Środa, 19 lutego 2020 r.   Imieniny: Arnolda, Konrada, Marcelego
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
2020-02-11, 12:10 Polska Agencja Prasowa

Wypożyczalnia sprzętu przy wyciągu Rusiń-Ski w Bukowinie wybudowana bez pozwolenia

Miejsce wypadku w Bukowinie Tatrzańskiej/fot. Grzegorz Momot, PAP
Miejsce wypadku w Bukowinie Tatrzańskiej/fot. Grzegorz Momot, PAP
– Obiekt został wybudowany bez wymaganego pozwolenia, konstrukcja była wykonana niestarannie i bardzo prowizorycznie - mówił we wtorek Jan Kęsek z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego pytany o wypożyczalnię sprzętu narciarskiego na parkingu przy wyciągu Rusiń-Ski w Bukowinie Tatrzańskiej.
Po poniedziałkowym tragicznym wypadku w Bukowinie Tatrzańskiej, Prokuratura Rejonowa w Zakopanem wszczęła śledztwo, które dotyczy nieumyślnego spowodowania śmierci trzech osób, uszkodzenia ciała i postawienia budowli bez stosownego zezwolenia. – Obiekt można nazwać „samowolą budowlaną" - powiedział we wtorek Jan Kęsek z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Zakopanem podczas konferencji prasowej. Wyjaśnił, że doszło tu do obejścia prawa, ponieważ jest to naczepa, która ma numer rejestracyjny, ale jest jednocześnie niemobilna i funkcjonowała jako wypożyczalnia sprzętu narciarskiego.

– Mamy tu do czynienia z tzw. obiektem tymczasowym, na którego budowę, postawienie, montaż, też wymagane są pewne zgody budowlane lub zgłoszenie, lub pozwolenie, w zależności od formy - wyjaśnił. Dopytywany przez dziennikarzy, czy takie zgłoszenie było, Kęsek powiedział: – Z informacji, którą mam na dzień dzisiejszy, nie było. Zresztą, jak ustaliliśmy, jest to teren do tego nieprzeznaczony - dodał. Jak zaznaczył, według planów zagospodarowania przestrzennego, w tym miejscu są tereny zielone i grunty rolne.

Kęsek został także zapytany o konstrukcję budowli, w której była wypożyczalnia sprzętu narciarskiego. - Z tego, co mi przekazali pracownicy, wynika, że (było) dużo zastrzeżeń, co do sposobu wykonania obłożenia tej naczepy elementami budowlanymi - powiedział. - Czyli one były wykonane niestarannie i bardzo prowizorycznie - dodał.

Do tragicznego zdarzenia doszło w poniedziałek w Bukowinie Tatrzańskiej. Porywisty wiatr zerwał dach z wypożyczalni sprzętu narciarskiego. Konstrukcja spadła na cztery osoby. Dwie z nich - 15-letnia dziewczyna i jej 52-letnia matka - zmarły na miejscu, a dwie kolejne zostały przewiezione do szpitala. W placówce zmarła 21-letnia kobieta, siostra 15-latki i córka 52-latki.

Kraj - świat

2020-02-19, godz. 10:01 Policjanci rozpoczęli akcję „Smog”; mogą nałożyć mandat do 500 zł W środę rano rozpoczęła się kolejna w tym roku akcja „Smog”, podczas której policjanci będą prowadzić kontrole emisji spalin - poinformowało Biuro Ruchu Drogo ... » więcej 2020-02-18, godz. 12:14 Minister zdrowia: Na onkologię wydajemy ponad 3 mld zł więcej niż w 2015 roku Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że planowane w 2020 r. wydatki na świadczenia onkologiczne wzrosną do ponad 11 mld zł. » więcej 2020-02-18, godz. 06:45 W Polsce hospitalizowanych jest 13 osób z powodu podejrzeń koronawirusa W Polsce nie ma żadnego potwierdzonego przypadku zarażenia koronawirusem - zapewnił w poniedziałek w Polsat News Łukasz Szumowski, minister zdrowia. Dodał, że ... » więcej 2020-02-17, godz. 16:17 Uprowadzony chłopczyk rozmawiał z matką przez telefon. Prawdopodobnie jest za granicą W czasie przesłuchania na gdyńskiej komendzie matka 10-letniego Ibrahima odebrała telefon od Azeddine Oudrissa, Marokańczyka, który porwał chłopca. Kobieta mo ... » więcej 2020-02-17, godz. 08:36 Child alert, uprowadzenie 10-latka w Gdyni W Trójmieście trwa policyjna obława za Marokańczykiem, który uprowadził 10-letniego syna. » więcej 2020-02-16, godz. 09:41 Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Chinach wzrosła do 1670 Taką informację podała w niedzielę chińska Narodowa Komisja Zdrowia. W ostatnich 24 godzinach bilans ten zwiększył się o 142 osoby. » więcej 2020-02-15, godz. 13:27 Prezes PiS: Andrzej Duda to kandydat marzeń. Inauguracyjna konwencja wyborcza - Andrzej Duda na fotelu prezydenta gwarantuje odwagę, zrównoważenie i zdrowy rozsadek - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas inauguracyjnej konwencji ... » więcej 2020-02-15, godz. 12:17 We Francji zmarł chiński turysta z koronawirusem. Pierwszy przypadek śmiertelny w Europie Nie żyje chiński turysta, który był zakażony koronawirusem. Zmarł we Francji - poinformowała w sobotę francuska minister zdrowia Agnes Buzyn. » więcej 2020-02-14, godz. 18:14 Ekipa Hołowni: Cichocki - szefem sztabu, Kobosko - pełnomocnikiem wyborczym Jacek Cichocki - były szef MSWiA - pokieruje sztabem wyborczym Szymona Hołowni, a pełnomocnikiem wyborczym będzie dziennikarz Michał Kobosko. » więcej 2020-02-14, godz. 15:15 Hasło Kidawy-Błońskiej: „Prawdziwa prezydent. Pewna przyszłość” „Prawdziwa prezydent. Pewna przyszłość” - to zaprezentowane hasło wyborcze kandydatki PO na prezydenta Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. - Stoimy na starcie najważ ... » więcej
1234567