Poniedziałek, 26 października 2020 r.   Imieniny: Lucjana, Ewarysta, Damiana / Uruchomiono odbudowany po wojnie nadajnik w Toruniu (1947)
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-10-15, 06:46 PAP

Jakie nastroje w Senacie, po przegłosowaniu noweli ustawy o ochronie zwierząt?

Wyższa Izba Parlamentu nie zgodziła się na odrzucenie w całości noweli o ochronie zwierząt. / fot. PAP/Marcin Obara
Wyższa Izba Parlamentu nie zgodziła się na odrzucenie w całości noweli o ochronie zwierząt. / fot. PAP/Marcin Obara
Trzeba poczekać, aż emocje opadną, przeanalizować sytuację - powiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Senat przyjął w środę (14.10.) po południu nowelizację ustawy o ochronie zwierząt z poprawkami. Za jej przyjęciem opowiedziało się 76 senatorów.
Senat przyjął w środę po południu z poprawkami nowelizację ustawy o ochronie zwierząt. Za jej przyjęciem opowiedziało się 76 senatorów: 39 z PiS, 34 z KO, 1 senator niezrzeszony i 2 z koła senatorów niezależnych; przeciwko było 11 senatorów, z czego 7 z PiS, 1 z KO, 3 z PSL. Od głosu wstrzymało się 10 senatorów: 7 z KO, 2 z Lewicy i 1 z koła senatorów niezależnych.

Senatorowie PSL-Koalicji Polskiej, współtworzący w Senacie wraz z KO, Lewicą i senatorami niezależnymi opozycyjną większość, opowiedzieli się za odrzuceniem ustawy w całości. Po środowych głosowaniach politycy Stronnictwa nie kryli rozczarowania postawą senatorów z Koalicji Obywatelskiej, którzy w znacznej większości poparli poprawki do nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Kierownictwo PiS ma natomiast zadecydować o konsekwencjach dla senatorów tej formacji, którzy wyłamali się z dyscypliny partyjnej.

Grodzki został zapytany w środę w TVN24, czy po dzisiejszym głosowaniu w Senacie zmienił się układ sił w Izbie Wyższej?

- To co otrzymaliśmy z Sejmu, to była ustawa przygotowana na kolenie, która nikomu (w Senacie) nie odpowiadała. Dlatego wniosek o przyjęcie jej bez poprawek przepadł z ogromną większością głosujących przeciw. W koalicji sił demokratycznych bardzo szanujemy i Lewicę, i PSL. Stacja była trudna, bo poszukiwanie kompromisu, żeby poprawić dobrostanu zwierząt i ich humanitarne traktowanie, a jednocześnie nie zrujnować tych, którzy nas żywią, to było zadanie karkołomne i Senat wykonał gigantyczną pracę wspólną, wszystkich sił, żeby znaleźć kompromisowe rozwiązanie - odpowiedział Grodzki.

- Jestem przekonany, że demokratyczna większość jeszcze dużo zrobi poprawiając legislację sejmową dla obywateli - dodał.

Dopytywany, czy po tym, jak w sprawie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt było nie po drodze senatorom z PSL z senatorami z KO, Grodzki ocenił: - Polityka toczy się w wielu warstwach. Trzeba poczekać, aż emocje opadną, trzeba przeanalizować sytuację, może poszukać sposobów, aby nasza współpraca była jeszcze lepsza, to wszystko jest przed nami.

Mówiąc o siedmiu senatorach PiS, którzy nie zastosowali się dyscypliny partyjnej podczas głosownia i może im grozić wykluczanie w klubu PiS Grodzki zwrócił uwagę, że są to senatorowie z okręgów rolniczych. - Oni nie mieliby się po co pokazywać w sowich okręgach, gdyby zachowali się tak, jak żądał od nich marszałek Terlecki, który odpowiadał za dyscyplinę w ich klubie. W polityce zmiana jest rzeczą dość powszechną i życzę tym kolegom jak najlepiej - powiedział Grodzki.

Kraj - świat

2020-10-25, godz. 10:54 MZ: 11 tys. 742 nowe zakażenia koronawirusem, w naszym regionie 1150 Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 11 tys. 742 osób, zmarło 87 chorych - podał w niedzielę resort zdrowia. Najwięcej zakaż ... » więcej 2020-10-24, godz. 20:00 Prezydent: czuję się dobrze, najbliższe dni spędzę w samoizolacji, będę pracował zdalnie Czuję się dobrze i najbliższe dni spędzę w samoizolacji, będę pracował zdalnie, nie ma z tym żadnego problemu, jestem w pełni sił, mam nadzieję, że tak pozost ... » więcej 2020-10-24, godz. 19:51 1700 wolontariuszy zgłosiło się do Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów Do Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów zgłosiło się już ok. 1700 wolontariuszy - poinformował w sobotę resort rodziny i polityki społecznej. Wolontari ... » więcej 2020-10-24, godz. 15:30 W nocy z soboty na niedzielę wracamy do czasu zimowego W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z letniego na zimowy, dzięki czemu będziemy spali o godzinę dłużej. 25 października nad ranem wskazówki zegarów co ... » więcej 2020-10-24, godz. 10:58 Koronawirus w Polsce: 13 tys. 628 nowych zakażeń, 777 w Kujawsko-Pomorskiem Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 13 tys. 628 osób, zmarło 179 osób - jest to największa liczba zgonów w ciągu doby od po ... » więcej 2020-10-24, godz. 09:19 Prezydent Andrzej Duda zakażony koronawirusem. Czuje się dobrze W piątek prezydent Andrzej Duda miał wykonany test na obecność koronawirusa; wynik okazał się pozytywny - poinformował w sobotę na Twitterze rzecznik prezyden ... » więcej 2020-10-23, godz. 11:51 Od soboty cała Polska strefą czerwoną, nauka w klasach 4-8 w trybie zdalnym Od soboty, 24 października, cała Polska będzie strefą czerwoną, nauka w szkołach podstawowych w klasach 4-8 będzie odbywać się trybie zdalnym, młodzież będzie ... » więcej 2020-10-23, godz. 11:05 Inwazja koronawirusa: 13632 zakażeń w kraju, 1207 w naszym regionie Kujawsko-pomorskie coraz wyżej - czwarte miejsce! - na epidemiologicznej liście województw. Przed nami są mazowieckie, małopolskie i śląskie... » więcej 2020-10-22, godz. 20:40 Protest pod Trybunałem Konstytucyjnym po wyroku ws. tzw. aborcji eugenicznej Przed gmachem Trybunału Konstytucyjnego zorganizowany został protest przeciwko wyrokowi TK, który orzekł, że aborcja z powodu ciężkiej wady płodu jest niezgod ... » więcej 2020-10-22, godz. 20:18 Sejm za dodatkami dla medyków i prawem do odmowy sprzedaży osobom bez maseczek Dodatki do wynagrodzeń medyków skierowanych do walki z COVID-19, zwolnienie ich z odpowiedzialności karnej za błędy popełnione podczas leczenia i wprowadzenie ... » więcej
1234567