Piątek, 21 lutego 2020 r.   Imieniny: Eleonory, Fortunata, Roberta
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
2019-04-24, 13:43 Polska Agencja Prasowa

Ulicami Warszawy przeszła Ogólnopolska Manifestacja dla Szkoły

Ogólnopolska Manifestacja dla Szkoły w Warszawie/fot. Marcin Obara, PAP
Ogólnopolska Manifestacja dla Szkoły w Warszawie/fot. Marcin Obara, PAP
Ulicami stolicy w środę przed południem przeszła Ogólnopolska Manifestacja dla Szkoły. Protestujący udali się przed siedzibę Sejmu i Ministerstwo Edukacji Narodowej, gdzie domagali się m.in. wzrostu wynagrodzeń pracowników szkół i zmian w podstawie programowej.
Manifestację zorganizował Komitet Strajkowy przy Szkole Podstawowej Specjalnej nr 177 w Warszawie. Protestujący zebrali się przy rondzie Dmowskiego, a następnie przeszli przed siedzibę Sejmu i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Uczestnicy demonstracji nieśli transparenty z hasłami: "Bez szacunku i pieniędzy edukacja tonie w nędzy", "Nauczyciel czy obsługa – wszyscy myślimy o długach", "Niech zamknięte szkoły otworzą ludziom oczy".

Wielu protestujących trzymało tabliczki z nazwami szkół, w których pracują. Wykrzykiwali również hasła m.in. "Edukacja tonie, Anna Zalewska wciąż na tronie"; "Nie ma Brukseli dla niszczycieli" czy też "Wolność, równość, edukacja". Podczas manifestacji głos zabrał m.in. szef ZNP Sławomir Broniarz, który ocenił, że rząd nie wyraża jakiegokolwiek zainteresowania negocjacjami i rozmowami. - Warunkiem do podjęcia rozmów według rządu jest podpisanie porozumienia, które zostało wcześniej podpisane z Solidarnością. Tego porozumienia ZNP nie chce podpisać – powiedział Broniarz. Zgromadzeni deklarację przyjęli aplauzem.

Prezes ZNP powtórzył, że związek nie będzie uczestniczył w okrągłym stole w sprawie edukacji. Zaznaczył jednocześnie, że konieczna jest debata o warunkach pracy nauczycieli. - Przed nami także trudne decyzje maturalne. Wiemy, że dzisiaj pan premier ma ogłosić projekt zmiany ustawy, która pozwoli obejść problem nieklasyfikowania uczniów. Wiemy też, jaką decyzję podjął wczoraj Ogólnopolski Komitet Protestacyjny, który tak na dobrą sprawę nie okazał się ogólnopolskim komitetem protestacyjnym. Ale zdajemy sobie sprawę z tego, że to, co czeka nas w najbliższych dniach, będzie także sprawdzianem naszej jedności, solidarności – podkreślił Broniarz.

Uczestnicy manifestacji postulowali m.in. "odchudzenie" podstawy programowej, zmniejszenie obciążeń biurokratycznych, przywrócenie prestiżu zawodu nauczyciela, godne warunki pracy oraz dofinansowanie samorządowej oświaty. Protestujący zapewniali, że są otwarci na dialog o przyszłości szkolnictwa w Polsce.

Kraj - świat

2020-02-21, godz. 18:23 Wojsko Polskie przetransportowało kolejną grupę Polaków z Wuhan do Polski Wojsko Polskie zrealizowało kolejny transport powietrzny obywateli polskich z chińskiego Wuhan - przez Paryż. Wobec pasażerów zostanie zastosowana taka sama p ... » więcej 2020-02-21, godz. 17:41 Kantar: 40 proc. poparcia dla Andrzeja Dudy, 21 proc. dla Małgorzaty Kidawy-Błońskiej W lutym największe poparcie uzyskałby Andrzej Duda, na którego chciało głosować 40 proc. badanych deklarujących udział w wyborach prezydenckich; Małgorzata Ki ... » więcej 2020-02-20, godz. 11:15 Prawdopodobny zabójca z Hanau znaleziony martwy w domu Mężczyzna, który prawdopodobnie zamordował w Hanau dziewięć osób, został w czwartek rano znaleziony martwy w swoim mieszkaniu. Policja wychodzi z założenia, ż ... » więcej 2020-02-19, godz. 16:54 Prezydent Andrzej Duda przedstawia swoich ludzi. Szefową kampanii bydgoszczanka Mecenas Jolanta Turczynowicz-Kieryłło szefową kampanii Andrzeja Dudy, Joachim Brudziński - szefem sztabu organizacyjnego, a b. premier Beata Szydło - sztabu p ... » więcej 2020-02-19, godz. 10:01 Policjanci rozpoczęli akcję „Smog”; mogą nałożyć mandat do 500 zł W środę rano rozpoczęła się kolejna w tym roku akcja „Smog”, podczas której policjanci będą prowadzić kontrole emisji spalin - poinformowało Biuro Ruchu Drogo ... » więcej 2020-02-18, godz. 12:14 Minister zdrowia: Na onkologię wydajemy ponad 3 mld zł więcej niż w 2015 roku Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że planowane w 2020 r. wydatki na świadczenia onkologiczne wzrosną do ponad 11 mld zł. » więcej 2020-02-18, godz. 06:45 W Polsce hospitalizowanych jest 13 osób z powodu podejrzeń koronawirusa W Polsce nie ma żadnego potwierdzonego przypadku zarażenia koronawirusem - zapewnił w poniedziałek w Polsat News Łukasz Szumowski, minister zdrowia. Dodał, że ... » więcej 2020-02-17, godz. 16:17 Uprowadzony chłopczyk rozmawiał z matką przez telefon. Prawdopodobnie jest za granicą W czasie przesłuchania na gdyńskiej komendzie matka 10-letniego Ibrahima odebrała telefon od Azeddine Oudrissa, Marokańczyka, który porwał chłopca. Kobieta mo ... » więcej 2020-02-17, godz. 08:36 Child alert, uprowadzenie 10-latka w Gdyni W Trójmieście trwa policyjna obława za Marokańczykiem, który uprowadził 10-letniego syna. » więcej 2020-02-16, godz. 09:41 Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Chinach wzrosła do 1670 Taką informację podała w niedzielę chińska Narodowa Komisja Zdrowia. W ostatnich 24 godzinach bilans ten zwiększył się o 142 osoby. » więcej
1234567