Czwartek, 02 kwietnia 2020 r.   Imieniny: Władysława, Franciszka, Teodozji
Polskie Radio PiK » Sport
2015-09-10, 20:33 Polska Agencja Prasowa

Polscy żeglarze pokonali jedną z najtrudniejszych tras na świecie

\"Selma Expeditions\" dołączył do elitarnej grupy 220 jachtów, które od czasu Roalda Amundsena odbyły rejs drogami wodnymi wewnątrz Archipelagu Arktycznego. Fot. archiwum
\"Selma Expeditions\" dołączył do elitarnej grupy 220 jachtów, które od czasu Roalda Amundsena odbyły rejs drogami wodnymi wewnątrz Archipelagu Arktycznego. Fot. archiwum
Jacht "Selma Expeditions" z kapitanem Piotrem Kuźniarem i siedmioosobową polską załogą, podążając "Śladami arktycznych wypraw polarnych i Amundsena", pokonał Przejście Północno-Zachodnie i wpłynął na Morze Czukockie. To jedna z najtrudniejszych tras żeglarskich na świecie.
"Selma" dołączyła do elitarnej grupy 220 jachtów, które od czasu norweskiego badacza polarnego, pierwszego zdobywcy bieguna południowego Roalda Amundsena (1872-1928), odbyły rejs drogami wodnymi wewnątrz Archipelagu Arktycznego (North West Passage). Jest szóstą jednostką pod polską banderą i 11. z polską załogą.

Szlak ma ponad 5,5 tys. km, z czego co najmniej 1,8 tys. km biegnie przez obszary lodu. Amundsen 45-tonowym kutrem płynął trzy lata, natomiast 20-metrowy, stalowy, dwumasztowy kecz "Selma" - miesiąc.

"Odczuwaliśmy nieustanny respekt przed lodem. Niemal o niego się ocieraliśmy. Jednak często całymi dniami nie widzieliśmy żadnych większych skupisk lodu. To niezaprzeczalne objawy postępującego w Arktyce ocieplenia. Jeśli porównać zdjęcia z lat 60-tych i dzisiejsze - różnice są ogromne. Lód cofnął się wiele kilometrów. Na brzegach, gdzie dawniej piętrzyły się potężne zaspy śniegu i lodu, teraz widać zwały kamieni, żwiru i błota" - powiedział Kuźniar.

Trzydzieści lat temu tym samym Przejściem Północno-Zachodnie podążał jacht "Vagabound II", z pierwszą polską załogą, a pokonanie trasy zajęło jej aż trzy lata.

"Mieliśmy także przysłowiowy łut szczęścia. Płynący kilka dni za nami francuski jacht "Chimere" w cieśninie Franklina musiał już walczyć z napierającym lodem. Często występowała mgła - wtedy widoczność ograniczała się do kilkudziesięciu metrów. Mimo pozornej pustki - musieliśmy cały czas uważać" - dodał kapitan.

Jak zaznaczył Kuźniar, największe wrażenie na załogantach zrobiła Wyspa Dewon z marsjańskim krajobrazem gór stołowych i osypującymi się skałami osadowymi. To także miejsce przyjazne żeglarzom. Głębokie fiordy oferują bezpieczne schronienie na kotwicy. Inne szczególne miejsce to Fort Ross - z opuszczoną faktorią Hudson's Bay Company, której agenci skupowali tu skóry cennych lisów polarnych, białych niedźwiedzi i fok. Na początku XX wieku za tymi futrami szalały "wyższe sfery" Ameryki i Europy.

W lutym "Selma Expeditions" z polską załogą jako pierwszy w historii jacht dotarł na żaglach do końca Zatoki Wielorybów Morza Rossa, zatykając na brzegu Antarktydy biało-czerwoną banderę. (PAP)
żeglarstwo

Sport

2020-04-01, godz. 11:15 Lekkoatletyczne mistrzostwa Polski we Włocławku odbędą się w innym terminie Z powodu pandemii koronawirusa zmieniono termin rozegrania lekkoatletycznych mistrzostw Polski. Impreza we Włocławku zamiast 25-27 czerwca ma się odbyć między ... » więcej 2020-04-01, godz. 10:05 Sezon tenisa stołowego w naszym kraju zakończony! Z dniem 31 marca 2020 roku, Zarząd Polskiego Związku Tenisa Stołowego podjął trudną, lecz konieczną uchwałę o zakończeniu rozgrywek ligowych szczebla centraln ... » więcej 2020-03-31, godz. 21:20 Żużlowiec GKM-u Grudziądz zakażony koronawirusem Duńczyk Nicki Pedersen przeszedł badania na obecność koronawirusa w jego organizmie. Jak się okazało test zawodnika MRGARDEN GKM-u dał wynik pozytywny. » więcej 2020-03-31, godz. 17:11 Mistrzostwa Europy we wioślarstwie w innym terminie Zaplanowane na 5-7 czerwca wioślarskie mistrzostwa Europy w Poznaniu z powodu pandemii koronawirusa zostały odwołane - poinformowali we wtorek organizatorzy, ... » więcej 2020-03-30, godz. 15:29 Znany jest już nowy termin igrzysk w Tokio Ceremonia rozpoczęcia przełożonych na 2021 rok z powodu koronawirusa igrzysk olimpijskich w Tokio odbędzie się 23 lipca - poinformowali oficjalnie organizator ... » więcej 2020-03-30, godz. 13:47 Japońska telewizja podała nowy termin igrzysk Organizatorzy chcą, by otwarcie przełożonych z tego roku igrzysk olimpijskich w Tokio odbyło się w piątek 23 lipca 2021, a ustalenia w tej sprawie są na finis ... » więcej 2020-03-28, godz. 20:41 UEFA wierzy w dokończenie sezonu w europejskich ligach Prezydent Europejskiej Unii Piłkarskiej Aleksander Ceferin powiedział, że UEFA ma plan A, B i C na dokończenie sezonu. Według niego rozgrywki można wznowić w ... » więcej 2020-03-27, godz. 16:54 Siatkarki Jokera Świecie mają szanse w nowym sezonie zagrać w ekstraklasie! [dźwięk] Zespół ze Świecia po raz drugi z rzędu wygrał rywalizację w 1. lidze, a władze klubu starają się o audyt pozwalający na występy w Lidze Siatkówki Kobiet. Tego ... » więcej 2020-03-26, godz. 17:26 Żużlowcy Apatora i Polonii również nie pojeżdżą w kwietniu Główna Komisja Sportu Żużlowego w swoim komunikacie poinformowała o przełożeniu wszystkich rozgrywek żużlowych, które zaplanowane były na kwiecień. » więcej 2020-03-26, godz. 13:30 Co z rozgrywkami Lotto-Superligi tenisa stołowego? [dźwięk] Rywalizujący w Lotto-Superlidze tenisiści stołowi z naszego regionu nadal nie wiedzą kiedy zakończy się ich sezon. Organizatorzy rozgrywek z powodu pandemii k ... » więcej
1234567