Piątek, 04 grudnia 2020 r.   Imieniny: Barbary, Krystiana, Jana
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-02-03, 16:25 PAP

Prezydent Emanuel Macron w Polsce: - Francja i Polska bliżej siebie, niż się wydaje

Prezydent Polski Andrzej Duda podczas ceremonii powitania w Polsce prezydenta Francji, Emanuela Macrona /fot. PAP/ Leszek Szymański
Prezydent Polski Andrzej Duda podczas ceremonii powitania w Polsce prezydenta Francji, Emanuela Macrona /fot. PAP/ Leszek Szymański
Od ceremonii powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego rozpoczęła się w poniedziałek (03.02.) w południe oficjalna dwudniowa wizyta prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Polsce. Macron spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, z premierem Mateuszem Morawieckim oraz marszałkami Sejmu i Senatu.
Po ceremonii powitania prezydenci Polski i Francji odbyli rozmowy w cztery oczy. Później rozpoczęły się rozmowy plenarne pod przewodnictwem obu prezydentów, w których wzięli również udział szefowie resortów obrony obu krajów: Mariusz Błaszczak i Florence Parly oraz szefowie dyplomacji: Jacek Czaputowicz i Jean-Yves Le Drian.

- Wizyta prezydenta Francji Emmanuela Macrona ma dla nas ogromne znaczenie i głęboko wierzę, że stanowi przełom w relacjach polsko-francuskich - mówił prezydent Andrzej Duda na wspólnej konferencji z prezydentem Francji w Warszawie.

Przed konferencją szefowie MSZ: Polski - Jacek Czaputowicz i Francji - Jacques-Yves Le-Drian podpisali program współpracy polsko-francuskiego partnerstwa strategicznego. Ponadto minister cyfryzacji Marek Zagórski i Le-Drian podpisali deklarację intencji między rządami Francji i Polski na rzecz wzmocnienia współpracy w obszarze cyberbezpieczeństwa.

- Bardzo cieszymy się z tej dzisiejszej wizyty w Warszawie, w Polsce pana prezydenta i całej delegacji francuskiej, delegacji bardzo szerokiej, w której jest bardzo wielu ministrów, i całe to wydarzenie ma dla nas ogromne znaczenie, a przede wszystkim głęboko w to wierzę, że stanowi przełom w relacjach polsko-francuskich - powiedział prezydent.

Jako przełom określił podpisanie deklaracji przez szefów MSZ, co - jak dodał - jest wypełnieniem deklaracji o strategicznej współpracy podpisanej w maju 2008 roku. Prezydent podkreślał również, że podpisana deklaracja reguluje współpracę w bardzo wielu obszarach, w tym w obszarze militarnym, politycznym, gospodarczym.

Emanuel Macron porusza podczas wizyty w Polsce wiele trudnych tematów. Mówił między innymi o relacjach z Rosją. - Francja nie jest ani antyrosyjska, ani prorosyjska. Jest proeuropejska. Nie jestem naiwny, ale zdaję sobie sprawę, że w interesie bezpieczeństwa Europy, Francji i Polski jest ustanowienie wymagającego dialogu politycznego z Rosją.

Francuskie prezydent odniósł się także do kwestii reformy sądownictwa w Polsce.

- W duchu pełnej otwartości, którą jesteśmy sobie winni jako partnerzy europejscy, wyraziłem zaniepokojenie związane z wprowadzonymi obecnie reformami wymiaru sprawiedliwości; chciałbym, by w najbliższych tygodniach poszerzył się dialog z KE - mówił Emanuel Macron.

Przypomniał, że współpraca dwustronna Polski i Francji wykazuje, że te państwa są bliższe, niż by się wydawało. Wskazał, że współpraca polsko-francuska może rozwijać się w dziedzinach energetyki czy bezpieczeństwa i obrony.

- Francja jest czwartym co do wielkości inwestorem w Polsce, funkcjonuje tu ponad tysiąc francuskich przedsiębiorstw, są one trzecim największym pracodawcą w Polsce, zatrudniającym 200 tys. pracowników - podkreślił francuski prezydent.

Kraj - świat

2020-12-03, godz. 10:47 Prawie 15 tys. zakażeń w Polsce. Kujawsko-Pomorskie ciągle w czołówce - Mamy 14 838 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - informuje Ministerstwo Zdrowia w czwartek (3 grudnia). w naszym regionie zachorował ... » więcej 2020-12-02, godz. 13:38 Premier: Szczepionka darmowa i dobrowolna, zamówiliśmy już 45 mln dawek - Mamy złożone zamówienia na 45 mln dawek szczepionki, jesteśmy gotowi na podpisanie kolejnych umów. Pracujemy nad logistyką szczepień - mówił premier Mateusz ... » więcej 2020-12-02, godz. 10:36 Nasz region czwarty w liczbie zakażonych. W całym kraju zmarło 609 osób - Mamy 13 855 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce - informuje Ministerstwo Zdrowia w środę (2 grudnia). W Kujawsko-Pomorskiem ... » więcej 2020-12-02, godz. 09:59 Minister zdrowia: Pierwsze dostawy szczepionek na przełomie stycznia i lutego - Najpierw medycy, potem seniorzy - te grupy w pierwszej kolejności zostaną zaszczepione - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. - Myślę, że pierwsz ... » więcej 2020-12-02, godz. 08:20 Lekarze rodzinni przeciwni masowym testom na koronawirusa w przychodniach Efektem przeniesienia masowego testowania na COVID-19 do placówek podstawowej opieki zdrowotnej będzie tworzenie nowych ognisk zakażenia koronawirusa, a tym s ... » więcej 2020-12-01, godz. 21:16 W miastach zgasły światła w ramach protestu samorządów „Pozostaje nam tylko ciemność” - to hasło protestu samorządów przeciwko m.in. zapowiedziom polskiego rządu o możliwości zawetowania unijnego budżetu. W ramach ... » więcej 2020-12-01, godz. 10:57 W całym kraju 9 105 nowych zakażeń, a w naszym regionie aż 1 214! Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 9 105 osób; zmarło 449 chorych - podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Łącznie od pocz ... » więcej 2020-12-01, godz. 09:55 Początek szczepień na COVID-19 w Polsce w styczniu? Jest pewien warunek Szef KPRM Michał Dworczyk został zapytany w TVN24, kiedy pierwszy polski pacjent zostanie zaszczepiony na COVID-19. - To przede wszystkim zależy od producentó ... » więcej 2020-11-30, godz. 15:18 Program domowej opieki nad chorymi na COVID-19. Żeby zgonów było mniej Zdalne monitorowanie stanu zdrowia pacjentów za pomocą pulsoksymetru i aplikacji PulsoCare ma na celu program Domowej Opieki Medycznej, przedstawiony w ponied ... » więcej 2020-11-30, godz. 14:04 Obowiązek zakrywania ust i nosa w pracy, gdy w pomieszczeniu więcej niż jedna osoba Do 27 grudnia obowiązuje zakrywanie ust i nosa w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba - wynika z obowiązującego od soboty r ... » więcej
1234567