Poniedziałek, 21 września 2020 r.   Imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
2020-01-11, 17:12 Polska Agencja Prasowa

Robert Biedroń z oficjalną rekomendacją Wiosny w wyborach prezydenckich

w Warszawie. Fot. PAP/Paweł Supernak
w Warszawie. Fot. PAP/Paweł Supernak
Lider Wiosny Robert Biedroń otrzymał od Rady Krajowej swojej partii oficjalną rekomendację w wyborach prezydenckich. Tym samym ma już poparcie wszystkich trzech partii lewicowych, ale ostateczną rekomendację ma otrzymać 19 stycznia podczas konwencji SLD, Wiosny i Lewicy Razem.
Członkini Rady Krajowej Beata Maciejewska po zakończonym posiedzeniu poinformowała o podjętej decyzji: „uchwałą Rady Krajowej jednogłośnie Robert Biedroń został rekomendowany na kandydata na prezydenta w zbliżających się wyborach”. „To jest bardzo ważny moment, bo przypomnijmy, że rok temu nie było jeszcze Wiosny, a dzisiaj Wiosna może już wystawić Roberta Biedronia, który jest rozpoznawalnym politykiem, z pasmem sukcesów i wierzymy w to, że ta droga będzie drogą także sukcesów i Robert Biedroń będzie mógł liczyć na nasze ogromne wsparcie od dzisiaj do momentu aż będziemy mogli świętować nasze zwycięstwo w Pałacu Prezydenckim” - podkreśliła.

Sekretarz generalny Wiosny Krzysztof Gawkowski liczy, że Biedroń najpierw wejdzie do II tury, a potem będzie prezydentem. - Wiem, że wydaje się to dzisiaj tak nierealne, tak dalekie, tak odległe, że czasami takie marzenia pozostają gdzieś niespełnione, ale w tym momencie warto wspomnieć rok 1995, kiedy Aleksander Kwaśniewski rozpoczynał swoją kampanię wyborczą wszystkie sondaże wskazywały, że może liczyć na 9-10-12 proc. poparcia. Startował przeciwko prezydentowi Polski, nobliście, wielkiemu człowiekowi, który wtedy uznawany był wtedy za faworyta tych wyborów, i wygrał - mówił i dodał, że lewica, kiedy się łączy, to wygrywa.

Dodał, że po sobotniej rekomendacji Wiosny, a wcześniej także SLD i Lewicy Razem, to początek ciężkiej i pełnej spotkań drogi. Zapowiedział przy tym, że Biedroń będzie miał wsparcie klubu parlamentarnego Lewicy, którego on jest przewodniczącym.

Biedroń podkreślił, że rok temu nie było w polityce Wiosny, a w Sejmie nie było lewicy. - Wydawało się, że już wszystko stracone, że Polska skazana jest na brak wyboru, na bardziej konserwatywną lub mniej konserwatywną prawicę, że nie ma nadziei na to, że Polacy i Polki, którzy marzą o otwartej i europejskiej, nowoczesnej Polsce mają szansę zagłosować na takich polityków, którzy będą reprezentowali te wartości i stało się. Jesteśmy tutaj dzisiaj przed państwem jako zjednoczona lewica, bo Wiosna przyszła do polskiej polityki właśnie, żeby jednoczyć, żeby szukać dialogu, żeby połączyć to wszystko, co rozdzielili politycy - powiedział.

Mówił też, że lewica jest zdeterminowana i zorganizowana bardzo dobrze, żeby wystawić kandydata, który będzie jasno i wyraźnie stał po stronie pewnych wartości. - My nie mamy dylematu, czy jesteśmy za tym, żeby budować mieszkania, na które będzie stać każdego. My nie mamy wątpliwości, co do tego, że trzeba podnosić jakość służby zdrowia, jakość polskiej edukacji. Nie mamy wątpliwości, że państwo musi być rozdzielone od kościoła, że kobiety muszą mieć takie same prawa jak mężczyźni i dlatego tak jednogłośnie - najpierw partia Razem, później Sojusz Lewicy Demokratycznej, a dzisiaj trzecie, brakujące ogniwo, to średnie pokolenie polskiej lewicy także jednogłośnie podjęło tę ważną decyzję, bo my wiemy do jakiego portu zmierzamy, my wiemy o jakiej prezydenturze marzymy - podkreślił.

Biedroń zaprosił na wspólną konwencje wszystkich partii lewicowych do Słupska, która obędzie się 19 stycznia, a na której ostatecznie zostanie oficjalnym kandydatem na prezydenta.

Kraj - świat

2020-09-21, godz. 11:32 748 nowych zakażeń koronawirusem, w naszym regionie 21 Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u dalszych 748 osób, najwięcej nowych przypadków zanotowano na Mazowszu - 120 i w Łódzkiem - 93. Zm ... » więcej 2020-09-21, godz. 09:18 Śledztwa ws. katastrof MIG-ów przedłużone do grudnia. Oskarżeni byli pracownicy WZL w Bydgoszczy Do grudnia br. przedłużone są śledztwa w sprawach katastrof samolotów MIG-29 pod Kałuszynem w grudniu 2017 r. i pod Drgiczem w marcu 2019 r. - poinformowała P ... » więcej 2020-09-20, godz. 15:15 Przechwycono list z rycyną adresowany do prezydenta Donalda Trumpa Amerykańskie służby przechwyciły w sobotę kopertę zawierającą rycynę - podała CNN i inne amerykańskie media, powołując się na źródła w administracji. Adresowa ... » więcej 2020-09-20, godz. 11:10 Ministerstwo Zdrowia: 910 nowych zakażeń koronawirusem, w naszym regionie 26 Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u dalszych 910 osób, najwięcej nowych przypadków odnotowano na Mazowszu i w Wielkopolsce; zmarło ko ... » więcej 2020-09-18, godz. 16:06 14 posłów PiS zawieszonych w prawach członków partii, w tym Jan Krzysztof Ardanowski Decyzją prezesa Jarosława Kaczyńskiego w prawach członka partii zawieszonych zostało w piątek czternaścioro posłów PiS, w tym pochodzący z naszego regionu min ... » więcej 2020-09-18, godz. 11:02 Koronawirus w Polsce: 757 nowych zakażeń, 42 w Kujawsko-Pomorskiem Na COVID-19 zmarło 17 kolejnych osób. Potwierdzono też 757 nowych zakażeń. Od poniedziałku zdiagnozowano 3 176 nowych chorych i zanotowano 82 zgony, czyli wyk ... » więcej 2020-09-18, godz. 09:54 Rozpad koalicji Zjednoczonej Prawicy. Będą przedterminowe wybory? Nie są planowane rozmowy koalicyjne, bo koalicji już nie ma - powiedział dziennikarzom w piątek w Sejmie Marek Suski (PiS). Jego zdaniem rząd mniejszościowy m ... » więcej 2020-09-18, godz. 09:03 Sejm uchwalił nowelę m.in. zakazującą hodowli zwierząt na futra i ograniczającą ubój rytualny Sejm uchwalił w piątek nowelę ustawy o ochronie zwierząt, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra i wprowadza ograniczenia uboju rytualnego. Za jej prz ... » więcej 2020-09-17, godz. 20:27 Negocjacje w Zjednoczonej Prawicy zawieszone Negocjacje w Zjednoczonej Prawicy zostały zawieszone, gdyż nasi koalicjanci występują z innym programem i wskazaniami do głosowań niż cały klub - poinformował ... » więcej 2020-09-17, godz. 10:48 Koronawirus w Polsce: 837 nowych zakażeń, 1 5 w Kujawsko-Pomorskiem Na COVID-19 zmarło kolejnych 16 osób, potwierdzono też 837 nowych zakażeń koronawirusem wobec 600 w środę - poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. » więcej
1234567