Czwartek, 21 listopada 2019 r.   Imieniny: Alberta, Janusza, Konrada
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
2019-01-05, 20:00 Polska Agencja Prasowa

Stanisław Moniuszko patronem Dworca Centralnego w Warszawie

O tym, że dworzec będzie nosić imię Stanisława Moniuszki, władze PKP zdecydowały w porozumieniu z Towarzystwem Miłośników Muzyki Moniuszki. Fot. PAP/Tomasz Gzell
O tym, że dworzec będzie nosić imię Stanisława Moniuszki, władze PKP zdecydowały w porozumieniu z Towarzystwem Miłośników Muzyki Moniuszki. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Stanisław Moniuszko - ojciec polskiej opery narodowej - od soboty jest patronem Dworca Centralnego w Warszawie. W uroczystości nadania Centralnemu imienia wybitnego XIX-wiecznego kompozytora wziął udział m.in. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
- Rok 2019 to rok 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki, z tej okazji polski parlament podjął decyzję, że będzie to Rok Moniuszkowski, ale decyzję także taką samą podjęło UNESCO i to jest także międzynarodowy rok, co jest wielkim zaszczytem dla nas, ale przede wszystkim dla Stanisława Moniuszki - powiedział podczas ceremonii Gliński, przypominając, że UNESCO podjęło decyzję w tej sprawie na wniosek Polski, Litwy i Białorusi.

Minister podkreślił, że tablica upamiętniająca wybitnego kompozytora na budynku dworca "po prostu Moniuszce się należy". - On jest w opinii powszechnej chyba niedoceniany; znane są główne dwa jego utwory ("Halka" i "Straszny dwór" - dop. PAP), ale to jest artysta wielki, artysta, który napisał kilkanaście oper i operetek, kilkaset pieśni. Wspaniałe także pieśni i kompozycje religijne, msze, wiele innych także dokonań artystycznych - mówił Gliński.

- Jemu się po prostu należy, żeby świat wiedział więcej o Moniuszce, i żebyśmy my także uczyli się na jego muzyce - podkreślił wicepremier. Dodał też, że Warszawa jest obecnie wyjątkową stolicą na mapie świata, w obszarze której dwa główne miejsca komunikacyjne - Lotnisko Chopina i Dworzec Centralny Moniuszki - noszą imiona wybitnych kompozytorów.

W uroczystości nadania Centralnemu imienia Stanisława Moniuszki i odsłonięcia tablicy z jego wizerunkiem autorstwa Tomasza Górnickiego wziął udział także minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Minister podkreślił, że nadanie imienia Moniuszki Dworcowi Centralnemu jest ważnym rozpoczęciem obchodów Roku Moniuszkowskiego w Polsce. Podziękował też inicjatorom upamiętnienia Moniuszki, również ministerstwu kultury, za zaangażowanie na rzecz przedsięwzięcia. - Polska kolej się rozbudowuje, polska kolej się modernizuje (...), ważne programy rządowe zmieniają polską kolej, ale także i te wydarzenia nadają zupełnie inny charakter i zupełnie inny obraz całemu temu przedsięwzięciu - zaznaczył.

Podczas uroczystości byli obecni inicjatorzy wydarzenia z Towarzystwa Miłośników Muzyki Moniuszki, w tym prezes tej organizacji Jolanta Rostworowska, która przypomniała, że pomysł nadania Dworcowi Centralnemu imienia Moniuszki pojawił się w 2015 r. Obecni byli również potomkowie kompozytora, przedstawiciele władz kolejowych spółek, w tym prezes PKP S.A. Krzysztof Mamiński, kierownictwo Teatru Wielkiego - Opery Narodowej oraz mieszkańcy stolicy.

- Tu idzie o pamięć. O pamięć, która w dziejach każdego narodu ma niezwykłą rangę, bo z niej rodzą się energie pozwalające kreować przyszłość. Spośród wielkich romantyków XIX wieku - a mam na myśli Chopina, Mickiewicza, Słowackiego, Norwida - Moniuszko ma najmniej upamiętnień materialnych i symbolicznych, chociaż na nie w pełni zasłużył - podkreślił Waldemar Dąbrowski, pełnomocnik ministra kultury ds. organizacji obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki oraz dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.

W tym roku, 5 maja, minie 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki - kompozytora, dyrygenta, autora ok. 270 pieśni, operetek, baletów i oper, m.in. najsłynniejszej polskiej opery "Halka". W związku z tą rocznicą parlament ustanowił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki.

Stanisław Moniuszko urodził się w 1819 r. w majątku Ubiel koło Mińska, w polskiej rodzinie szlacheckiej o patriotycznych tradycjach, jego ojciec Czesław uczestniczył w kampanii napoleońskiej. Do historii przeszedł jako ojciec polskiej opery narodowej. Był kompozytorem, dyrygentem, także pedagogiem. W latach poprzedzających wybuch powstania styczniowego i bezpośrednio po nim stworzył swoje najsłynniejsze dzieła - opery "Halka" i "Straszny dwór".

Inspirację dla muzyki Moniuszki stanowiła kultura ludowa. Jednym z najlepiej znanych zbiorów jego drobnych utworów jest cykl dwunastu "Śpiewników domowych" zawierających pieśni do słów poetów polskich (m.in. Teofila Lenartowicza, Adama Mickiewicza, Wincentego Pola, Stefana Witwickiego), a także obcych (w tłumaczeniu polskim) oraz do słów twórców ludowych. Utwory wpisywały się w kanon XIX-wiecznego wychowania patriotycznego. Kompozytor tworzył także muzykę religijną.

Stanisław Moniuszko zmarł w Warszawie 4 czerwca 1872 r. i pochowany został na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. (PAP)

Kraj - świat

2019-11-21, godz. 14:41 Morawiecki: elektromobilność pozostaje priorytetem - Polska jest liderem w wielu obszarach elektromobilności - oświadczył w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas forum poświęconego elektromobilności. Zda ... » więcej 2019-11-20, godz. 20:55 Donald Tusk wybrany na szefa Europejskiej Partii Ludowej. Poparło go 491 delegatów Były premier Polski i lider Platformy Obywatelskiej, obecny przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk został w środę wybrany na szefa Europejskiej Partii L ... » więcej 2019-11-19, godz. 11:38 „Polacy to wielki naród, czas na wielką przyszłość ”. Expose premiera Morawieckiego Naszym celem jest zbudowanie Polski jako najlepszego miejsca do życia w Europie - mówił premier Mateusz Morawiecki we wtorek w expose. Zaapelował o zmianę kon ... » więcej 2019-11-18, godz. 16:48 Policjant, który śmiertelnie postrzelił 21-latka w Koninie, może przez miesiąc przebywać w szpitalu Obserwacja psychiatryczna policjanta, który w czwartek śmiertelnie postrzelił 21-latka w Koninie, może potrwać miesiąc - poinformował w poniedziałek PAP pełno ... » więcej 2019-11-17, godz. 14:09 Plac św. Marka zamknięty, 70. proc. historycznego centrum pod wodą. Trzecia powódź w Wenecji 70 proc. powierzchni historycznego centrum Wenecji znalazło się w niedzielę tuż po południu pod wodą, gdy poziom przypływu osiągnął 150 centymetrów. To trzeci ... » więcej 2019-11-16, godz. 10:10 Szlachetna Paczka - wybierz rodzinę i pomóż! Ruszyła internetowa baza potrzebujących W sobotę rano ruszyła internetowa baza rodzin, spośród których każdy zainteresowany może wybrać tę, której zechce przygotować „szlachetną paczkę”. Prezenty tr ... » więcej 2019-11-15, godz. 19:08 Prezydent powołał rząd Mateusza Morawieckiego Członkowie Rady Ministrów na czele z premierem odebrali nominacje i złożyli przysięgę. 'Dla premiera, wicepremierów, ministrów - drzwi Pałacu Prezydenckiego s ... » więcej 2019-11-14, godz. 21:30 Wenecja tonie. Czy pieniądze pomogą perle architektury wypłynąć na powierzchnię? Zgodnie z oczekiwaniami, podczas posiedzenia włoskiego rządu zapadła decyzja o ogłoszeniu stanu wyjątkowego w dotkniętej powodzią Wenecji. Umożliwia to natych ... » więcej 2019-11-14, godz. 13:07 Prezydent Andrzej Duda desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera W czwartek przed południem prezydent Andrzej Duda desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera i powierzył mu misję utworzenia rządu. Jak mówił, ma „absolutn ... » więcej 2019-11-12, godz. 19:59 Tomasz Grodzki marszałkiem Senatu. „To jest zwycięstwo demokracji” Tomasz Grodzki (KO) został wybrany we wtorek marszałkiem Senatu X kadencji izby. Poparło go 51 senatorów. Na Stanisława Karczewskiego (PiS) zagłosowało 48 sen ... » więcej
1234567