Poniedziałek, 21 września 2020 r.   Imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-01-10, 19:48 Polska Agencja Prasowa

Waszyngton nakłada kolejne sankcje na Iran. "Odetniemy miliardy dolarów wsparcia"

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo/fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS
Sekretarz stanu USA Mike Pompeo/fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS
Stany Zjednoczone nałożyły w piątek kolejne sankcje na Iran z związku ze środowym atakiem rakietowym irańskich sił na dwie bazy wojskowe pod Bagdadem. Poinformowali o tym w Białym Domu sekretarz stanu USA Mike Pompeo oraz minister skarbu Steven Mnuchin.
Mnuchin wyjaśnił, że celem sankcji ekonomicznych jest irański sektor produkcyjny, wydobywczy, tekstylny i budowlany. W sumie Amerykanie ukarali 22 irańskie podmioty gospodarcze i trzy statki. - W wyniku tych działań odetniemy miliardy dolarów wsparcia dla reżimu irańskiego - powiedział Mnuchin na konferencji prasowej. Restrykcjami objętych zostało także ośmiu wysokich rangą irańskich urzędników państwowych, którzy byli zaangażowani w ataki na bazy wojsk koalicyjnych Ain Al-Asad oraz Irbil.

Specjalny wysłannik USA do Iranu Brian Hook ocenił, że amerykańska polityka sankcji wobec Iranu jest najbardziej skutecznym narzędziem, aby zmusić Teheran do wynegocjowania szerszej umowy niż porozumienie nuklearne. – Kampania maksymalnej presji na Iran jest kontynuowana i wzmacniana - powiedział w trakcie telekonferencji Hook. –Iran nigdy nie może zdobyć broni nuklearnej, byłoby to katastrofalne dla Bliskiego Wschodu - podkreślił. - Teraz, gdy jesteśmy poza umową nuklearną z Iranem, jesteśmy w znacznie lepszej sytuacji. Pozwala nam to mocno reagować na regionalną agresję Iranu i właśnie to zrobiliśmy z naszymi sankcjami.

– Wydaje się, że Iran zakończył już swój odwet za zabójstwo Kasema Sulejmaniego - ocenił Hook. - To wprawdzie pytanie do Irańczyków, nie mówię w ich imieniu, ale mamy nadzieję, że Teheran zacznie podejmować lepsze decyzje i nie będzie kontynuował swojej agresywnej i ekspansjonistycznej polityki zagranicznej ani bezpośrednio, ani przez swoich pełnomocników.

Pompeo na konferencji prasowej powiedział, że zabity w amerykańskim ataku w Bagdadzie irański generał Kasem Sulejmani planował kolejne zamachy na amerykańskie obiekty na Bliskim Wschodzie. - Sulejmani planował bezpośrednie ataki na amerykańską infrastrukturę, w tym ambasady amerykańskie, bazy wojskowe i amerykańskie instalacje w całym regionie - zaznaczył.

Mike Pompeo zaznaczył również, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż samolot ukraińskich linii lotniczych, który rozbił się w środę pod Teheranem, został strącony, być może omyłkowo, przez irańską rakietę. Wcześniej podobne przypuszczenia wyrazili premier Kanady Justin Trudeau oraz premierzy Wielkiej Brytanii i Australii, Boris Johnson i Scott Morrison. Iran wyklucza, by przyczyną katastrofy boeinga było trafienie pociskiem wystrzelonym przez irańską obronę przeciwlotniczą.

Kraj - świat

2020-09-21, godz. 11:32 748 nowych zakażeń koronawirusem, w naszym regionie 21 Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u dalszych 748 osób, najwięcej nowych przypadków zanotowano na Mazowszu - 120 i w Łódzkiem - 93. Zm ... » więcej 2020-09-21, godz. 09:18 Śledztwa ws. katastrof MIG-ów przedłużone do grudnia. Oskarżeni byli pracownicy WZL w Bydgoszczy Do grudnia br. przedłużone są śledztwa w sprawach katastrof samolotów MIG-29 pod Kałuszynem w grudniu 2017 r. i pod Drgiczem w marcu 2019 r. - poinformowała P ... » więcej 2020-09-20, godz. 15:15 Przechwycono list z rycyną adresowany do prezydenta Donalda Trumpa Amerykańskie służby przechwyciły w sobotę kopertę zawierającą rycynę - podała CNN i inne amerykańskie media, powołując się na źródła w administracji. Adresowa ... » więcej 2020-09-20, godz. 11:10 Ministerstwo Zdrowia: 910 nowych zakażeń koronawirusem, w naszym regionie 26 Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u dalszych 910 osób, najwięcej nowych przypadków odnotowano na Mazowszu i w Wielkopolsce; zmarło ko ... » więcej 2020-09-18, godz. 16:06 14 posłów PiS zawieszonych w prawach członków partii, w tym Jan Krzysztof Ardanowski Decyzją prezesa Jarosława Kaczyńskiego w prawach członka partii zawieszonych zostało w piątek czternaścioro posłów PiS, w tym pochodzący z naszego regionu min ... » więcej 2020-09-18, godz. 11:02 Koronawirus w Polsce: 757 nowych zakażeń, 42 w Kujawsko-Pomorskiem Na COVID-19 zmarło 17 kolejnych osób. Potwierdzono też 757 nowych zakażeń. Od poniedziałku zdiagnozowano 3 176 nowych chorych i zanotowano 82 zgony, czyli wyk ... » więcej 2020-09-18, godz. 09:54 Rozpad koalicji Zjednoczonej Prawicy. Będą przedterminowe wybory? Nie są planowane rozmowy koalicyjne, bo koalicji już nie ma - powiedział dziennikarzom w piątek w Sejmie Marek Suski (PiS). Jego zdaniem rząd mniejszościowy m ... » więcej 2020-09-18, godz. 09:03 Sejm uchwalił nowelę m.in. zakazującą hodowli zwierząt na futra i ograniczającą ubój rytualny Sejm uchwalił w piątek nowelę ustawy o ochronie zwierząt, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra i wprowadza ograniczenia uboju rytualnego. Za jej prz ... » więcej 2020-09-17, godz. 20:27 Negocjacje w Zjednoczonej Prawicy zawieszone Negocjacje w Zjednoczonej Prawicy zostały zawieszone, gdyż nasi koalicjanci występują z innym programem i wskazaniami do głosowań niż cały klub - poinformował ... » więcej 2020-09-17, godz. 10:48 Koronawirus w Polsce: 837 nowych zakażeń, 1 5 w Kujawsko-Pomorskiem Na COVID-19 zmarło kolejnych 16 osób, potwierdzono też 837 nowych zakażeń koronawirusem wobec 600 w środę - poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. » więcej
1234567