Sobota, 20 kwietnia 2019 r.   Imieniny: Czesława, Agnieszki, Mariana
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
2019-01-05, 20:00 Polska Agencja Prasowa

Stanisław Moniuszko patronem Dworca Centralnego w Warszawie

O tym, że dworzec będzie nosić imię Stanisława Moniuszki, władze PKP zdecydowały w porozumieniu z Towarzystwem Miłośników Muzyki Moniuszki. Fot. PAP/Tomasz Gzell
O tym, że dworzec będzie nosić imię Stanisława Moniuszki, władze PKP zdecydowały w porozumieniu z Towarzystwem Miłośników Muzyki Moniuszki. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Stanisław Moniuszko - ojciec polskiej opery narodowej - od soboty jest patronem Dworca Centralnego w Warszawie. W uroczystości nadania Centralnemu imienia wybitnego XIX-wiecznego kompozytora wziął udział m.in. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
- Rok 2019 to rok 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki, z tej okazji polski parlament podjął decyzję, że będzie to Rok Moniuszkowski, ale decyzję także taką samą podjęło UNESCO i to jest także międzynarodowy rok, co jest wielkim zaszczytem dla nas, ale przede wszystkim dla Stanisława Moniuszki - powiedział podczas ceremonii Gliński, przypominając, że UNESCO podjęło decyzję w tej sprawie na wniosek Polski, Litwy i Białorusi.

Minister podkreślił, że tablica upamiętniająca wybitnego kompozytora na budynku dworca "po prostu Moniuszce się należy". - On jest w opinii powszechnej chyba niedoceniany; znane są główne dwa jego utwory ("Halka" i "Straszny dwór" - dop. PAP), ale to jest artysta wielki, artysta, który napisał kilkanaście oper i operetek, kilkaset pieśni. Wspaniałe także pieśni i kompozycje religijne, msze, wiele innych także dokonań artystycznych - mówił Gliński.

- Jemu się po prostu należy, żeby świat wiedział więcej o Moniuszce, i żebyśmy my także uczyli się na jego muzyce - podkreślił wicepremier. Dodał też, że Warszawa jest obecnie wyjątkową stolicą na mapie świata, w obszarze której dwa główne miejsca komunikacyjne - Lotnisko Chopina i Dworzec Centralny Moniuszki - noszą imiona wybitnych kompozytorów.

W uroczystości nadania Centralnemu imienia Stanisława Moniuszki i odsłonięcia tablicy z jego wizerunkiem autorstwa Tomasza Górnickiego wziął udział także minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Minister podkreślił, że nadanie imienia Moniuszki Dworcowi Centralnemu jest ważnym rozpoczęciem obchodów Roku Moniuszkowskiego w Polsce. Podziękował też inicjatorom upamiętnienia Moniuszki, również ministerstwu kultury, za zaangażowanie na rzecz przedsięwzięcia. - Polska kolej się rozbudowuje, polska kolej się modernizuje (...), ważne programy rządowe zmieniają polską kolej, ale także i te wydarzenia nadają zupełnie inny charakter i zupełnie inny obraz całemu temu przedsięwzięciu - zaznaczył.

Podczas uroczystości byli obecni inicjatorzy wydarzenia z Towarzystwa Miłośników Muzyki Moniuszki, w tym prezes tej organizacji Jolanta Rostworowska, która przypomniała, że pomysł nadania Dworcowi Centralnemu imienia Moniuszki pojawił się w 2015 r. Obecni byli również potomkowie kompozytora, przedstawiciele władz kolejowych spółek, w tym prezes PKP S.A. Krzysztof Mamiński, kierownictwo Teatru Wielkiego - Opery Narodowej oraz mieszkańcy stolicy.

- Tu idzie o pamięć. O pamięć, która w dziejach każdego narodu ma niezwykłą rangę, bo z niej rodzą się energie pozwalające kreować przyszłość. Spośród wielkich romantyków XIX wieku - a mam na myśli Chopina, Mickiewicza, Słowackiego, Norwida - Moniuszko ma najmniej upamiętnień materialnych i symbolicznych, chociaż na nie w pełni zasłużył - podkreślił Waldemar Dąbrowski, pełnomocnik ministra kultury ds. organizacji obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki oraz dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.

W tym roku, 5 maja, minie 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki - kompozytora, dyrygenta, autora ok. 270 pieśni, operetek, baletów i oper, m.in. najsłynniejszej polskiej opery "Halka". W związku z tą rocznicą parlament ustanowił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki.

Stanisław Moniuszko urodził się w 1819 r. w majątku Ubiel koło Mińska, w polskiej rodzinie szlacheckiej o patriotycznych tradycjach, jego ojciec Czesław uczestniczył w kampanii napoleońskiej. Do historii przeszedł jako ojciec polskiej opery narodowej. Był kompozytorem, dyrygentem, także pedagogiem. W latach poprzedzających wybuch powstania styczniowego i bezpośrednio po nim stworzył swoje najsłynniejsze dzieła - opery "Halka" i "Straszny dwór".

Inspirację dla muzyki Moniuszki stanowiła kultura ludowa. Jednym z najlepiej znanych zbiorów jego drobnych utworów jest cykl dwunastu "Śpiewników domowych" zawierających pieśni do słów poetów polskich (m.in. Teofila Lenartowicza, Adama Mickiewicza, Wincentego Pola, Stefana Witwickiego), a także obcych (w tłumaczeniu polskim) oraz do słów twórców ludowych. Utwory wpisywały się w kanon XIX-wiecznego wychowania patriotycznego. Kompozytor tworzył także muzykę religijną.

Stanisław Moniuszko zmarł w Warszawie 4 czerwca 1872 r. i pochowany został na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. (PAP)

Kraj - świat

2019-04-19, godz. 18:38 Papież przewodniczył nabożeństwu Męki Pańskiej Papież Franciszek przewodniczył w Wielki Piątek nabożeństwu Męki Pańskiej w bazylice Świętego Piotra. Przed jego rozpoczęciem papież leżał dłuższą chwilę pogr ... » więcej 2019-04-19, godz. 15:55 Szczyt świątecznych kolejowych przewozów Świąteczny szczyt przewozów na kolei już się rozpoczął. PKP Intercity planują zwiększyć liczbę wagonów w pociągach na najpopularniejszych trasach, czyli do Tr ... » więcej 2019-04-18, godz. 22:13 Premier Morawiecki: zapraszamy w piątek 26 kwietnia o godz. 12 na Stadion Narodowy na "okrągły stół" oświatowy Zapraszamy z wicepremier Beatą Szydło na okrągły stół ws. oświaty w piątek, 26 kwietnia, na godz. 12 na Stadion PGE Narodowy - powiedział w czwartek w Krakowi ... » więcej 2019-04-18, godz. 18:24 Szydło: podtrzymuję wolę rozmowy, debaty i dialogu Podtrzymuję wolę rozmowy, debaty i dialogu - oświadczyła w czwartek w Krakowie wicepremier Beata Szydło. Zwróciła się jednocześnie z apelem do związkowców z Z ... » więcej 2019-04-18, godz. 15:58 ZNP i FZZ odrzuciły rządową propozycję podwyżki płac dla nauczycieli ZNP i FZZ odrzuciły przedstawioną przez rząd propozycję podwyżki płac od przyszłego roku dla nauczycieli dyplomowanych średnio o 250 zł, połączoną z podniesie ... » więcej 2019-04-18, godz. 15:21 Prokuratura wniosła o kary 25 lat więzienia dla oskarżonych ws. afery Amber Gold O kary po 25 lat więzienia wniosła prokuratura w czwartek przed Sądem Okręgowym w Gdańsku w mowie końcowej procesu ws. afery finansowej Amber Gold dla założyc ... » więcej 2019-04-17, godz. 21:17 Wypadek autokaru na Maderze! Do tragicznego zdarzenia doszło w środę (15.04.) wieczorem na portugalskiej wyspie Madera. - Wśród turystów są ofiary śmiertelne - potwierdził burmistrz miast ... » więcej 2019-04-17, godz. 12:27 Sąd w Poznaniu: Adam Z. nie zamordował Ewy Tylman Adam Z. nie miał czasu, ani sposobności, by w czasie 5 minut i 8 sekund dokonać zabójstwa Ewy Tylman w sposób opisany w akcie oskarżenia - podkreśliła w uzasa ... » więcej 2019-04-16, godz. 07:13 Struktura i fasada katedry Notre Dame ocalone. Prezydent Francji obiecuje odbudowę Pożar, który wybuchł w słynnej paryskiej katedrze Notre Dame udało się w poniedziałek do północy opanować na tyle, że strażacy podali, iż struktura budowli i ... » więcej 2019-04-15, godz. 21:12 Płonie paryska katedra Notre Dame! Pożar w świątyni pojawił się w poniedziałek, 15 kwietnia tuż przed godziną 19. Zawaliła się iglica świątyni. Rokowania są bardzo złe... » więcej
1234567