Poniedziałek, 06 kwietnia 2020 r.   Imieniny: Izoldy, Celestyna, Wilhelma
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
2020-03-13, 07:30 Polska Agencja Prasowa

NFZ zachęca do ograniczenia wizyt w Funduszu i załatwiania spraw korespondencyjnie

Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca do ograniczenia osobistego kontaktu z oddziałami wojewódzkimi i delegaturami NFZ. Fot. Archiwum
Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca do ograniczenia osobistego kontaktu z oddziałami wojewódzkimi i delegaturami NFZ. Fot. Archiwum
Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca do ograniczenia osobistego kontaktu z oddziałami wojewódzkimi i delegaturami NFZ zapewniając, że wszystkie usługi mogą być realizowane korespondencyjnie - pocztą lub przez internet.
Zalecenia - opublikowane na stronach Funduszu - mają związek z zagrożeniem związanym z rozprzestrzenianiem się nowego koronawirusa.

NFZ zaleca, by skierowanie do uzdrowiska (jeśli lekarz sam go nie wysłał) wysyłać pocztą. „Wszelkie sprawy związane z kierowaniem na leczenie uzdrowiskowe są załatwiane on-line lub korespondencyjnie. Każdy etap rozpatrywania Twojego skierowania możesz śledzić przez internet w przeglądarce skierowań na leczenie uzdrowiskowe” – wskazuje NFZ.

Fundusz podaje, że także wniosek o zawarcie lub rozwiązanie umowy dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego można wysłać pocztą.

NFZ wyjaśnia, że jeżeli uprawnienia do danego wyrobu medycznego będą potwierdzone za pośrednictwem serwisów internetowych lub usług informatycznych Funduszu (eZWM) przez lekarza lub inną osobę uprawnioną, która zlecenie wystawia (w przychodni lub w szpitalu), wówczas od razu można udać się z potwierdzonym zleceniem do sklepu medycznego lub apteki, bez konieczności wizyty w NFZ.

Papierowe zlecenie na zaopatrzenie w wyrób medyczny (o ile lekarz sam go nie zatwierdził do realizacji) można wysłać do NFZ tradycyjną pocztą. „Odeślemy je pod wskazany przez Ciebie adres” – informuje Fundusz.

NFZ wskazuje, że wniosek o EKUZ można złożyć przez ePUAP – potrzebny jest do tego profil zaufany lub certyfikat kwalifikowany, które pozwalają potwierdzić tożsamość.

Wniosek można też pobrać ze strony NFZ, zeskanować wypełniony i wysłać e-mailem do oddziału lub delegatury NFZ na adres ekuz@nfz.gov.pl.

Gotową kartę EKUZ zainteresowany otrzyma bezpośrednio do domu lub pod inny wskazany we wniosku adres.

Fundusz informuje, że wniosek o zwrot kosztów świadczeń opieki zdrowotnej, będących świadczeniami gwarantowanymi, udzielonych na terytorium innego niż Rzeczpospolita Polska państwa członkowskiego UE również można wysłać pocztą.

Kraj - świat

2020-04-05, godz. 18:03 Resort Zdrowia: 268 nowych osób z koronawirusem, 10 kolejnych nie żyje - Mamy 268 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - informuje Ministerstwo Zdrowia. Dziesięć kol ... » więcej 2020-04-05, godz. 13:15 Prymas: łamiąc zakazy, naruszamy piąte przykazanie! Niech to będą "święta życia" w domach - Łamanie zakazów podczas epidemii jest naruszaniem piątego przykazania, w którym jesteśmy obowiązani dbać i strzec życia innych i własnego - podkreślił pryma ... » więcej 2020-04-05, godz. 10:09 Ministerstwo Zdrowia: 207 nowych zakażeń koronawirusem, kolejnych 5 osób nie żyje - Mamy 207 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - informuje Ministerstwo Zdrowia. Niestety, zm ... » więcej 2020-04-04, godz. 23:12 Darmowe testy na koronawirusa dla pacjentów i personelu medycznego szpitali! Pacjenci i personel medyczny wszystkich szpitali będą mieli zagwarantowany dostęp do testów na obecność wirusa SARS-CoV-2. Koszty badań pokryje Narodowy Fundu ... » więcej 2020-04-04, godz. 16:50 Minister Szumowski: - Postarajmy się, żeby te święta były symbolem życia, nie epidemii - W związku z epidemią koronawirusa rekomendacja jest jednoznaczna, aby w te święta Wielkanocne zrezygnować z podróży i pozostać w domach - powiedział szef KP ... » więcej 2020-04-04, godz. 07:22 PZD wyjaśnia: można jechać na działkę, jeśli to konieczne i bezpieczne Nie ma zakazu przebywania na działkach - wynika z komunikatu Krajowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców z 3 kwietnia bieżącego roku. PZD apeluje jednak o ... » więcej 2020-04-03, godz. 19:39 Ministerstwo Zdrowia określiło zasady postępowania ze zwłokami zmarłych na Covid-19 Ministerstwo Zdrowia uregulowało zasady postępowania ze zwłokami osób zmarłych na Covid-19. Zmienione rozporządzenie w sprawie postępowania ze zwłokami i szcz ... » więcej 2020-04-03, godz. 17:32 Ministerstwo Zdrowia: 117 nowych zakażeń koronawirusem, nie żyje kolejnych sześć osób - Mamy 117 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - informuje Ministerstwo Zdrowia. Niestety w p ... » więcej 2020-04-03, godz. 16:24 Ministerstwo Środowiska: do 11 kwietnia zakaz wstępu do lasów i parków narodowych W związku ze stanem epidemii, od 3 do 11 kwietnia Lasy Państwowe wprowadzają tymczasowy zakaz wstępu do lasów, a Parki Narodowe pozostają zamknięte - poinform ... » więcej 2020-04-03, godz. 13:50 Wicepremier Jarosław Gowin chce przesunięcia wyborów prezydenckich o dwa lata - Wybory prezydenckie 10 maja nie mogą się odbyć; bezpiecznym terminem jest przesunięcie ich o dwa lata; jest to możliwe tylko poprzez zmianę konstytucji i my ... » więcej
1234567