Poniedziałek, 23 września 2019 r.   Imieniny: Tekli, Bogusława, Linusa
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
2019-04-03, 06:12 Polska Agencja Prasowa

Leśnicy alarmują: w całym kraju ekstremalnie duże zagrożenie pożarami w lasach

Najwyższy – trzeci stopień zagrożenia pożarowego – notowany jest w lasach w całej Polsce – alarmują leśnicy. Fot. Archiwum
Najwyższy – trzeci stopień zagrożenia pożarowego – notowany jest w lasach w całej Polsce – alarmują leśnicy. Fot. Archiwum
Najwyższy – trzeci stopień zagrożenia pożarowego – notowany jest w lasach w całej Polsce – alarmują leśnicy. W takich warunkach wybucha najwięcej pożarów – ściółka leśna jest przesuszona, suche są też trawy na łąkach i ścierniskach przyległych do lasów.
Leśnicy proszą, by nie używać otwartego ognia w lesie i jego otoczeniu, nie wypalać traw, a w razie zauważenia ognia – wzywać straż pożarną. W związku z dużym zagrożeniem pożarowym apelują o zachowanie szczególnej ostrożności przy przebywaniu w kompleksach leśnych i w ich sąsiedztwie.

Według przekazanych PAP danych, zbieranych codziennie od początku kwietnia do końca września przez Instytut Badawczy Leśnictwa we wtorek i środę (2 i 3 kwietnia) na sześćdziesiąt stref badawczych w lasach w całym kraju, jedynie w dwóch z trzech na Dolnym Śląsku było nieco niższe zagrożenie pożarem – w okolicach Jeleniej Góry i Wałbrzycha obowiązywał drugi stopień zagrożenia.

Alicja Klimczyk z Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu IBL powiedziała PAP, że na pozostałej części Polski – w 58 strefach wilgotność ściółki wynosi zaledwie 10-15 proc.

- Po zimie w pokrywie gleby zalega duża ilość uschniętych roślin runa i traw, które nawet przy niezbyt silnym zarzewiu ognia ulegają zapaleniu i doprowadzają do powstania pożaru lasu – podkreśliła Klimczyk.

- Pożary wiosenne, zwłaszcza powierzchni trawiastej, wytwarzają znaczną dynamikę ognia i w krótkim czasie obejmują duże powierzchnie, prowadzą też do dużego zadymienia – zaznaczyła.

Leśnicy przypominają, że ze statystyk wynika, iż trzy czwarte pożarów w lasach w okresie wiosennym powstaje w wyniku przerzutów z terenów przyległych – dlatego proszą o niewypalanie traw. Zaznaczają, że takie działanie jest zagrożone karą, bo w odległości mniejszej niż 100 m od lasu nie wolno palić ognisk, używać otwartego ognia, wypalać pozostałości roślinnych, np. traw, gałęzi i porzucać nieugaszonych zapałek lub niedopałków papierosów.

Z danych Straży Pożarnej wynika, że w ciągu ostatniej doby wybuchło 45 pożarów w lasach, a od początku roku było ich już 650.

Kraj - świat

2019-09-20, godz. 13:42 Jerzy Kwieciński ministrem finansów, inwestycji i rozwoju. Premier: To człowiek-orkiestra - Chcemy, aby finanse, inwestycje i rozwój działały w Polsce jak najlepiej - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda po powołaniu, na wniosek premiera, Jer ... » więcej 2019-09-20, godz. 09:50 Od października ruszają usługi asystenta osobistego dla osób niepełnosprawnych Od października rusza program ministerstwa rodziny - „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”. Dzięki niemu niepełnosprawni mają mieć zapewnione wsparcie w ... » więcej 2019-09-20, godz. 06:53 Czabański oburza się na pogardę wobec chorych umysłowo. Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański uważa, że akcja „Nie świruj. Idź na wybory” jest pogardą wobec osób chorych i niepełnosprawnych. » więcej 2019-09-19, godz. 08:17 NIK o hospicjach: za mało miejsc, za długo się czeka, zbyt wąska specjalizacja opieki... Nie wszyscy potrzebujący, mają dostęp do odpowiedniej opieki paliatywnej i hospicyjnej - wynika z najnowszego raportu NIK. Powodem jest, m.in. wąska lista cho ... » więcej 2019-09-18, godz. 08:37 Telefoniczna Informacja Pacjenta – czynna całą dobę, siedem dni w tygodniu Pod numerem 800-190-590 przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta (TIP) udzielają informacji m.in. o najkr ... » więcej 2019-09-16, godz. 21:02 Nagrody Mediów Publicznych wręczone. Za słowo, muzykę, obraz... W Teatrze Polskim w Warszawie zakończyła się gala Nagród Mediów Publicznych. Przyznano je w trzech kategoriach: 'słowo', 'muzyka' i 'obraz'. Wręczono też dwie ... » więcej 2019-09-13, godz. 15:30 Ministerstwo podało listę leków, których może zabraknąć w aptekach. Jest ich 350 Najnowsze, opublikowane w piątek (13.09.) obwieszczenia ministra zdrowia dotyczy m.in insulin, zawiesiny do nebulizacji, leków przeciwzakrzepowych i preparató ... » więcej 2019-09-13, godz. 10:00 Lewica rozpoczęła przedwyborczy objazd „lewicobusem” po Polsce Wyruszymy w trasę, 41 miast - 41 okręgów wyborczych, będziemy w każdym zakątku Polski, odwiedzimy każdą część naszego kraju - mówił szef sztabu wyborczego lew ... » więcej 2019-09-11, godz. 08:35 Osiemnaście lat temu terroryści zaatakowali Nowy Jork. Zginęło kilka tysięcy osób... Cztery porwane samoloty, 19 gotowych na śmierć terrorystów, dwa zrównane z ziemią wieżowce WTC - symbole Nowego Jorku i potęgi gospodarczej USA - tyle było tr ... » więcej 2019-09-10, godz. 21:12 Nowe i stare twarze w Brukseli; von der Leyen przedstawiła skład Komisji Europejskiej Przyszła szefowa KE Ursula von der Leyen przedstawiła kandydatów na komisarzy z przypisanymi do nich zadaniami, wskazując na klimat, gospodarkę i digitalizacj ... » więcej
1234567