Niedziela, 05 kwietnia 2020 r.   Imieniny: Ireny, Wincentego
Polskie Radio PiK » Sport
2015-07-12, 10:44 Polska Agencja Prasowa

ME w klasie 49er - Polacy z szansami na medale

Dwie polskie załogi mają szansę na podium otwartych mistrzostw Europy w żeglarskiej klasie 49er. W niedzielę przed południem w Porto rozpoczną się trzy ostatnie wyścigi finałowe, a później rywalizacja medalowa na rzece Douro, która wpada tutaj do Atlantyku.
Po sześciu z dziewięciu etapów finałów, Tomasz Januszewski i Jacek Nowak (AZS UWM Olsztyn) zajmują pierwsze miejsce wśród załóg z kontynentu, a Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) - trzecie. W klasyfikacji generalnej, uwzględniającej reprezentantów Nowej Zelandii, Australii czy Argentyny, plasują się odpowiednio na drugiej i szóstej pozycji.

"Trzy lata temu długo prowadziliśmy w zmaganiach finałowych na jeziorze Garda we Włoszech. Niestety, jak to się mówi w naszym środowisku, koszulka lidera parzy. Baliśmy się podejmować ryzykownych decyzji, pływaliśmy równo, ale w środku. W punktacji wtedy było bardzo ciasno, a my ostatecznie spadliśmy na dziewiątą lokatę" - powiedział PAP Januszewski.

W portugalskich zawodach do wyścigu medalowego na rzece Douro, w samym porcie, awansuje dziesięć najlepszych załóg.

"We Włoszech mieliśmy pecha, bowiem kwalifikowało się tylko osiem. To był rok, w którym w naszej klasie wprowadzano mnóstwo różnych zmian. Punkty po serii eliminacyjnej były kasowane, do tego o medale walczyło osiem załóg, a nie dziesięć, jak wcześniej" - dodał.

Marcin Czajkowski i Marcin Rymer zajęli wówczas 7. miejsce, a Przybytek i Kołodziński - 12.

"To była nasza najlepsza lokata w historii występów w ME, chociaż formuła rozgrywania zawodów była specyficzna. Chcielibyśmy w Porto uplasować się zdecydowanie wyżej" - stwierdził Kołodziński w rozmowie z PAP.

Polscy żeglarze mają swoje sprawdzone rytuały przed każdym wyścigiem regat. Kołodziński wstaje wcześniej, aby rano pobiegać i porozciągać się, a także zdążyć... kupić bułeczki na śniadanie. Nowak słucha rapu, z kolei Januszewski - muzyki relaksacyjnej.

"Biało-czerwone załogi już pokazały, że są szybkie i potrafią wybronić się w trudnych sytuacjach. Kiedy inni tracą, mu jesteśmy w stanie wytrzymać" - ocenił Nowak.

W otwartych ME prowadzą mistrzowie olimpijscy z Londynu Australijczycy Nathan Outteridge i Iain Jensen. Wśród przedstawicieli Starego Kontynentu Januszewski i Nowak wyprzedzają Niemców Justusa Schmidta i Maxa Boehme oraz Przybytka i Kołodzińskiego.

W 25-załogowej grupie złotej, ale na końcu jej stawki, pływają juniorzy juniorzy Przemysław Filipowicz (AZS AWFiS Gdańsk) i Jacek Piasecki (SKŻ Sopot). W słabszej srebrnej walczą inni młodzi zawodnicy Dominik Buksak (YKP Gdynia) i Grzegorz Goździk (AZS AWFiS Gdańsk).

Zakończyły się już mistrzostwa Europy w 49erFX, żeńskim odpowiedniku 49er. Triumfowały Włoszki Giulia Conti i Francesca Clapcich, wyprzedzając Dunki: Jenę Hansen i Katję Salskov Iversen oraz Maiken Foght Schuett i Anne­ Julie Schuett. Zdobywające dopiero doświadczenie w tej klasie siostry-bliźniaczki Madeleine i Nadia Zielińskie (AZS UWM Olsztyn) zajęły 37. pozycję.
żeglarstwo

Sport

2020-04-05, godz. 15:11 Niemiecki kulomiot z pozwoleniem na treningi na... stadionie Wicemistrz olimpijski z Londynu (2012) w pchnięciu kulą David Storl dostał specjalne pozwolenie od władz Saksonii na treningi na stadionie i w siłowni. 'Muszę ... » więcej 2020-04-03, godz. 21:16 Wspaniały gest toruńskiego kolarza Kolarz Michał Kwiatkowski poinformował, że chce udostępnić kilka swoich mieszkań w Toruniu pracownikom służby zdrowia, którzy walczą z epidemią koronawirusa. ... » więcej 2020-04-03, godz. 15:53 Toruński koszykarz o czasie spędzanym z rodziną w dobie koronawirusa [dźwięk] W audycji od 'Ucha do ucha' od poniedziałku do piątku między 13:00 a 15:00 sprawdzamy, co w tym trudnym okresie rozprzestrzeniającej się epidemii koronawirusa ... » więcej 2020-04-03, godz. 15:34 Bydgoski mistrz skoku o tyczce o wolnym czasie w dobie epidemii [dźwięk] W dobie epidemii koronawirusa prowadzący energiczne życie sportowcy zmuszeni są, jak większość z nas pozostać w domu. My sprawdzamy jak radzą sobie w tym trud ... » więcej 2020-04-03, godz. 15:13 Mistrzyni Olimpijska we wioślarstwie o tym, co robi w czasie pandemii koronawirusa [dźwięk] W dobie rozprzestrzeniającej się epidemii koronawirusa mamy coraz mniej możliwości do aktywnego spędzania czasu, np. na świeżym powietrzu. My w tym okresie ko ... » więcej 2020-04-02, godz. 16:39 Wioślarze muszą do końca maja trenować sami Ograniczenia związane z pandemią koronawirusa sprawiły, że polscy wioślarze będą trenować indywidualnie przynajmniej do końca maja - ogłosił w czwartek związe ... » więcej 2020-04-01, godz. 11:15 Lekkoatletyczne mistrzostwa Polski we Włocławku odbędą się w innym terminie Z powodu pandemii koronawirusa zmieniono termin rozegrania lekkoatletycznych mistrzostw Polski. Impreza we Włocławku zamiast 25-27 czerwca ma się odbyć między ... » więcej 2020-04-01, godz. 10:05 Sezon tenisa stołowego w naszym kraju zakończony! Z dniem 31 marca 2020 roku, Zarząd Polskiego Związku Tenisa Stołowego podjął trudną, lecz konieczną uchwałę o zakończeniu rozgrywek ligowych szczebla centraln ... » więcej 2020-03-31, godz. 21:20 Żużlowiec GKM-u Grudziądz zakażony koronawirusem Duńczyk Nicki Pedersen przeszedł badania na obecność koronawirusa w jego organizmie. Jak się okazało test zawodnika MRGARDEN GKM-u dał wynik pozytywny. » więcej 2020-03-31, godz. 17:11 Mistrzostwa Europy we wioślarstwie w innym terminie Zaplanowane na 5-7 czerwca wioślarskie mistrzostwa Europy w Poznaniu z powodu pandemii koronawirusa zostały odwołane - poinformowali we wtorek organizatorzy, ... » więcej
1234567