130 i 132,5 m. Obaj w finałowej serii rywalizowali w świetnych warunkach. Zwłaszcza Kot, któremu odjęto 14,8 pkt - najwięcej spośród wszystkich zawodników - za wiatr wiejący prawie 1,5 m/s.

W drugiej dziesiątce uplasowali się szesnasty Piotr Żyła - 121,5 i 131 m oraz dziewiętnasty Dawid Kubacki - 121,5 i 126,5 m, który w drugiej serii miał prawie tak korzystny wiatr jak Kot (odjęte 14,5 pkt).

Osiemnasty przed finałową serią Jakub Wolny zajął 26. miejsce, co i tak jest jego najlepszym występem w PŚ w karierze. Do tej pory była nim 27. pozycja w Zakopanem w sezonie 2015/16.

Do finałowej serii nie awansował skaczący w trudniejszych warunkach Stefan Hula. Polak został sklasyfikowany na 40. miejscu, ex aequo z utytułowanym Słoweńcem Peterem Prevcem.

Powody do satysfakcji mają Niemcy. Po sobotnim triumfie Freitaga, tym razem triumfował Wellinger, który skoczył 132 i 133,5 m. To trzecie w karierze zwycięstwo w zawodach PŚ 22-letniego zawodnika z Ruhpolding. Poprzednio zwyciężył w Wiśle w styczniu 2014 i w niemieckim Willingern w styczniu 2017 roku.

"Fantastycznie. To były wspaniałe zawody, po prostu niewiarygodne" - cieszył się w niedzielę Wellinger.

Aż trzech reprezentantów jego kraju uplasowało się w czołowej czwórce. Drugi był Freitag (131/138 m), a czwarty Markus Eisenbichler (134,5/130 m).

Dzięki dobremu występowi w obu konkursach w Rosji Niemcy awansowali, kosztem Norwegii, na pierwsze miejsce w klasyfikacji Pucharu Narodów.

W klasyfikacji generalnej PŚ liderem pozostał Freitag, na drugą pozycję awansował Wellinger. Najlepszy z Polaków, Stoch, zajmuje szóste miejsce.

Huśtawkę nastrojów przeżywał w niedzielę Daniel Andre Tande. Najpierw Norweg okazał się zdecydowanie najlepszy w kwalifikacjach, ale po pierwszej serii był dopiero siedemnasty (122 m). W finałowej spisał się jednak znakomicie. Uzyskał 138,5 m i ostatecznie zajął piąte miejsce.

W Rosji nie wystartował były lider PŚ Japończyk Junshiro Kobayashi, który sensacyjnie wygrał pierwszy konkurs sezonu w Wiśle. Trener japońskiej kadry zdecydował, że zawodnicy pierwszej ekipy po Kuusamo wrócą do kraju, a w Rosji wystąpił drugi zespół.

W poprzednim sezonie Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) wykreśliła Niżny Tagił z kalendarza. Powodem było niespełnienie przez organizatorów zaleceń m.in. dotyczących bezpieczeństwa. Rosjanie nie zainstalowali - zgodnie z wytycznymi FIS - siatek chroniących skocznię od wiatru. Zastrzeżenia były także do sporych opóźnień w wypłatach skoczkom premii za konkursy rozegrane w poprzednich latach.

Teraz konkursy w Niżnym Tagile odbyły się zgodnie z planem i - mimo podmuchów wiatru - dość płynne. Od soboty rekordzistą obiektu jest Johann Andre Forfang (141,5 m).

Następne zawody PŚ odbędą się w przyszły weekend w niemieckim Titisse-Neustadt.

wyniki:
1. Andreas Wellinger (Niemcy) 275,7 (132,0 m/133,5)
2. Richard Freitag (Niemcy) 270,9 (131,0/138,0)
3. Stefan Kraft (Austria) 263,5 (128,0/133,5)
4. Markus Eisenbichler (Niemcy) 263,2 (134,5/130,0)
5. Daniel-Andre Tande (Norwegia) 255,5 (122,0/138,5)
6. Anders Fannemel (Norwegia) 251,0 (130,0/132,0)
7. Kamil Stoch (Polska) 250,8 (123,5/134,0)
8. Maciej Kot (Polska) 250,5 (130,0/132,5)

9. Karl Geiger (Niemcy) 250,0 (126,5/131,5)
10. Jernej Damjan (Słowenia) 245,5 (123,0/130,0)
...
16. Piotr Żyła (Polska) 240,6 (121,5/131,0)
19. Dawid Kubacki (Polska) 227,0 (121,5/126,5)
26. Jakub Wolny (Polska) 214,5 (124,5/121,5)

2024-03-27, 13:53
BKS Visła zakończy fazę zasadniczą. Które zajmie miejsce w tabeli Relacja w PR PiK

BKS Visła zakończy fazę zasadniczą. Które zajmie miejsce w tabeli? Relacja w PR PiK

2024-03-26, 06:48
Wsparcie dla sportu na uczelniach. Minister Nitras ogłosił program rozwoju lig akademickich

2024-03-25, 21:25
Trzy medale kujawsko-pomorskich tenisistów stołowych podczas MP. Kotowski dwukrotnie srebrny

Trzy medale kujawsko-pomorskich tenisistów stołowych podczas MP. Kotowski dwukrotnie „srebrny”

2024-03-25, 12:31
Złoto i srebro dla zawodników z regionu podczas AMP w ergometrze wioślarskim

2024-03-25, 11:16
Polska wygrała klasyfikację medalową W Toruniu zakończyły się lekkoatletyczne HME Masters

Polska wygrała klasyfikację medalową! W Toruniu zakończyły się lekkoatletyczne HME Masters

2024-03-25, 10:04

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.