Piątek, 19 kwietnia 2019 r.   Imieniny: Adolfa, Tymona, Leona
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
2014-01-07, 19:59 Polska Agencja Prasowa

W USA zimniej niż ... na Marsie!

W Stanach Zjednoczonych nietypowo surowa zima jest wciąż w natarciu. Masy mroźnego powietrza przemieszczały się we wtorek ze Środkowego Zachodu na południe i wschód USA oraz nad wschodnią Kanadę.
W wielu rejonach mróz sprawia, że ludzie obawiają się wychodzić z domów.

Z powodu mrozu i śnieżyc pozamykano wiele szkół i przedsiębiorstw, odwołano tysiące lotów, sparaliżowany jest transport kolejowy i drogowy. Prognozy meteorologiczne mówią o "polarnym wirze", którego skutki może odczuć prawie 200 milionów Amerykanów - podkreśla agencja Associated Press. Mrozy są najcięższe od dwóch dekad.

W nowojorskim Parku Centralnym termometry pokazały we wtorek rekordowo niską temperaturę - minus 15 stopni Celsjusza. Wiatr, którego prędkość przekraczała 50 kilometrów na godzinę, sprawiał jednak, że temperatura odczuwalna była znacznie niższa. Schroniska dla bezdomnych są przepełnione.

W miastach od Środkowego Zachodu po Wschodnie Wybrzeże temperatura spadła znacznie poniżej zera. W Chicago były we wtorek minus 23 stopnie Celsjusza, W Detroit minus 24, w Waszyngtonie minus 13, a w Bostonie minus 11.

Zimno zrobiło się nawet na południu USA. W Atlancie termometry pokazywały we wtorek minus 14 stopni - to najzimniejszy 7 stycznia w tym mieście od 44 lat. Na północy Florydy temperatura spadła przejściowo poniżej zera, ale - jak podkreślają tamtejsi plantatorzy - drzewa cytrusowe na razie nie są zagrożone.

Dla obszaru od Środkowego Zachodu do Południowego Wschodu służba meteorologiczna (National Weather Service) przewiduje temperatury o 14-19 stopni poniżej normy.

W Indianie 15 tys. ludzi jest pozbawionych prądu. Firma PJM Interconnection - operator sieci energetycznej zaopatrującej ponad 61 milionów ludzi - wezwała we wtorek do oszczędzania prądu z powodu mrozów. W Teksasie zużycie energii elektrycznej osiągnęło nowy zimowy rekord.

Centrum prognoz meteorologicznych w College Park w stanie Maryland ostrzegło, że nadejście fali mrozów oznacza, iż drogi, na których podczas weekendu śnieg topniał, mogą stać się niebezpiecznie oblodzone. W Minneapolis (stan Minnesota) z powodu "ekstremalnie niskich temperatur" szkoły są zamknięte od poniedziałku. Prognozy dla obszarów na wschód od jezior Erie i Ontario mówią o obfitych opadach śniegu (do 60 cm).

Meteorolodzy mają już jednak optymistyczne wiadomości dla Środkowego Zachodu - przewidują, że w najbliższym czasie temperatura wzrośnie tam do zera lub nawet nieco powyżej zera.

W poniedziałek najzimniejszym miejscem w Stanach Zjednoczonych była miejscowość Babbitt w stanie Minnesota. Według National Weather Service temperatura spadła tam do minus 38,3 stopnia Celsjusza, co oznacza, że było tam zimniej niż w ostatnich dniach ... na Marsie. Według danych przesłanych przez marsjański łazik Curiosity 2 stycznia na Czerwonej Planecie temperatura wynosiła minus 36 stopni Celsjusza.

W wielu rejonach USA mróz jest większy niż w Kazachstanie, Mongolii czy w Irkucku na Syberii.

Prognozy na wtorek dla kanadyjskiego Toronto mówiły o temperaturze minus 18 stopni i temperaturze odczuwalnej minus 37 stopni. Mieszkańców przestrzega się, by nie wychodzili z domów zbyt lekko ubrani. Do końca tygodnia powinno się jednak zrobić znacznie cieplej. (PAP)

Kraj - świat

2019-04-18, godz. 22:13 Premier Morawiecki: zapraszamy w piątek 26 kwietnia o godz. 12 na Stadion Narodowy na "okrągły stół" oświatowy Zapraszamy z wicepremier Beatą Szydło na okrągły stół ws. oświaty w piątek, 26 kwietnia, na godz. 12 na Stadion PGE Narodowy - powiedział w czwartek w Krakowi ... » więcej 2019-04-18, godz. 18:24 Szydło: podtrzymuję wolę rozmowy, debaty i dialogu Podtrzymuję wolę rozmowy, debaty i dialogu - oświadczyła w czwartek w Krakowie wicepremier Beata Szydło. Zwróciła się jednocześnie z apelem do związkowców z Z ... » więcej 2019-04-18, godz. 15:58 ZNP i FZZ odrzuciły rządową propozycję podwyżki płac dla nauczycieli ZNP i FZZ odrzuciły przedstawioną przez rząd propozycję podwyżki płac od przyszłego roku dla nauczycieli dyplomowanych średnio o 250 zł, połączoną z podniesie ... » więcej 2019-04-18, godz. 15:21 Prokuratura wniosła o kary 25 lat więzienia dla oskarżonych ws. afery Amber Gold O kary po 25 lat więzienia wniosła prokuratura w czwartek przed Sądem Okręgowym w Gdańsku w mowie końcowej procesu ws. afery finansowej Amber Gold dla założyc ... » więcej 2019-04-17, godz. 21:17 Wypadek autokaru na Maderze! Do tragicznego zdarzenia doszło w środę (15.04.) wieczorem na portugalskiej wyspie Madera. - Wśród turystów są ofiary śmiertelne - potwierdził burmistrz miast ... » więcej 2019-04-17, godz. 12:27 Sąd w Poznaniu: Adam Z. nie zamordował Ewy Tylman Adam Z. nie miał czasu, ani sposobności, by w czasie 5 minut i 8 sekund dokonać zabójstwa Ewy Tylman w sposób opisany w akcie oskarżenia - podkreśliła w uzasa ... » więcej 2019-04-16, godz. 07:13 Struktura i fasada katedry Notre Dame ocalone. Prezydent Francji obiecuje odbudowę Pożar, który wybuchł w słynnej paryskiej katedrze Notre Dame udało się w poniedziałek do północy opanować na tyle, że strażacy podali, iż struktura budowli i ... » więcej 2019-04-15, godz. 21:12 Płonie paryska katedra Notre Dame! Pożar w świątyni pojawił się w poniedziałek, 15 kwietnia tuż przed godziną 19. Zawaliła się iglica świątyni. Rokowania są bardzo złe... » więcej 2019-04-15, godz. 13:09 Minister Zalewska: matury odbędą się w maju bez zakłóceń - Jeżeli chodzi o matury, wszystkie terminy są podtrzymane. Matura przebiegnie, mam nadzieję bez zakłóceń - poinformowała w poniedziałek szefowa resortu eduka ... » więcej 2019-04-14, godz. 11:37 Prymas: W czasie Wielkiego Tygodnia przeżywamy podstawowe tajemnice wiary Podczas Wielkiego Tygodnia przeżywamy podstawowe tajemnice naszej wiary, do których mamy dostęp dzięki sakramentowi chrztu świętego - podkreślił prymas Polski ... » więcej
1234567