Piątek, 04 grudnia 2020 r.   Imieniny: Barbary, Krystiana, Jana
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-09-26, 13:42 PAP

Apel środowiska Solidarnościowego regionu w obronie prof. Wojciecha Polaka

Prof. Wojciech Polak./fot. PR PiK/archiwum
Prof. Wojciech Polak./fot. PR PiK/archiwum
Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność" apeluje do rektora UMK w Toruniu w sprawie pozbawienia funkcji szefa katedry prof. Wojciecha Polaka. Organizacja uważa, że działanie władz uczelni wobec zasłużonego badacza najnowszej historii Polski jest krzywdzące.
Jak czytamy w oświadczeniu, zarządu regionu NSZZ "Solidarność" przyjął z najwyższym zaniepokojeniem informację dotyczącą okoliczności i trybu zmiany kierownika Katedry Bezpieczeństwa oraz zmianę jej nazwy.

Zarząd apeluje do nowego rektora toruńskiej uczelni prof. Andrzeja Sokali o podjęcie działań w tej sprawie. Tryb zmiany na tym stanowisku oraz przekształceń katedry działającej w ramach Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie przedstawiciele "Solidarności" uważają za taki, który nie mieści się w odnośnych przepisach prawa pracy oraz zasadach dobrych obyczajów, etyki i jawności powodów.

"Naraża uczelnię na niewyważone oceny i opinie oraz tworzy wokół niej złą atmosferę - łącznie z posądzeniami o swoistą zemstę za niezłomną postawę pana profesora, powszechnie znanego, jako człowieka głoszącego potrzebę otwartości dyskusji, odważnie stającego po stronie innych naukowców, których autorytety osobiste i naukowe tendencyjnie podważano. Tak było w przypadku niedawnych ataków na prof. Aleksandra Nalaskowskiego, prof. Andrzeja Zybertowicza, prof. Tomasza Kozłowskiego i prof. Katarzynę Osińską" - napisano w apelu do rektora UMK.

Dodano, że historyk prof. Polak aktywnie przeciwstawiał się zamiarowi likwidacji Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych, do której miało dojść na mocy wprowadzanych reform szkolnictwa wyższego.

"Zauważmy, że stanowiska pozbawia się człowieka w pełni kompetentnego — o olbrzymim, społecznie znanym, cenionym i wybitnym dorobku naukowym w postaci dwudziestu kilku książek autorskich, redakcji licznych prac zbiorowych oraz wydawcę książkowych edycji wydawnictw źródłowych" - napisał do rektora przewodniczący zarządu regionu NSZZ "Solidarność" Tomasz Jeziorek.

W apelu oceniono, że działalność prof. Polaka — przewodniczącego Kolegium IPN - "przynosi jedynie sławę i buduje wysoką pozycję UMK oraz Torunia, a przy tym regionu, zatem odsuwanie takiego profesora od prestiżowych funkcji musi wzbudzać sprzeciw".

Zaapelowano ponadto do władz rektorskich o zaprzestanie tego typu działań, gdyż są one w opinii "Solidarności" krzywdzące i przynoszące olbrzymie straty wizerunkowe uczelni.

Zaproponowano ustanowienie niezależnej od struktury wydziałowej Pracowni Badań Historii "Solidarności", której kierownictwo objąłby prof. Polak.

Władze UMK podkreślały, motywując planowane zmiany nazwy katedry, a co za tym idzie, także jej kierownictwa, względami związanymi z parametryzacją i koniecznością zatrudnienia na tym stanowisku osoby o udokumentowanym dorobku naukowym w zakresie nauk o bezpieczeństwie. Pierwotnie UMK informowało, że nowym kierownikiem Katedry Bezpieczeństwa Narodowego zostanie najprawdopodobniej prof. Zdzisław Polcikiewicz. O ostatecznym obsadzeniu tej funkcji zadecyduje jednak konkurs.

"Rektor UMK zwrócił się do dziekana z prośbą o ogłoszenie konkursu na obsadę funkcji kierownika tej katedry. Do czasu rozstrzygnięcia, pełniącym obowiązki kierownika będzie pan profesor Wojciech Polak" – powiedział Polskiemu Radiu PiK rzecznik prasowy UMK Marcin Czyżniewski.

Kraj - świat

2020-12-04, godz. 11:30 Policja: od soboty kierowcy nie muszą mieć przy sobie prawa jazdy Od soboty polscy kierowcy nie będą mieli obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy podczas kontroli. Policjant sprawdzi, czy kierowca posiada uprawnienia za ... » więcej 2020-12-04, godz. 10:52 Kraj: 13 239 nowych zakażeń koronawirusem, nasz region: 1 081 Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u 13 239 kolejnych osób, a zmarło 531 chorych - podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Łącznie od po ... » więcej 2020-12-03, godz. 10:47 Prawie 15 tys. zakażeń w Polsce. Kujawsko-Pomorskie ciągle w czołówce - Mamy 14 838 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - informuje Ministerstwo Zdrowia w czwartek (3 grudnia). w naszym regionie zachorował ... » więcej 2020-12-02, godz. 13:38 Premier: Szczepionka darmowa i dobrowolna, zamówiliśmy już 45 mln dawek - Mamy złożone zamówienia na 45 mln dawek szczepionki, jesteśmy gotowi na podpisanie kolejnych umów. Pracujemy nad logistyką szczepień - mówił premier Mateusz ... » więcej 2020-12-02, godz. 10:36 Nasz region czwarty w liczbie zakażonych. W całym kraju zmarło 609 osób - Mamy 13 855 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce - informuje Ministerstwo Zdrowia w środę (2 grudnia). W Kujawsko-Pomorskiem ... » więcej 2020-12-02, godz. 09:59 Minister zdrowia: Pierwsze dostawy szczepionek na przełomie stycznia i lutego - Najpierw medycy, potem seniorzy - te grupy w pierwszej kolejności zostaną zaszczepione - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. - Myślę, że pierwsz ... » więcej 2020-12-02, godz. 08:20 Lekarze rodzinni przeciwni masowym testom na koronawirusa w przychodniach Efektem przeniesienia masowego testowania na COVID-19 do placówek podstawowej opieki zdrowotnej będzie tworzenie nowych ognisk zakażenia koronawirusa, a tym s ... » więcej 2020-12-01, godz. 21:16 W miastach zgasły światła w ramach protestu samorządów „Pozostaje nam tylko ciemność” - to hasło protestu samorządów przeciwko m.in. zapowiedziom polskiego rządu o możliwości zawetowania unijnego budżetu. W ramach ... » więcej 2020-12-01, godz. 10:57 W całym kraju 9 105 nowych zakażeń, a w naszym regionie aż 1 214! Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 9 105 osób; zmarło 449 chorych - podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Łącznie od pocz ... » więcej 2020-12-01, godz. 09:55 Początek szczepień na COVID-19 w Polsce w styczniu? Jest pewien warunek Szef KPRM Michał Dworczyk został zapytany w TVN24, kiedy pierwszy polski pacjent zostanie zaszczepiony na COVID-19. - To przede wszystkim zależy od producentó ... » więcej
1234567