Liga Mistrzów FIBA - przegrane Rosy Radom i Stelmetu Zielona Góra

2017-10-25, 09:33  Polska Agencja Prasowa/IAR
Zdjęcie z meczu Rosy Radom z Umany Reyer Wenecją w 3. kolejce grupy C koszykarskiej Ligi Mistrzów FIBA 2017/2018. Fot. PAP/Piotr Polak

Koszykarze Rosy Radom przegrali we własnej hali z mistrzem Włoch Umaną Reyer Wenecja 71:81 w meczu 3. kolejki grupy C Ligi Mistrzów FIBA. Z kolei w tej samej serii spotkań, ale grupy D, zawodnicy Stelmetu Zielona Góra ulegli w Stambule Besiktasowi Sompo 60:65

Mistrzowie Polski stoczyli wyrównany pojedynek z faworytem ze Stambułu, mimo że zagrali bez jednego z liderów Serba Borisa Savovica, który ponownie ma kłopoty z ręką. Zielonogórzanie prowadzili minimalnie w czwartej kwarcie różnicą kilku punktów - najwyżej 60:54 w 37. minucie, ale nie potrafili jej utrzymać i uzyskać bardziej wyraźnej przewagi. Końcówka należała do Besiktasu, który ostatnie trzy minuty wygrał 11:0.

Przy remisie 60:60 na 66 sekund przed końcem za trzy punkty trafił Cam Maxim Mutaf (były to zresztą jego jedyne punkty w meczu). Zielonogórzanie próbowali odpowiedzieć tym samym, ale dwa rzuty doświadczonego Amerykanina z polskim paszportem Thomasa Kelatiego były niecelne.

Zielonogórzanie grali uważnie w obronie przez większą część meczu, a gospodarze mieli wyraźne kłopoty z ich defensywą - rzucali z zaledwie 37 proc. skutecznością za dwa punkty. Lepszą mieli z dystansu - trafili 10 z 27 prób (37 proc.), podczas gdy podopieczni trenera Gronka tylko cztery razy (z 20 prób). To był jeden z decydujących elementów o wygranej Turków. Drugim zaś - bardziej zespołowa gra w ataku (mieli 19 asyst przy 13 zawodników Stelmetu).

Besiktas najwyżej prowadził 23:13 po pierwszej kwarcie oraz na początku trzeciej, gdy po rzucie Brazylijczyka Augusto Limy (mial 12 zbiórek w całym spotkaniu) na tablicy widniał wynik 37:27. Mistrzowie Polski w trzeciej odsłonie zagrali jednak najlepiej w całym spotkaniu, zwyciężyli w tym fragmencie 19:10, a po akcjach czarnogórskiego środkowego Vladimira Dragicevica prowadzili 46:43 po 30 minutach. W ostatniej kwarcie nie utrzymali jednak tej przewagi.

W 4. kolejce LM FIBA Stelmet BC zmierzy się na własnym parkiecie z włoskim Sidigasem Avellino.

Besiktas Sompo Stambuł - Stelmet BC Zielona Góra 65:60 (23:13, 10:14, 10:19, 22:14)

***

Koszykarze Rosy bardzo dobrze rozpoczęli mecz, po akcjach Czecha Patricka Audy i wracającego do Radomia Amerykanina Ryana Harrowa prowadzili w pierwszej kwarcie 9:1 i 22:6 po 10 minutach. W kolejnych odsłonach przewagę uzyskiwali jednak mistrzowie Włoch, którzy mieli przewagę pod tablicami (w całym spotkaniu zbiórki wygrali 39:33), a przede wszystkim zdecydowanie lepszą skuteczność z dystansu i rzutów wolnych.

Włosi trafili 14 z 33 rzutów zza linii 6,75 m (42 proc.), podczas gdy gospodarze zaledwie 6 z 22 prób (27 proc.) i trzy z sześciu wolnych.

Radomianie przegrali wysoko drugą kwartę 17:31, ale do przerwy jeszcze minimalnie prowadzili 39:37. W drugiej połowie goście lepiej bronili, a radomianie mieli kłopoty z zatrzymanie chorwackiego skrzydłowego Hrvoje Perica i Amerykanina z greckim paszportem Michaela Bramosa.

W czwartej kwarcie mistrzowie Włoch kontrolowali sytuacje na parkiecie, a koszykarze Rosy mimo czasów branych przez trenera Kamińskiego nie byli w stanie zbliżyć się do rywali, którzy prowadzili różnicą 7-10 punktów.

W 4. kolejce Rosa zagra w Atenach z AEK.

Rosa Radom - Umana Reyer Wenecja 71:81 (22:6, 17:31, 12:17, 20:27)

2024-04-23, 15:34
Mistrz Polski stanie do obrony tytułu Najbliższe tygodnie zdecydują o losie Chemika

Mistrz Polski stanie do obrony tytułu? Najbliższe tygodnie zdecydują o losie Chemika

2024-04-22, 21:19
Zagłębie Lubin mistrzem Polski. Piłkarki ręczne sięgnęły po czwarty tytuł z rzędu

2024-04-22, 10:23