Puchar Świata w skokach narciarskich - Stoch zdobył Kryształową Kulę

2014-03-21, 17:24  Polska Agencja Prasowa
Stoch jest drugim Polakiem, który zdobył Puchar Świata. Pierwszym był Adam Małysz, który triumfował w tym cyklu cztery razy. Fot. PAP/Grzegorz Momot

Kamil Stoch zdobył Puchar Świata w skokach narciarskich w sezonie 2013/14. W piątkowym konkursie w Planicy dwukrotny złoty medalista olimpijski z Soczi uplasował się na czwartej pozycji. Zwyciężył Niemiec Severin Freund.

Drugie miejsce w konkursie wywalczył Norweg Anders Bardal, a trzecie Słoweniec Peter Prevc. Dobrze wypadł Maciej Kot zajmując 8. miejsce, a Piotr Żyła był 20.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata na drugie miejsce awansował Freund, Prevc spadł na trzecią pozycję.

Po pierwszej serii prowadził Bardal - 126,5 m, ale w drugiej próbie uzyskał tylko 134,5 m i spadł na drugie miejsce. Na pierwsze awansował Freud, piąty po pierwszym skoku - 137,5 m. W drugim, w trudnych warunkach, wietrze wiejącym w plecy, miał także 137,5 m i zapewnił sobie zwycięstwo.

Pierwszego konkursu w Planicy - drugi odbędzie się w niedzielę 23 marca - do udanych nie zaliczy kilku dobrych zawodników. Na pierwszym miejscu listy pechowców jest czterokrotny złoty medalista olimpijski Szwajcar Simon Ammann, który w pierwszej serii po lądowaniu na 120,5 m zajął 42. miejsce i drugą część konkursu oglądał z trybun.

Awansować do finału nie udało się także Niemcowi Andreasowi Wellingerowi - 116 m (44. lokata), jego rodakowi Andreasowi Wankowi - 125 m (32.), Czechowi Janowi Maturze - 116 m (43.). Z rywalizacji odpadli dwaj Polacy; Klemens Murańka zajął 35. miejsce - 125,5 m a Dawid Kubacki 38. - 123 m.

W finale także nie zabrakło niespodzianek. Prevc, czwarty po pierwszej serii - 129 m, w drugiej doleciał do 134,5 m, ale to było za mało, aby utrzymać drugie miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ. Na jeden konkurs przed zakończeniem sezonu jest trzeci, ze stratą 11 pkt do Freunda.

Nie udała się walka o podium także Austriakowi Gregorowi Schlierenzauerowi, trzeciemu po pierwszej serii - 130,5 m. W drugiej triumfator poprzedniej edycji PŚ miał próbę na 127,5 m i ostatecznie zajął w konkursie 5. lokatę.

Jeszcze gorzej Planicę będzie wspominał Austriak Andreas Kofler, drugi po pierwszej serii - 134 m. W finale miał tylko 124 m i spadł na 7. miejsce.

Stoch zapewnił sobie zwycięstwo w Pucharze Świata gromadząc w sezonie 2013/14 1370 pkt.

Rekordzistą zmodernizowanej skoczni w Planicy jest od 21 marca 2014 roku Freund, który w pierwszej serii uzyskał 137,5 m.

Wyniki:

1. Severin Freund (Niemcy) 289,1 (137,5/137,5)
2. Anders Bardal (Norwegia) 288,8 (136,5/134,5)
3. Peter Prevc (Słowenia) 287,3 (129,0/134,5)
4. Kamil Stoch (Polska) 283,9 (131,5/134,0)
5. Gregor Schlierenzauer (Austria) 277,5 (130,5/127,5)
6. Noriaki Kasai (Japonia) 276,8 (128,5/135,5)
7. Andreas Kofler (Austria) 274,2 (134,0/124,0)
8. Maciej Kot (Polska) 272,4 (130,0/135,0)
9. Thomas Diethart (Austria) 269,7 (130,5/125,0)
10. Andreas Stjernen (Norwegia) 269,3 (130,5/127,0)
...
20. Piotr Żyła (Polska) 256,4 (128,0/122,0)
35. Klemens Murańka (Polska) 120,0 (125,5)
38. Dawid Kubacki (Polska) 118,4 (123,0)

2024-03-27, 13:53
BKS Visła zakończy fazę zasadniczą. Które zajmie miejsce w tabeli Relacja w PR PiK

BKS Visła zakończy fazę zasadniczą. Które zajmie miejsce w tabeli? Relacja w PR PiK

2024-03-26, 06:48
Wsparcie dla sportu na uczelniach. Minister Nitras ogłosił program rozwoju lig akademickich

2024-03-25, 21:25
Trzy medale kujawsko-pomorskich tenisistów stołowych podczas MP. Kotowski dwukrotnie srebrny

Trzy medale kujawsko-pomorskich tenisistów stołowych podczas MP. Kotowski dwukrotnie „srebrny”

2024-03-25, 12:31
Złoto i srebro dla zawodników z regionu podczas AMP w ergometrze wioślarskim

2024-03-25, 11:16
Polska wygrała klasyfikację medalową W Toruniu zakończyły się lekkoatletyczne HME Masters

Polska wygrała klasyfikację medalową! W Toruniu zakończyły się lekkoatletyczne HME Masters

2024-03-25, 10:04