Czwartek, 18 lipca 2019 r.   Imieniny: Erwina, Kamila, Szymona
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
2018-12-21, 08:16 Polska Agencja Prasowa

13 górników zginęło w kopalni w Czechach. Jest wśród nich 12 Polaków

Akcja ratunkowa w kopalni w Karwinie w Czechach/fot. Andrzej Grygiel, PAP
Akcja ratunkowa w kopalni w Karwinie w Czechach/fot. Andrzej Grygiel, PAP
Władze kopalni w Karwinie w Czechach poinformowały w piątek rano, że w czwartek w kopalni doszło do zapalenia się metanu, w konsekwencji czego na długości 800 metrów płonął jeden z chodników. Zginęło 13 górników.
Kopalnia jest zamknięta. Jak poinformowano, ze względu na wysokie stężenie metanu przerwano akcję ratowniczą. W Karwinie otwarte zostało centrum kryzysowe, w którym psycholodzy udzielają wsparcia rodzinom ofiar.

Na miejsce wypadku pojechał premier Mateusz Morawiecki. - Pragnę złożyć wyrazy najgłębszego współczucia wszystkim bliskim ofiar katastrofy górniczej w Karwinie. To ogromna tragedia dla wszystkich Polaków i Czechów. W tym trudnym dniu szczególnie mocno pokażmy solidarność i poczucie narodowej wspólnoty - mówił.

Zaznaczył, że na miejscu - oprócz czeskich służb poszukiwawczo-ratowniczych – są też służby polskie. - Kiedy tylko będzie możliwy zjazd pod ziemię, zespoły polskie i czeskie będą kontynuować akcję – zapewnił. Dodał, że w rejonie katastrofy temperatura wynosi ponad 200 stopni Celsjusza, a w miejscach, gdzie trwa pożar, jest jeszcze wyższa.

W szpitalach w Ostrawie i Karwinie w Czechach przybywa trzech górników, którzy zostali ranni w czwartek wieczorem w wyniku wybuchu metanu w kopalni.

- Panie Boże, miej w swojej opiece Rodziny Górników - napisał na Twitterze w piątek rano prezydent Andrzej Duda.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński napisał na Twitterze, że łączy się w bólu z rodzinami oraz bliskimi ofiar wybuchu metanu w kopalni w Karwinie. "To ogromna tragedia" - podkreślił.

Kraj - świat

2019-07-17, godz. 21:56 Prezes Narodowego Fundusz Zdrowia Andrzej Jacyna złożył rezygnację ze stanowiska - Dzisiaj prezes NFZ Andrzej Jacyna złożył rezygnację - poinformował w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski. O powody należy zapytać bezpośrednio prezesa - ... » więcej 2019-07-17, godz. 20:17 Siwy: KPRM nie pomagała służbom, choć były sygnały o przestępczości ekonomicznej Sygnaliści byli szykanowani za informacje o nieprawidłowościach - zeznał w środę przed komisją śledczą ds. VAT przewodniczący ZZ Celnicy Pl Sławomir Siwy. » więcej 2019-07-17, godz. 18:45 Premier Finlandii zapowiada mechanizm powiązania funduszy UE z praworządnością Chcemy ustanowić zrównoważony i efektywny mechanizm, który powiąże fundusze unijne z przestrzeganiem praworządności - powiedział w środę w PE w Strasburgu pre ... » więcej 2019-07-16, godz. 20:22 Niemka na czele Komisji Europejskiej. Dzięki głosom PiS Ursula von der Leyen została wybrana na stanowisko szefowej Komisji Europejskiej dzięki głosom Prawa i Sprawiedliwości - powiedział w Parlamencie Europejskim ... » więcej 2019-07-16, godz. 11:34 Wszystkie kąpieliska nad Zatoką Gdańską i otwartym morzem wolne od sinic Wiejący nad Pomorzem wiatr i ruch wody w Bałtyku przemieściły we wtorek zakwity sinic ze strefy przybrzeżnej. Pozwoliło to na otwarcie we wtorek rano pięciu, ... » więcej 2019-07-15, godz. 10:52 Ruszyła infolinia NFZ ws. dostępności leków Pod numerem 800-190-590 można uzyskać informację na temat dostępności leków w aptekach. Infolinia ta działa od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00. » więcej 2019-07-14, godz. 14:14 Afgańczycy przyjechali do Polski schowani pod...stertami arbuzów Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa, zatrzymali w zeszłym tygodniu cudzoziemców, w dość nietypowy sposób zakamuflowanych w czasie ucieczki z ... » więcej 2019-07-13, godz. 22:15 Trzeci dzień poszukiwań 5-letniego Dawida. Bez rezultatu W sobotę wieczorem policja przerwała zakrojone na szeroką skalę poszukiwania 5-letniego Dawida, który zaginął w środę w okolicach Warszawy. Nocne działania ma ... » więcej 2019-07-13, godz. 15:57 Schetyna: nie „jedynki” na listach są najważniejsze ale podstawa programowa Nie „jedynki” na listach wyborczych są najważniejsze ale podstawa programowa; PiS nie ma programu, my przedstawiliśmy rzetelny i rzeczowy program - mówił szef ... » więcej 2019-07-12, godz. 15:45 Schetyna: KE to była wielka inwestycja; chcę to kontynuować - wierzę, że także z PSL Koalicja Europejska to była wielka, wspólna inwestycja i chciałbym, żebyśmy to kontynuowali, wierzę, że także z PSL, ale to będzie ich wybór i ich decyzja - p ... » więcej
1234567