Sobota, 20 października 2018 r.   Imieniny: Ireny, Kleopatry, Jana
Polskie Radio PiK » Zwierzenia przy muzyce

Gość programu

Cheap Tobacco

Cheap Tobacco. Fot. facebook.com/cheaptobaccoband
Cheap Tobacco. Fot. facebook.com/cheaptobaccoband
Krakowski zespół, który niedawno wydał swoją kolejną płytę zatytułowaną "Szum". Rozmawiamy z Natalią Kwiatkowską - wokalistką i Michałem Bigulakiem - basistą zespołu.

"To jest podsumowanie naszej 3-letniej pracy. To jest prawie pół czasu istnienia zespołu, wiele się zmieniło, wiele nowych inspiracji się pojawiło i my się poznaliśmy troszkę lepiej. Muzycznie sobie pozwoliliśmy na zupełnie inne rzeczy, ale dzięki temu to nadal jest Cheap Tobacco, pomimo tego, że stylistycznie się zmieniliśmy. Liczymy na to, że będzie to słychać..."

Piątek, 19 października 2018 o godz. 21.07
Przedstawmy nieobecną - resztę zespołu.

Natalia Kwiatkowska - Tak jest, Robert Kapkowski, wielki nieobecny dzisiejszego dnia gitarzysta, Bartek Kołodziejski - perkusista.

Działacie już od 8 lat?

Natalia Kwiatkowska - Tak to wygląda…

Bardzo lubię taki opis tego co robicie jak "wybuchowa mieszanka czystej energii", albo jeszcze lepiej "vintage nowe brzmienie..." Jak byście mogli troszeczkę rozszerzyć to pojęcie - mocne vintage nowe brzmienie.

Michał Bigulak - Nowe brzmienie wynika chyba z tego, że wychowywaliśmy się na takiej muzyce, która teraz jest określana tym mianem. Nie są nam obce takie brzmienia i czerpiemy z nich pełnymi garściami, więc to słychać w naszej muzyce i jest obecne na każdym kroku pomimo tego, że może nie jest tak oczywiste.

Natalia Kwiatkowska - Jeżeli przedtem "vintage" kojarzyło mi się z jakąś taką naturalnością, to teraz sobie o tym pomyślałam, że właściwie to jest coś, co jeszcze nie jest tak do końca przetworzone.
Cheap Tobacco. Fot. facebook.com/cheaptobaccoband
Cheap Tobacco. Fot. facebook.com/cheaptobaccoband
A tak naprawdę są to po prostu piosenki i to w takim dobrym tego słowa znaczeniu. Z dobrze zagranymi partiami instrumentalnymi, no i ze świetnym wokalem. Jak w ogóle spotkaliście się 8 lat temu?

Michał Bigulak - Ja się spotkałem z muzykami 4 lata temu, więc to Natalia może opowie.

Natalia Kwiatkowska - Dziękujemy za miłe słowa i komplementy. No więc Kraków nas połączył i Jam Session w krakowskim klubie, już niestety nieistniejącym – Ptasiek, w którym właściwie rozpoczęła się cała moja przygoda z muzyką. Tam poznałam właśnie Roberta Kapkowskiego, naszego gitarzystę. Miał piękną gitarę i zapytał czy umiem zaśpiewać "Little Wing" Jimiego Hendrixa. To była wtedy jedyna piosenka, którą umiałam zaśpiewać, więc przez kolejny rok na każdym jam session to śpiewaliśmy.

Ale na tym jednym utworze nie przestaliście?

Natalia Kwiatkowska - Prawda, okazało się, że on choć nie wiedział, że potrafi komponować to jednak potrafił (hehe). A ja też w życiu bym nie powiedziała, że będę w stanie napisać jakikolwiek tekst i też się okazało, że mogę to robić, a razem nam to wychodzi całkiem nieźle.

A skąd pomysł w ogóle na nazwę "tani tytoń" Cheap Tobacco?

Michał Bigulak - To może ja - basista - opowiem, ponieważ nazwę wymyślił basista, tylko, że poprzedni i chociaż nie było mnie podczas tego wymyślania to znam te historię już na pamięć. Natalia nie miała żadnego pomysłu na nazwę, którą trzeba było wysłać na przegląd muzyczny czy bluesowy. Mikołaj był fanem taniego tytoniu i powiedział, że niech będzie "tani tytoń" Cheap Tobacco. Długo się chyba nikt nie zastanawiał, nie było na to czasu i tak im zostało. Tak więc on jest za to odpowiedzialny i Natalia troszeczkę też.

Natalia Kwiatkowska - Słyszeliśmy wtedy kilka takich uwag: Czyli wy powinniście nazywać się ekspertami od palenie papierosa? Właśnie, że nie powinniśmy, ale już na to było za późno. Śmieszne jest to, że my właściwie nie palimy, może tak jedna osoba, w porywie do czterech, w zależność jaka jest impreza.
Cheap Tobacco - "Szum"
Cheap Tobacco - "Szum"
Wasz album już jest na rynku?

Michał Bigulak - Tak, od 28 września, można go usłyszeć w internecie. Płyta pojawiła się w sklepach muzycznych i będzie też z nami oczywiście na koncertach promujących, na które zawsze zapraszamy.

Utwór "Nieidealni" był waszym singlem albumu.

Natalia Kwiatkowska - To jest podsumowanie naszej 3-letniej pracy. To jest prawie pół czasu istnienia zespołu, wiele się zmieniło, wiele nowych inspiracji się pojawiło i my się poznaliśmy troszkę lepiej. Muzycznie sobie pozwoliliśmy na zupełnie inne rzeczy, ale dzięki temu to nadal jest Cheap Tobacco, pomimo tego, że stylistycznie się zmieniliśmy. Liczymy na to, że będzie to słychać.

Lepiej się śpiewa polskie teksty niż angielskie?

Natalia Kwiatkowska - Tak, przez bardzo długi czas broniłam się, bo było łatwiej. Zawsze mówię, że za tym angielskim tekstem można się w jakiś sposób schować, a tutaj w języku polskim otwieram się mocniej, głębiej i nie mam się za czym schować, nie mam gdzie uciec, więc to jest dla mnie trudniejsze. Teraz jednak wolę te polskie piosenki, bo są mi bliższe.

Pani jest bliżej do bluesa? Wcześniej przecież była Pani wokalistką bluesową nawet wybraną najlepszą bluesową wokalistką w Polsce.

Natalia Kwiatkowska - I to dwukrotnie. To jest skomplikowane dlatego, że ja wywodzę się z takich bieszczadzkich korzeni muzycznych czyli w ogóle poezja śpiewana, piosenki łemkowskie, ukraińskie i gdzieś tak naprawdę od tego zaczynałam. To też cały czas momentami pobrzmiewa w tych moich melodiach. Później się zaczął blues, ale my tak naprawdę takiego prawdziwego bluesa nigdy nie graliśmy. My czerpaliśmy z tej muzyki i dalej czerpiemy bo ją szanujemy i doceniamy. Zostaliśmy bardzo dobrze przyjęci w tym środowisku, aczkolwiek uważam, że są w Polsce wokalistki, które bluesa śpiewają dużo lepiej niż ja.

Jak się z Panią rozmawia to słyszymy taki piękny biały, eteryczny głos, a jak się słucha nagrań to mamy tam prawdziwe mięso tym głosie.

Natalia Kwiatkowska - Dziękuję. Ja jestem taka nieokreślona, po prostu Kameleon.
Cheap Tobacco. Fot. facebook.com/cheaptobaccoband
Cheap Tobacco. Fot. facebook.com/cheaptobaccoband