Wtorek, 07 kwietnia 2020 r.   Imieniny: Rufina, Celestyna, Jana
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
2020-01-17, 21:12 PAP

Nowela ustaw sądowych wróci do Sejmu. Senat w piątek ją odrzucił

Senat w piątek po południu odrzucił w całości nowelizację ustaw sądowych. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Senat w piątek po południu odrzucił w całości nowelizację ustaw sądowych. Fot. PAP/Tomasz Gzell
PiS w Sejmie dysponuje wystarczającą większością, aby ustawa trafiła na biurko prezydenta.
Nowelizacja ustaw sądowych została uchwalona 20 grudnia ub. roku; rozszerza ona odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów i wprowadza zmiany w procedurze wyboru I prezesa Sądu Najwyższego.

Senat w piątek po południu odrzucił w całości nowelizację ustaw sądowych; za odrzuceniem ustawy zagłosowało 51 senatorów, 48 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Za odrzuceniem noweli ustaw sądowych głosowali wszyscy senatorowie KO, PSL, Lewicy i większość niezależnych. Przeciw byli senatorowie PiS i senator niezależna Lidia Staroń.

Jednak ostateczna decyzja co do losów ustawy należy do Sejmu, który może bezwzględną większością głosów (liczba głosów "za" większa niż suma głosów "przeciw" i "wstrzymujących się") odrzucić uchwałę Senatu odrzucającą ustawę w całości. W Sejmie na 460 posłów, 235 zasiada w klubie parlamentarnym PiS, a więc przedstawiciele partii rządzącej mają wystarczającą większość, aby odrzucić sprzeciw izby wyższej. Jeżeli Sejm nie odrzuci bezwzględną większością głosów sprzeciwu Senatu, postępowanie nad ustawą zostaje zamknięte i prace nad nią mogą ewentualnie toczyć się od początku.

Po uchwaleniu ustawy marszałek Sejmu przekazuje ją do podpisu prezydentowi. Głowa państwa podpisuje ustawę jeżeli nie budzi ona jego zastrzeżeń, ale tez zgodnie z konstytucją prezydent może odmówić podpisania ustawy i w ciągu 21 dni przekazać ją Sejmowi z umotywowanym wnioskiem o ponowne rozpatrzenie (prawo weta) albo zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o stwierdzenie zgodności jej postanowień z konstytucją. Jeżeli TK orzeknie o zgodności ustawy z konstytucją, prezydent nie może odmówić podpisania ustawy.

Jeśli prezydent występuje z wetem, ostateczna decyzja co do kształtu ustawy należy do Sejmu, który może odrzucić stanowisko prezydenta uchwalając ustawę ponownie większością 3/5 głosów.

Nowelizacja, m.in. Prawa o ustroju sądów i ustawy o Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze, wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

Ponadto nowelizacja wprowadza też zmiany w procedurze wyboru I prezesa SN. Kandydata na to stanowisko będzie mógł zgłosić każdy sędzia SN. W razie problemów z wyborem kandydatów ze względu na brak kworum w ostatecznym stopniu planowanej procedury do ważności wyboru będzie wymagana obecność 32 sędziów SN.

Nowe przepisy są krytykowane przez opozycję, Rzecznika Praw Obywatelskich i część środowiska sędziowskiego. Negatywne opinie prawne w sprawie niektórych proponowanych rozwiązań wyrazili m.in. RPO i Sąd Najwyższy. W zeszłym tygodniu rozmowy w Sejmie, Senacie, SN, KRS i z RPO na temat tej nowelizacji prowadziła delegacja Komisji Weneckiej.

Kraj - świat

2020-04-07, godz. 18:15 W Polsce 134 nowe zakażenia koronawirusem, kolejne 18 osób zmarło Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek po południu o 134 nowych potwierdzonych przypadkach koronawirusa i kolejnych 18 osobach zmarłych. Łącznie odnotow ... » więcej 2020-04-07, godz. 17:17 Aplikacja oceni ryzyko zakażenia koronawirusem Ministerstwo Zdrowia uruchomiło specjalną aplikację, która ma pomóc ocenić ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Dzięki wirtualnemu systemowi, użytkownik ... » więcej 2020-04-07, godz. 16:03 Państwowy Egzamin Specjalizacyjny Diagnostów Laboratoryjnych odwołany Minister Zdrowia Łukasz Szumowski zdecydował o odwołaniu wszystkich części Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego Diagnostów Laboratoryjnych, które miały się ... » więcej 2020-04-07, godz. 10:36 Raport Ministerstwa Zdrowia: 119 nowych przypadków koronawirusa Według porannego sprawozdania resortu zdrowia z 7 kwietnia, najwięcej chorych przybyło w województwie śląskim - 32, najmniej - 2 - w pomorskim. Liczba zakażon ... » więcej 2020-04-06, godz. 23:41 Korespondencyjne głosowanie na prezydenta przegłosowane w Sejmie Posłowie uchwalił w poniedziałek (06.04) ustawę, zgodnie z którą wybory prezydenckie w 2020 r. zostaną przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania koresponde ... » więcej 2020-04-06, godz. 12:35 Dymisja Jarosława Gowina. „Proponowałem przesunięcie daty wyborów, nie udało się" - Podaję się do dymisji, Porozumienie pozostaje częścią Zjednoczonej Prawicy. Rekomendowaliśmy na funkcję wicepremiera Jadwigę Emilewicz - poinformował w poni ... » więcej 2020-04-06, godz. 10:07 99 osób zakażonych koronawirusem, 5 osób nie żyje. Raport MZ: 6 kwietnia, poranek - Mamy 99 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Niestety, kolejne cztery osoby nie żyją - info ... » więcej 2020-04-05, godz. 18:03 Resort Zdrowia: 268 nowych osób z koronawirusem, 10 kolejnych nie żyje - Mamy 268 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - informuje Ministerstwo Zdrowia. Dziesięć kol ... » więcej 2020-04-05, godz. 13:15 Prymas: łamiąc zakazy, naruszamy piąte przykazanie! Niech to będą "święta życia" w domach - Łamanie zakazów podczas epidemii jest naruszaniem piątego przykazania, w którym jesteśmy obowiązani dbać i strzec życia innych i własnego - podkreślił pryma ... » więcej 2020-04-05, godz. 10:09 Ministerstwo Zdrowia: 207 nowych zakażeń koronawirusem, kolejnych 5 osób nie żyje - Mamy 207 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - informuje Ministerstwo Zdrowia. Niestety, zm ... » więcej
1234567