Wtorek, 21 maja 2019 r.   Imieniny: Wiktora, Kryspina, Tymoteusza
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
2019-04-24, 13:43 Polska Agencja Prasowa

Ulicami Warszawy przeszła Ogólnopolska Manifestacja dla Szkoły

Ogólnopolska Manifestacja dla Szkoły w Warszawie/fot. Marcin Obara, PAP
Ogólnopolska Manifestacja dla Szkoły w Warszawie/fot. Marcin Obara, PAP
Ulicami stolicy w środę przed południem przeszła Ogólnopolska Manifestacja dla Szkoły. Protestujący udali się przed siedzibę Sejmu i Ministerstwo Edukacji Narodowej, gdzie domagali się m.in. wzrostu wynagrodzeń pracowników szkół i zmian w podstawie programowej.
Manifestację zorganizował Komitet Strajkowy przy Szkole Podstawowej Specjalnej nr 177 w Warszawie. Protestujący zebrali się przy rondzie Dmowskiego, a następnie przeszli przed siedzibę Sejmu i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Uczestnicy demonstracji nieśli transparenty z hasłami: "Bez szacunku i pieniędzy edukacja tonie w nędzy", "Nauczyciel czy obsługa – wszyscy myślimy o długach", "Niech zamknięte szkoły otworzą ludziom oczy".

Wielu protestujących trzymało tabliczki z nazwami szkół, w których pracują. Wykrzykiwali również hasła m.in. "Edukacja tonie, Anna Zalewska wciąż na tronie"; "Nie ma Brukseli dla niszczycieli" czy też "Wolność, równość, edukacja". Podczas manifestacji głos zabrał m.in. szef ZNP Sławomir Broniarz, który ocenił, że rząd nie wyraża jakiegokolwiek zainteresowania negocjacjami i rozmowami. - Warunkiem do podjęcia rozmów według rządu jest podpisanie porozumienia, które zostało wcześniej podpisane z Solidarnością. Tego porozumienia ZNP nie chce podpisać – powiedział Broniarz. Zgromadzeni deklarację przyjęli aplauzem.

Prezes ZNP powtórzył, że związek nie będzie uczestniczył w okrągłym stole w sprawie edukacji. Zaznaczył jednocześnie, że konieczna jest debata o warunkach pracy nauczycieli. - Przed nami także trudne decyzje maturalne. Wiemy, że dzisiaj pan premier ma ogłosić projekt zmiany ustawy, która pozwoli obejść problem nieklasyfikowania uczniów. Wiemy też, jaką decyzję podjął wczoraj Ogólnopolski Komitet Protestacyjny, który tak na dobrą sprawę nie okazał się ogólnopolskim komitetem protestacyjnym. Ale zdajemy sobie sprawę z tego, że to, co czeka nas w najbliższych dniach, będzie także sprawdzianem naszej jedności, solidarności – podkreślił Broniarz.

Uczestnicy manifestacji postulowali m.in. "odchudzenie" podstawy programowej, zmniejszenie obciążeń biurokratycznych, przywrócenie prestiżu zawodu nauczyciela, godne warunki pracy oraz dofinansowanie samorządowej oświaty. Protestujący zapewniali, że są otwarci na dialog o przyszłości szkolnictwa w Polsce.

Kraj - świat

2019-05-20, godz. 15:14 Cztery dziewczynki i dwóch chłopców. Pierwsze sześcioraczki w Polsce! W Krakowie przyszły na świat sześcioraczki. Poród odebrali w poniedziałek przed południem lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego. » więcej 2019-05-20, godz. 12:56 Centrum Informacyjne Rządu ws. tekstu GW o zakupie ziemi przez premiera i jego żonę Premier Mateusz Morawiecki wraz z żoną podjęli decyzję o skierowaniu artykułu dzisiejszej Gazety Wyborczej na drogę sądową z żądaniem sprostowania zawartych w ... » więcej 2019-05-20, godz. 10:58 TVP, TVN i Polsat podadzą wyniki exit poll TVP, TVN i Polsat 26 maja po zakończeniu ciszy wyborczej podadzą wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego oparte na sondażu exit poll, czyli na odpowiedziac ... » więcej 2019-05-19, godz. 15:57 Rząd chce dać zasiłek niepełnosprawnym. Budżet to zniesie - oceniają eksperci W niedzielę (19.05.), na konwencji regionalnej PiS w Krakowie, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy niepełnosprawni ... » więcej 2019-05-18, godz. 15:44 Premier: Tegoroczne wakacje rozpoczną się wcześniej Rok szkolny 2018/19 zakończy się 19 czerwca, w środę przed świętem Bożego Ciała, a nie jak planowano w piątek 21 czerwca - poinformował premier Mateusz Morawi ... » więcej 2019-05-18, godz. 12:00 75 lat temu Polacy zdobyli wzgórze Monte Cassino 75 lat temu, 18 maja 1944 r., po niezwykle zaciętych walkach 2. Korpus Polski dowodzony przez gen. Władysława Andersa zdobył wzgórze Monte Cassino wraz ze zna ... » więcej 2019-05-15, godz. 20:46 Prezydent: M. Magierowski został zaatakowany i poniżony; władze Izraela muszą to wyjaśnić W związku z atakiem do MSZ na środę została wezwana ambasador Izraela w Polsce Anna Azari, która wyraziła ubolewanie z powodu incydentu, deklarując zarazem po ... » więcej 2019-05-14, godz. 15:54 Minister Ziobro: kary za przestępstwa związane z pedofilią będą surowsze Surowsze karanie m.in. przestępstw związanych z pedofilią zapowiedzieli we wtorek premier Mateusz Morawiecki i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Rząd ... » więcej 2019-05-12, godz. 17:58 Kaczyński: przestępstwa niektórych księży nie mogą być podstawą do ataku na Kościół W Szczecinie prezes PiS Jarosław Kaczyński podkreślił, że to nie oznacza tolerancji wobec jakiejkolwiek patologii, także wobec przestępstw pedofilii. » więcej 2019-05-12, godz. 12:14 Prymas o filmie Sekielskiego: przepraszam za każdą ranę zadaną przez ludzi Kościoła - Jestem głęboko poruszony tym, co zobaczyłem w filmie pana Tomasza Sekielskiego - napisał w oświadczeniu przesłanym w sobotę PAP prymas Polski abp Wojciech P ... » więcej
1234567