Środa, 18 września 2019 r.   Imieniny: Irmy, Stanisława, Ireny
Polskie Radio PiK » Zwierzenia przy muzyce

Archiwum audycji

Fair Weather Friends

Okładka płyty Fair Weather Friends
Okładka płyty Fair Weather Friends
Polskie Radio PiK "Zwierzenia przy muzyce" - Fair Weather Friends
... czyli Przyjaciele Dobrej Pogody, zespół z Czeladzi. Niedawno ukazała się ich kolejna płyta „Carte Blanche”. Jak sami twierdzą, grają muzykę alternatywną.

" Bywamy cyniczni, bywamy okrutnie źli, ale na końcu i tak liczy się tylko muzyka. Lubimy się, tworzymy razem i jesteśmy takim koniem trojańskim muzyki alternatywnej, czyli zaczynamy miło i tak oficjalnie, a potem się zrywają struny i trzaskają instrumenty. "


Piątek, 6 września godz. 20:05

Janusz Szrom

Janusz Szrom w Polskim Radiu PiK. Fot. Magda Jasińska
Janusz Szrom w Polskim Radiu PiK. Fot. Magda Jasińska
Polskie Radio PiK "Zwierzenia przy muzyce" - Janusz Szrom
Wokalista, pedagog i autor kilku książek i opracowań nutowych twórczości Andrzeja Zauchy czy piosenek Krzysztofa Komedy. Niedawno był gościem cyklu Rzeka Muzyki prezentując prapremierowo projekt „Krzysztof Komeda – Song Book”.

„Mam taką przywarę, że jestem osobą, która nie potrafi się nauczyć tekstów. Natomiast to nie jest tak, że ich nie znam, w końcu siedziałem nad nimi i pracowałem, bo przygotowałem książkę, a to nie jest takie proste, żeby utwór po prostu podpisać pod nutki. Tutaj należy zadbać o podziały, o podziały sylab czy podziały morfologiczne. Ja przeszedłem z tymi tekstami szlak bojowy i znam każdy przecinek...”


Piątek, 30 sierpnia godz. 20:05

Filip Lipski

Filip Lipski w PR PiK. Fot. Magda Jasińska
Filip Lipski w PR PiK. Fot. Magda Jasińska
Polskie Radio PiK "Zwierzenia przy muzyce" - Filip Lipski
Skrzypek, kameralista, muzyk/solista orkiestry Opery Nova, pomysłodawca i autor wielu projektów, również filantrop.

„Miałem etap kiedy chciałem jeździć zawodowo na rowerze. Zacząłem jeździć i trenować, miałem całkiem niezłe wyniki i pojawił się dylemat, zawodowe kolarstwo czy muzyka. Ostatecznie świat muzyki otworzył mi nową drogę którą wybrałem...”


Sobota, 24 sierpnia godz. 17:05

Momo, czyli Ania Ołdak

Ania Ołdak
Ania Ołdak
Polskie Radio PiK "Zwierzenia przy muzyce" - Ania Momo Ołdak
Wokalistka, lektor i logopeda.

„Momo jest już jednoosobowym projektem. To jestem po prostu ja, ale też taka ksywka, więc pomyślałam sobie, że nie będę już wydawać płyt pod imieniem i nazwiskiem tylko zostanę przy Momo i mam nadzieję, że tak już zostanie...”


Piątek, 16 sierpnia godz. 20:05

Basia Gałaj

Basia Gałaj Fot. Ireneusz Sanger
Basia Gałaj Fot. Ireneusz Sanger
Polskie Radio PiK "Zwierzenia przy muzyce" - Basia Gałaj
Autorka projektu „Nieopowiedziane 39-45”. Kompozytorka i producentka. Bydgoszczanka od wielu lat mieszkająca w Stanach Zjednoczonych. Absolwentka Berkeley College Of Music.

„Kiedy oglądałam film +Miasto 44+ (...) bardzo przeżyłam te wszystkie sceny. Popłakałam się i gdzieś uświadomiłam sobie, że jesteśmy ostatnim pokoleniem ludzi, którzy mają szansę rozmawiać z osobami, które przeżyły drugą wojnę światową i nie ma na co czekać...”

Adela Konop

Adela Konop Fot. Magda Jasińska
Adela Konop Fot. Magda Jasińska
Polskie Radio PiK "Zwierzenia przy muzyce" - Adela Konop
Bydgoszczanka, wokalistka, pedagog, również kociara. Laureatka Grand Prix Ladies' Jazz Festival 2018 roku.

Bardzo lubię wyzwania. Działa to na mnie w ten sposób, że czasami jak ktoś powie: „Tobie się to nie uda” albo „Nie wierzę, nie da rady”, to ja mówię sobie: ja ci jeszcze pokażę i trochę tak to działa...


Sobota, 10 sierpnia godz.17:05

Emilia Pawłowska

Emilia Pawłowska. Fot. Magda Jasińska
Emilia Pawłowska. Fot. Magda Jasińska
Polskie Radio PiK "Zwierzenia przy muzyce" - Emilia Pawłowska
Młoda wokalistka, która jest u progu swojej kariery. Jej pierwsza płyta „Czas nas uczy pogody” zawiera najbardziej znane polskie piosenki m.in. wykonywane przez Stanisława Soykę, Bogusława Meca czy Annę Marię Jopek.

„Zawsze miałam taką potrzebę, żeby sięgać, zagłębiać się w teksty - w ich sens i w refleksję, jaką autor umieścił w danych słowach na temat życia, doświadczenia. Pięknie jest jak piosenki powstają na bazie naszych doświadczeń, zawierają wtedy mnóstwo różnych refleksji i jest to bardzo autentyczne, prawdziwe i mnie to porusza”.

Sobota, 3 sierpnia godz.17:05

Wojciech Kwapisz

Wojciech Kwapisz Źródło: Facebook.com
Wojciech Kwapisz Źródło: Facebook.com
Polskie Radio PiK "Zwierzenia przy muzyce" - Wojciech Kwapisz
Pomysłodawca cyklu płyt Krzysztof Komeda w Polskim Radiu

„Fenomen Komedy polega na tym, że on zorientował się, że najbardziej mu leży komponowanie muzyki filmowej. On od samego początku miał swoją technikę - wchodził w ten film, musiał znać treść, fabułę. Dlatego ta muzyka była zupełnie inna. To nie było nic wspólnego z jazzem...”

Sobota, 27 lipca godz. 17:05

Łukasz Pawlik

Łukasz Pawlik Fot. Krzysztof Wojcik Źródło: www.facebook.com/lukasz.pawlik.music/
Łukasz Pawlik Fot. Krzysztof Wojcik Źródło: www.facebook.com/lukasz.pawlik.music/
Polskie Radio PiK "Zwierzenia przy muzyce" - Łukasz Pawlik
Pianista, wiolonczelista, kompozytor. Niedawno ukazała się kolejna jego płyta w międzynarodowym składzie wykonawczym „Long Distance Connections” z Mike'm Sternem, Randy Breckerem czy Dave'em Wecklem.

”Na co dzień rodzice słuchali nagrań w domu, permanentnie albo ćwiczyli albo zabierali mnie na koncerty. Po prostu od dziecka chłonąłem różne bodźce muzyczne - mama grała Chopina albo Prokofiewa, tata grał swoje utwory, często też swojego ragtime’a. To jest taki utwór, który bardzo mocno kojarzy mi się z dzieciństwem - genialna kompozycja w konwencji ragtime’a...”


Piątek, 19 lipca godz. 20:05

Sasha Strunin

Sasha Strunin. Źródło: www.facebook.com/sashastruninofficial
Sasha Strunin. Źródło: www.facebook.com/sashastruninofficial
Polskie Radio PiK "Zwierzenia przy muzyce" - Sasha Strunin
Wokalistka, w 2007 r. reprezentowała Polskę na konkursie Eurowizji, ostatnimi laty przechodzi pewną metamorfozę. Niedawno ukazała się jej najnowsza płyta - „Autoportrety”.

„Każdy człowiek chyba powinien się rozwijać, więc to chyba naturalne, że się zmieniłam, że nie jestem już nastolatką. Jak 30-latka ma być nastolatką? Niczego w życiu się nie nauczyć, nie poznać ludzi, książek?...”


Piątek, 12 lipca godz. 20:05
1234567