Sobota, 18 stycznia 2020 r.   Imieniny: Piotra, Małgorzaty
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
2020-01-13, 15:34 IAR

Film Jana Komasy „Boże Ciało" został nominowany do Oscara!

Bartosz Bielenia, odtwórca głównej roli w filmie „Boże Ciało"./ fot. EPA/Nina Prommer/dostawca: PAP/EPA.
Bartosz Bielenia, odtwórca głównej roli w filmie „Boże Ciało"./ fot. EPA/Nina Prommer/dostawca: PAP/EPA.
Polska produkcja startuje w wyścigu o Oscara w kategorii „najlepszy film międzynarodowy".
Film opowiada o młodym mężczyźnie, który po wyjściu z zakładu poprawczego zostaje w małej wsi wzięty za księdza. Scenariusz napisał Mateusz Pacewicz, w roli głównej wystąpił Bartosz Bielenia, obok niego grają także: Eliza Rycembel, Tomasz Ziętek, Aleksandra Konieczna i Łukasz Simlat.

O statuetkę Oscara w kategorii „film międzynarodowy" będą walczyć także: „Parasite" z Południowej Korei, „Kraina miodu" z Macedonii Północnej, „Nędznicy" z Francji oraz „Ból i blask" z Hiszpanii.

Najwięcej, bo 11 nominacji, zdobył „Joker" Todda Phillipsa, wyróżniony między innymi za reżyserię i w kategorii „najlepszy film". Drugie miejsce zajęły filmy: „1917'", „Pewnego razu... w Hollywood" i „Irlandczyk". Każdy z nich dostał po 10 nominacji.

W kategorii „Najlepszy film" nominowano także następujące obrazy: „1917", „Irlandczyk", „Małe kobietki", „Parasite", „Historię małżeńską", „Jojo Rabbit", „Le Mans'66", „Małe kobietki" i „Pewnego razu... w Hollywood".

W kategorii „najlepszy reżyser" nominowani zostali: Sam Mendes za „1917", Todd Phillips za „Jokera", Quentin Tarantino za „Pewnego razu... w Hollywood", Martin Scorsese za „Irlandczyka" i Joon-ho Bong za „Parasite".

W kategorii „najlepszy aktor pierwszoplanowy" nominacje otrzymali: Antonio Banderas - „Ból i blask", Adam Driver - „Historia małżeńska", Leonardo DiCaprio - „Pewnego razu... w Hollywood", Jonathan Pryce - „Dwóch papieży" i Joaquin Phoenix za rolę w „Jokerze".

Nominacje w kategorii „najlepsza aktorka pierwszoplanowa" przypadły: Charlize Theron za „Gorący temat", Scarlett Johansson - „Historia małżeńska", Saoirse Ronan - „Małe kobietki", Cynthia Erivo - „Harriet" i Renee Zellweger za rolę w filmie „Judy".

Ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 9 lutego w Dolby Theatre w Hollywood.

Kraj - świat

2020-01-18, godz. 14:22 Krzysztof Bosak został kandydatem Konfederacji na prezydenta Polski W ostatniej turze prawyborów otrzymał 163 głosy i pokonał Grzegorza Brauna, na którego zagłosowało 146 osób. Krzysztof Bosak został kandydatem Konfederacji Wo ... » więcej 2020-01-17, godz. 21:12 Nowela ustaw sądowych wróci do Sejmu. Senat w piątek ją odrzucił PiS w Sejmie dysponuje wystarczającą większością, aby ustawa trafiła na biurko prezydenta. » więcej 2020-01-17, godz. 20:23 MSZ: dopóki Rosja nie zaakceptuje własnej, trudnej historii, Europa będzie zagrożona W 1945 r. Armia Czerwona wkroczyła do Warszawy i została w Polsce na kolejnych 48 lat, oznaczało to dekady komunistycznych opresji; dopóki Rosja nie zaakceptu ... » więcej 2020-01-15, godz. 21:04 Ostry spór podczas debaty w Parlamencie Europejskim o praworządności w Polsce - Europarlament nie może milczeć, jeśli chodzi o zagrożenie praworządności w Polsce i będzie bronić polskich sędziów - mówili w środę przedstawiciele głównych ... » więcej 2020-01-15, godz. 18:17 Minister Ziobro: Nowela ustaw sądowych to sprzeciw wobec sądokracji i anarchii - Nowela ustaw sądowych jest wyrazem obrony demokratycznego państwa prawa, sprzeciwem wobec sądokracji, anarchii, chaosu i bezprawia, które jest związane z up ... » więcej 2020-01-15, godz. 16:47 Włoskie media: W lutym ukaże się książka papieża Franciszka o św. Janie Pawle II W książce pt. „Święty Jan Paweł Wielki' papież Franciszek chce podkreślić swe więzy z nauczaniem polskiego papieża i zaprzeczyć powtarzanym tezom, że 'zdradza ... » więcej 2020-01-15, godz. 09:08 W nowym roku policjanci z grupy SPEED zatrzymali ponad 100 praw jazdy Od początku nowego roku stołeczni policjanci z grupy SPEED zatrzymali ponad 100 praw jazdy - powiedział we wtorek PAP rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadk ... » więcej 2020-01-14, godz. 16:05 Eksperci: przed nami szczyt zachorowań na grypę Szczyt zachorowań na grypę dopiero przed nami - ostrzegają eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Przypominają, że najlepszą ochronę przed tym za ... » więcej 2020-01-14, godz. 10:54 Pięć serii kropli Sulfarinol wycofanych z obrotu. Sprawdź numer serii! Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie Polski pięciu serii kropli do nosa Sulfarinol. Powodem jest stwierdzenie wady ja ... » więcej
1234567