Piątek, 03 lipca 2020 r.   Imieniny: Jacka, Anatola, Tomasza
Polskie Radio PiK » Zwierzenia przy muzyce
MOJA GAZETKA (20/0011/06/2020)

Archiwum audycji

Prof. Elżbieta Wtorkowska

Prof. Elżbieta Wtorkowska Fot. Magda Jasińska
Prof. Elżbieta Wtorkowska Fot. Magda Jasińska
Polskie Radio PiK - Zwierzenia przy muzyce Elżbieta Wtorkowska
Rektor - elekt Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

„Nie zamierzam się zmieniać. Nie wiem co wypada, a czego nie wypada w realizacji pracy zawodowej. Wypada być pedagogiem i człowiekiem. A przede wszystkim starać się sprostać zadaniom i jak najlepiej sprawować swoją odpowiedzialną funkcję...”


Sobota, 20 czerwca godz. 17:05

Mirosław Rzeszowski

Mirosław Rzeszowski. Fot. Magda Jasińska
Mirosław Rzeszowski. Fot. Magda Jasińska
Dyrektor Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie, z zamiłowania poeta i fotografik.

Pozwólmy pobyć sobie w ciszy - ile ktoś tam może sobie pozwolić - bo tej ciszy rzeczywiście brakuje. Wtedy zauważymy, jaka to jest wartość. Kiedy było tak najgorzej, kiedy był koniec marca - to był przykry czas z jednej strony, ale z drugiej strony, jak już było wyciszenie, to może niektórzy usłyszeli śpiew ptaków za oknem. Niektórych może to drażniło, może niepokoiło, ale cisza ma swoją wartość.


Sobota, 13 czerwca godz. 17:05

Piotr Biskupski

Piotr Biskupski Fot. Magda Jasińska
Piotr Biskupski Fot. Magda Jasińska
Polskie Radio PiK - Zwierzenia przy muzyce Piotr Biskupski
Perkusista jazzowy, niedawno otrzymał doroczną artystyczną nagrodę prezydenta Bydgoszczy.

”Mam całą plejadę artystów, z którymi jeśli kiedyś przyszłoby mi jeszcze może zagrać - nawet jeden utwór - to bym był wniebowzięty. Mój ukochany Keith Jarrett czy Chick Corea. Mam takich marzeń całe mnóstwo. Chciałbym np. kiedyś z orkiestrą znowu zagrać „Requiem”. To są takie marzenia w ogóle gatunkowo dosyć rozstrzelone.”

Piątek, 5 czerwca godz. 20:05

Iwona Hossa

Iwona Hossa Fot. Magda Jasińska
Iwona Hossa Fot. Magda Jasińska
Polskie Radio PiK - Zwierzenia przy muzyce Iwona Hossa
Śpiewaczka, występuje na wielu scenach i estradach na całym świecie. Przez lata współpracująca z kompozytorami: Krzysztofem Pendereckim, Wojciechem Kilarem czy Henrykiem Mikołajem Góreckim.

„Dla mnie to jest ogromna - poza zaszczytem - ogromna frajda, móc po raz pierwszy śpiewać dzieło, którego nikt wcześniej nie wykonywał. A do tego współpraca z kompozytorem dzieła, które właśnie powstało, czyli jest to kompozytor żyjący, często prowadzący swoje dzieło...”

Piątek, 29 maja godz. 20:05

Wojciech Topa

Wojciech Topa Fot. Magda Jasińska
Wojciech Topa Fot. Magda Jasińska
Polskie Radio PiK - Zwierzenia przy muzyce Wojciech Topa
Muzyk zespołu Zakopower, ale przede wszystkim lutnik. Na jego instrumentach grają najlepsi skrzypkowie, wiolonczeliści m.in. Mateusz Smoczyński czy Andrzej Bauer.

„Lutnictwo to moje pierwotne zainteresowanie i taka pierwszoplanowa działalność, aktywność. Mam wrażenie, że zawody związane z umiejętnością manualną, z czymś takim, co wymaga skupienia i przede wszystkim wiedzy, że one paradoksalnie zaczynają mieć swój renesans...”

Piątek, 22 maja godz. 20:05

Tomasz Karolak

Okładka singla
Okładka singla
Polskie Radio PiK - Zwierzenia przy muzyce Tomasz Karolak/ Bovska
Tomasz Karolak, który wydał nowy przebój. Karolak swoją nową piosenką inicjuje akcję o tej samej nazwie: #ZaNowyLepszyDzień i jednocześnie zachęca do dołączenia do zbiórki pieniędzy na rzecz walki z panującą pandemią koronawirusa. Premierze utworu towarzyszy zbiórka na rzecz Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

Tomasz Karolak zaproponował dla uczestników akcji niecodzienną nagrodę: „Zbiórka pieniędzy potrwa do 24 maja i już w ostatnim tygodniu maja br. osiem najbardziej hojnych osób zapraszam na wspólną e-kolację ze mną oczywiście - ja stawiam!!! Każdej z 8 osób w tym samym czasie dostarczona zostanie kolacja na wskazany adres”.

Piątek, 15 maja godz. 20:05

Patrycja Markowska

Patrycja Markowska. Fot. Wikipedia
Patrycja Markowska. Fot. Wikipedia
Polskie Radio PiK - Zwierzenia przy muzyce Patrycja Markowska i Popkultura
Wokalistka niedawno opublikowała w sieci swój nowy utwór pt. „Niepoprawna”. W związku z COVID - 19 i obostrzeniami z nim związanymi, w ramach akcji #zostanwdomu, klip do utworu powstał ze zbioru kilkuset zdjęć artystki z różnych okresów jej życia, w tym tych z dzieciństwa. Wideo wpisuje się popularny ostatnio trend, który obserwujemy w social mediach. Niedawno też Patrycja Markowska wystąpiła w klipie piosenki „Co mi Panie dasz”, który zorganizował i zaaranżował Adam Sztaba, a wcześnie pojawiła się w specjalnym koncercie na platformie Player.

„Gdybym miała powiedzieć jakieś przesłanie dla słuchaczy to takie, że może co nas nie zabije, to nas wzmocni, że wiem że jest bardzo ciężko i trudno, ale damy sobie z tym radę. Damy sobie z tym radę, bo jesteśmy silni, bo mamy wrażliwość, bo mamy właśnie muzykę. Mamy ptaki za oknem i drzewa i mamy siebie – bliskich. Życzę wytrwałości, na pewno przetrwamy. Mam nadzieję, że się spotkamy ze zdwojoną siłą i energią na koncertach, już niedługo...”


Piątek, 8 maja godz.20:05

Marek Dyjak

Marek Dyjak Fot. Wojtek Kornet
Marek Dyjak Fot. Wojtek Kornet
Polskie Radio PiK - Zwierzenia przy muzyce Marek Dyjak
Wokalista, bard, niedawno (18 kwietnia) obchodził swoje 45. urodziny. Opowiada o najnowszej płycie „Piękny instalator”.

„Ta płyta to po prostu kolejne ballady Dyjaka, który zaśpiewał o tym co go boli, dlaczego cierpi, o miłości swojej, o tęsknocie…”


Piątek, 1 maja godz. 20:05

Limboski

Limboski Fot. Nadesłane
Limboski Fot. Nadesłane
Polskie Radio PiK - Zwierzenia przy muzyce Limboski
Limboski jakiś czas temu nagrał płytę „Ucieczka Saula”. Tym krążkiem wyznaczył zupełnie nowy kierunek w swojej twórczości. Wcześniej nadużywał vintage'owych brzmień, grał solówki gitarowe i raczej stronił o bitów i sampli. Teraz zaserwował zupełnie unikalne połączenie avant popu z frapującą elektroniką. Czy pobyt w Berlinie dał artyście mnóstwo inspiracji? Czy przy tym wszystkim Limboskiemu udało się zachować swój styl i charakterystyczny pazur? O tym rozmawialiśmy z artystą jeszcze przed pandemią koronawirusa.

Piątek, 25 kwietnia godz. 20:05

Sławomir Bartłomiej Przybył...

Sławomir Bartłomiej Przybył Fot. Nadesłane
Sławomir Bartłomiej Przybył Fot. Nadesłane
Polskie Radio PiK - Zwierzenia przy muzyce Przybył
lub po prostu Przybył, który niedawno - jeszcze przed czasem epidemii koronawirusa - wydał swój debiutancki album.

„Wychodzę z założenia, że studio jest taką materią, którą ja nazywam sobie takim laboratorium, gdzie trzeba zreperować muzykę i próbować zachować tę żywą tkankę. Jak nagrywamy płytę, to im mniej techniki tym lepiej...”

Piątek, 17 kwietnia godz. 20:05
1234567