Środa, 19 lutego 2020 r.   Imieniny: Arnolda, Konrada, Marcelego
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
2020-02-07, 22:13 PAP

Dotknięta wirusem prowincja Hubei przyspieszy diagnozowanie chorych

Chinach zaczyna stosować mniej restrykcyjną metodę diagnozowania chorych, by szybciej izolować ich od społeczeństwa i poddawać leczeniu – poinformowały w piątek chińskie media. Fot. PAP/EPA
Chinach zaczyna stosować mniej restrykcyjną metodę diagnozowania chorych, by szybciej izolować ich od społeczeństwa i poddawać leczeniu – poinformowały w piątek chińskie media. Fot. PAP/EPA
Dotknięta epidemią nowego koronawirusa prowincja Hubei w środkowych Chinach zaczyna stosować mniej restrykcyjną metodę diagnozowania chorych, by szybciej izolować ich od społeczeństwa i poddawać leczeniu – poinformowały w piątek chińskie media.
Według komentatorów niedobór zestawów do testów RNA opóźniał diagnozę, leczenie i izolację pacjentów, co utrudniało walkę z epidemią. Zwracała na to uwagę między innymi specjalistka ds. chorób zakaźnych z Chińskiej Akademii Inżynierii Li Lanjuan, członkini panelu ekspertów państwowej komisji zdrowia.

W piątek partyjny dziennik „Renmin Ribao” podał na swoim kanale społecznościowym, że pacjenci nie będą już musieli czekać na testy RNA, a diagnozę będzie można stawiać na podstawie analizy wyników tomografii komputerowej (TK). Dziennik powołał się przy tym na dokument wydany w środę przez państwową komisję zdrowia.

Takie rozwiązanie sugerowali wcześniej lekarze z Wuhanu, stolicy prowincji Hubei. Przekonywali, że badanie TK jest szybsze i łatwiejsze, a negatywne testy RNA nie wykluczają całkowicie zakażenia, więc pacjentów z objawami również należy izolować.

Tymczasem władze 11-milionowego Wuhanu „przeczesują społeczności”, by upewnić się, że każda osoba, u której podejrzewa się zakażenie, zostanie odnaleziona i poddana leczeniu. „Żadna rodzina ani osoba nie zostanie pominięta” – podała państwowa agencja prasowa Xinhua.

Urzędnicy ustawili punkty kontrolne przy wejściach na osiedla, a pracownicy społeczni odwiedzają domy, by mierzyć temperaturę ciała mieszkańców. Odnalezione w ten sposób osoby z gorączką będą odprowadzane do przychodni, które zdecydują, czy objąć ich kwarantanną w domach, czy w ośrodkach izolacji.

Jeśli pacjent nie podporządkuje się regułom kwarantanny i nie uda się go do tego przekonać, do akcji wkroczy policja – dodała Xinhua, powołując się na urzędników.

Wicepremier ChRL Sun Chunlan nakazała w czwartek w Wuhanie urzędnikom wszystkich szczebli, aby traktowali walkę z epidemią jako najważniejsze i najpilniejsze zadanie. Wszystkie środki zapobiegania epidemii muszą być skrupulatnie egzekwowane „jak w czasie wojny” - zaznaczyła.

Od 23 stycznia Wuhan i okoliczne miasta w Hubei objęte są kwarantanną i praktycznie odcięte od świata. Według Xinhua w Wuhanie jest obecnie 20 tys. osób poddanych izolacji domowej. W ciągu jednej doby, w czwartek, w mieście potwierdzono ponad 1500 zakażeń wirusem.

Koronawirus 2019-nCoV może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc. Do północy z czwartku na piątek w całych Chinach wirusa wykryto łącznie u ponad 31 tys. osób, a 637 z nich zmarło. W prowincji Hubei odnotowano 618 zgonów, z czego 478 w Wuhanie.

Kraj - świat

2020-02-19, godz. 10:01 Policjanci rozpoczęli akcję „Smog”; mogą nałożyć mandat do 500 zł W środę rano rozpoczęła się kolejna w tym roku akcja „Smog”, podczas której policjanci będą prowadzić kontrole emisji spalin - poinformowało Biuro Ruchu Drogo ... » więcej 2020-02-18, godz. 12:14 Minister zdrowia: Na onkologię wydajemy ponad 3 mld zł więcej niż w 2015 roku Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że planowane w 2020 r. wydatki na świadczenia onkologiczne wzrosną do ponad 11 mld zł. » więcej 2020-02-18, godz. 06:45 W Polsce hospitalizowanych jest 13 osób z powodu podejrzeń koronawirusa W Polsce nie ma żadnego potwierdzonego przypadku zarażenia koronawirusem - zapewnił w poniedziałek w Polsat News Łukasz Szumowski, minister zdrowia. Dodał, że ... » więcej 2020-02-17, godz. 16:17 Uprowadzony chłopczyk rozmawiał z matką przez telefon. Prawdopodobnie jest za granicą W czasie przesłuchania na gdyńskiej komendzie matka 10-letniego Ibrahima odebrała telefon od Azeddine Oudrissa, Marokańczyka, który porwał chłopca. Kobieta mo ... » więcej 2020-02-17, godz. 08:36 Child alert, uprowadzenie 10-latka w Gdyni W Trójmieście trwa policyjna obława za Marokańczykiem, który uprowadził 10-letniego syna. » więcej 2020-02-16, godz. 09:41 Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Chinach wzrosła do 1670 Taką informację podała w niedzielę chińska Narodowa Komisja Zdrowia. W ostatnich 24 godzinach bilans ten zwiększył się o 142 osoby. » więcej 2020-02-15, godz. 13:27 Prezes PiS: Andrzej Duda to kandydat marzeń. Inauguracyjna konwencja wyborcza - Andrzej Duda na fotelu prezydenta gwarantuje odwagę, zrównoważenie i zdrowy rozsadek - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas inauguracyjnej konwencji ... » więcej 2020-02-15, godz. 12:17 We Francji zmarł chiński turysta z koronawirusem. Pierwszy przypadek śmiertelny w Europie Nie żyje chiński turysta, który był zakażony koronawirusem. Zmarł we Francji - poinformowała w sobotę francuska minister zdrowia Agnes Buzyn. » więcej 2020-02-14, godz. 18:14 Ekipa Hołowni: Cichocki - szefem sztabu, Kobosko - pełnomocnikiem wyborczym Jacek Cichocki - były szef MSWiA - pokieruje sztabem wyborczym Szymona Hołowni, a pełnomocnikiem wyborczym będzie dziennikarz Michał Kobosko. » więcej 2020-02-14, godz. 15:15 Hasło Kidawy-Błońskiej: „Prawdziwa prezydent. Pewna przyszłość” „Prawdziwa prezydent. Pewna przyszłość” - to zaprezentowane hasło wyborcze kandydatki PO na prezydenta Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. - Stoimy na starcie najważ ... » więcej
1234567