Piątek, 21 lutego 2020 r.   Imieniny: Eleonory, Fortunata, Roberta
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
2019-04-18, 15:58 Polska Agencja Prasowa

ZNP i FZZ odrzuciły rządową propozycję podwyżki płac dla nauczycieli

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz (P) rozmawia z dziennikarzami. W Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz (P) rozmawia z dziennikarzami. W Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie. Fot. PAP/Tomasz Gzell
ZNP i FZZ odrzuciły przedstawioną przez rząd propozycję podwyżki płac od przyszłego roku dla nauczycieli dyplomowanych średnio o 250 zł, połączoną z podniesieniem pensum o 90 min. tygodniowo. W negocjacjach, które się odbyły w czwartek w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" uczestniczyli m.in. wicepremier Beata Szydło i szef ZNP Sławomir Broniarz.
- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i chcąc, żeby ten protest konstruktywnie rozwiązać, (...) przygotowaliśmy nową propozycję dla związków zawodowych. Ta propozycja to rozpoczęcie znacznego wzrostu wynagrodzeń dla nauczycieli, który rozpocząłby się od września 2020 r. (...) Średnio dla nauczyciela dyplomowanego 250 zł za zwiększenie o 90 minut czasu pracy (pensum) w tygodniu. Ten program podwyżek byłby rozłożony w ciągu 2 bądź 3 lat – powiedziała wicepremier.

Związkowcy nie zgodzili się na takie rozwiązanie. Obstawali niezmiennie przy postulowanej wcześniej 30-procentowej podwyżce płac dla nauczycieli jeszcze w tym roku. Zaproponowali jednak – co było nowym elementem w negocjacjach - wdrożenie jej w trzech kolejnych terminach. Przedstawiony przez nich kalendarz wypłat obejmował zrealizowaną w styczniu tego roku podwyżkę w wysokości 5 proc. wynagrodzenia oraz zapowiedziany wcześniej przez rząd na 1 września wzrost płac o 9,6 proc. Kolejne 5-procentowe podwyżki miałaby – według propozycji ZNP i FZZ - wchodzić w życie z początkiem października, listopada i grudnia. Ich propozycja nie spotkała się z aprobatą strony rządowej.

Beata Szydło podkreśliła, że rządowa oferta wzrostu płac w 2020 r. ma charakter wstępny.
- To oznacza, że w czasie prac nad nią strona związkowa będzie składała swoje postulaty, będzie mogła również składać swoje propozycje – powiedziała Szydło po czwartkowych rozmowach ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych. Zaapelowała też do związków o "dobrą wolę".

Szef Branży Nauki, Oświaty i Kultury FZZ Sławomir Wittkowicz ocenił, że propozycja rządu jest "niczym więcej jak prowokacją, żeby strajk nie mógł być zawieszony". Jego zdaniem "na stole nie ma żadnej sensownej propozycji".

Poinformował, że rząd odmówił rozmów w sprawie dodatkowego podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli w tym roku. "Oferta rządu dla strajkujących nauczycieli jest taka, że ci, którzy utrzymają się w przyszłym roku w zawodzie, będą mogli mieć szanse na podwyżkę rzędu 120 zł netto do wynagrodzenia zasadniczego" - powiedział. Zaznaczył, że kwota ta odnosi się do nauczycieli dyplomowanych, bo mianowani, kontraktowi i stażyści otrzymaliby mniej.

Przewodniczący ZNP zapowiedział, że w odpowiedzi na prośbę strony rządowej skieruje do konsultacji z członkami związku propozycje przedłożone w czwartek. - Mamy iść do naszych koleżanek i kolegów z informacją, prośbą o konsultacje propozycji strony rządowej, bo pani premier oczekuje, że być może środowisko zareaguje inaczej niż kierownictwo związku – powiedział. "Zapewniam panią premier, że o takie stosowne konsultacje się pokusimy i to niezwłocznie" – dodał.

Przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Ryszard Proksa komentując propozycję strony rządowej dotyczącej wzrostu płac w powiązaniu z podniesieniem pensum o 90 min. powiedział:, "że nie czas ani pora na rozmowy o zmianie pensum".

- Na dzień dzisiejszy ta nowa propozycja rządu jest dla nas nie do zaakceptowania – oznajmił Proksa. Podkreślił, że badania wykazują, że już przy 18-godzinnym pensum nauczyciele pracują 47 godzin tygodniowo. - Zmiana samego pensum na pewno nie zmieni sytuacji w sensie poprawy warunków pracy – podkreślił.

Przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego Dorota Gardias poinformowała, że we wtorek 23 kwietnia na wniosek organizacji pracodawców odbędzie się spotkanie Prezydium Rady Dialogu Społecznego w sprawie okrągłego stołu.

Wicepremier Beata Szydło podkreśliła, że rząd oraz nauczyciele "wspólnie muszą zrobić wszystko, by matury się odbyły". Broniarz poinformował, że akcja strajkowa będzie kontynuowana. Wskazał, że strajkujący nauczyciele mają obowiązek przebywać w zakładzie pracy podczas przerwy świątecznej (z wyjątkiem ustawowo wolnych dni – PAP), chyba, że wspólnie z dyrektorem podejmą inne decyzje.(PAP)

Kraj - świat

2020-02-21, godz. 18:23 Wojsko Polskie przetransportowało kolejną grupę Polaków z Wuhan do Polski Wojsko Polskie zrealizowało kolejny transport powietrzny obywateli polskich z chińskiego Wuhan - przez Paryż. Wobec pasażerów zostanie zastosowana taka sama p ... » więcej 2020-02-21, godz. 17:41 Kantar: 40 proc. poparcia dla Andrzeja Dudy, 21 proc. dla Małgorzaty Kidawy-Błońskiej W lutym największe poparcie uzyskałby Andrzej Duda, na którego chciało głosować 40 proc. badanych deklarujących udział w wyborach prezydenckich; Małgorzata Ki ... » więcej 2020-02-20, godz. 11:15 Prawdopodobny zabójca z Hanau znaleziony martwy w domu Mężczyzna, który prawdopodobnie zamordował w Hanau dziewięć osób, został w czwartek rano znaleziony martwy w swoim mieszkaniu. Policja wychodzi z założenia, ż ... » więcej 2020-02-19, godz. 16:54 Prezydent Andrzej Duda przedstawia swoich ludzi. Szefową kampanii bydgoszczanka Mecenas Jolanta Turczynowicz-Kieryłło szefową kampanii Andrzeja Dudy, Joachim Brudziński - szefem sztabu organizacyjnego, a b. premier Beata Szydło - sztabu p ... » więcej 2020-02-19, godz. 10:01 Policjanci rozpoczęli akcję „Smog”; mogą nałożyć mandat do 500 zł W środę rano rozpoczęła się kolejna w tym roku akcja „Smog”, podczas której policjanci będą prowadzić kontrole emisji spalin - poinformowało Biuro Ruchu Drogo ... » więcej 2020-02-18, godz. 12:14 Minister zdrowia: Na onkologię wydajemy ponad 3 mld zł więcej niż w 2015 roku Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że planowane w 2020 r. wydatki na świadczenia onkologiczne wzrosną do ponad 11 mld zł. » więcej 2020-02-18, godz. 06:45 W Polsce hospitalizowanych jest 13 osób z powodu podejrzeń koronawirusa W Polsce nie ma żadnego potwierdzonego przypadku zarażenia koronawirusem - zapewnił w poniedziałek w Polsat News Łukasz Szumowski, minister zdrowia. Dodał, że ... » więcej 2020-02-17, godz. 16:17 Uprowadzony chłopczyk rozmawiał z matką przez telefon. Prawdopodobnie jest za granicą W czasie przesłuchania na gdyńskiej komendzie matka 10-letniego Ibrahima odebrała telefon od Azeddine Oudrissa, Marokańczyka, który porwał chłopca. Kobieta mo ... » więcej 2020-02-17, godz. 08:36 Child alert, uprowadzenie 10-latka w Gdyni W Trójmieście trwa policyjna obława za Marokańczykiem, który uprowadził 10-letniego syna. » więcej 2020-02-16, godz. 09:41 Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Chinach wzrosła do 1670 Taką informację podała w niedzielę chińska Narodowa Komisja Zdrowia. W ostatnich 24 godzinach bilans ten zwiększył się o 142 osoby. » więcej
1234567