Poniedziałek, 17 lutego 2020 r.   Imieniny: Aleksego, Zbigniewa, Lukasza
Zablokowana DK10 po wypadku w Mrozowie, między Nakłem a Wyrzyskiem.
Zablokowana DK10 po wypadku w Mrozowie, między Nakłem a Wyrzyskiem.
Zablokowana DK10 po wypadku w Mrozowie, między Nakłem a Wyrzyskiem.
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
2018-11-01, 07:00 Polska Agencja Prasowa

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie zapłonie tysiące światełek pamięci

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znicze zapłoną nie tylko na grobach wybitnych ludzi kultury, ale także na grobach osób zapomnianych.Fot. Pixabay.com
Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znicze zapłoną nie tylko na grobach wybitnych ludzi kultury, ale także na grobach osób zapomnianych.Fot. Pixabay.com
W dniu Wszystkich Świętych we Lwowie odbędzie się akcja Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego - jednej z najważniejszych dla historii i kultury Polski nekropolii.
Znicze zapłoną nie tylko na grobach wybitnych ludzi kultury, ale także na grobach osób zapomnianych.

"Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego jest wyrazem naszej pamięci o wszystkich ludziach, którzy na przestrzeni kilku stuleci tworzyli niepowtarzalny charakter tego wyjątkowego miasta. Jest gestem szacunku i hołdem oddanym tym wszystkim - Polakom, Ukraińcom, Żydom, Ormianom, Rosjanom, Niemcom, Austriakom - dzięki, którym możemy się dziś zachwycać niepowtarzalnym pięknem i urokiem starego Lwowa" - podkreślił w rozmowie z PAP konsul generalny RP we Lwowie Rafał Wolski. Zwrócił uwagę, że w tym roku Światełko Pamięci zostanie zorganizowane już po raz piętnasty.

Akcja Światełko Pamięci, której idea powstała w 2003 r. wśród młodego pokolenia lwowskich Polaków, wiązała się - jak tłumaczył konsul - przede wszystkim z wolą przypomnienia sławnych osób spoczywających na tej jednej z najważniejszych dla polskiej pamięci narodowej nekropolii.

"Na terenie Cmentarza Łyczakowskiego od momentu jego założenia w 1786 r. aż po czasy współczesne pochowanych zostało tysiące wybitnych Polaków, których dorobek wzbogacił polską kulturę i naukę, przemysł, wojskowość, sport i inne dziedziny życia. Najczęściej mówiąc o Łyczakowie przywołuje się najwybitniejszych - Marię Konopnicką, Stefana Banacha, Gabrielę Zapolską, Artura Grottgera" - zwrócił uwagę konsul.

W akcji zapalania zniczy, które przywożone są z Polski, uczestniczą organizacje lwowskich Polaków, młodzież z polskich szkół, wolontariusze i goście z kraju. Tradycyjnie znicze zapłoną nie tylko na grobach znanych Polaków, ale także na grobach opuszczonych, niezależnie od narodowości i wyznania pochowanych osób. Kilkadziesiąt punktów wydawania zniczy będzie działać od godz. 7 do wyczerpania zapasów. W tym roku na Łyczakowie zapłonie od 30 do nawet 40 tys. zniczy.

"Tu na Cmentarzu Łyczakowskim jest kogo przypomnieć. Tutaj pochowani są luminarze kultury i nauki, działacze społeczni, mnóstwo pisarzy, dziennikarzy, wydawców. Przyjście tutaj jest dla mnie nie tylko obowiązkiem, ale i momentem radosnym związanym z pamięcią o tych ludziach" - powiedziała PAP Teresa Pakosz, prezes Polskiego Radia Lwów, które w 2004 r. po raz pierwszy wyemitowało program "Ocalić od zapomnienia" popularyzujących Światełko Pamięci. Przypomniała też, że w 2006 r. do akcji przystąpił Konsulat Generalny RP we Lwowie, natomiast środki na zakup zniczy pochodzą głównie z ministerstwa kultury.

"Piękna idea Światełka Pamięci stała się bardzo popularna i dzisiaj dotyczy już nie tylko Łyczakowa, ale także Cmentarza Janowskiego we Lwowie, a nawet innych polskich nekropolii na Ukrainie" - dodała Pakosz.

W dniu Wszystkich Świętych 1 listopada z udziałem przedstawicieli polskich władz i Polaków z Lwowa i okolic odbędzie się msza święta przed kaplicą na Cmentarzu Obrońców Lwowa, znanym jako Cmentarz Orląt. W nocy z 31 października na 1 listopada mija 100 lat od pierwszych walk Polaków z Ukraińcami o Lwów. Na tej nekropolii, będącej autonomiczną częścią Cmentarza Łyczakowskiego, spoczywają Polacy polegli w obronie Lwowa w czasie wojny polsko-ukraińskiej w latach 1918-1919 i w czasie wojny polsko-bolszewickiej z 1920 r. Pochowanych jest tam blisko trzy tysiące żołnierzy, głównie chłopców - stąd nazwa Cmentarz Orląt.

Kolejnego dnia, w Zaduszki, uroczystości przeniosą się na założony w 1883 r. Cmentarz Janowski we Lwowie. Znajduje się tam m.in. mogiła znanego z pomocy potrzebującym rzymskokatolickiego metropolity lwowskiego abp. Józefa Bilczewskiego - w 2005 r. Benedykt XVI ogłosił go świętym. Przy grobie arcybiskupa odbędzie się msza święta, po niej odbędzie się procesja. Planowane jest również odsłonięcie pomnika nagrobnego Stefana Grabińskiego - przedwojennego pisarza związanego ze Lwowem, przedstawiciela fantastyki w historii polskiej literatury, także klasyka nurtu grozy i horroru.

Cmentarz Łyczakowski, założony w 1786 r., jest jednym z najstarszych istniejących do dziś cmentarzy w Europie i jedną z największych polskich nekropolii. Powstał cztery lata przed warszawskimi Powązkami i 15 lat przed wileńską Rossą. Położony na malowniczych wzgórzach, wśród starych drzew, jest nie tylko miejscem pochówku zmarłych, lecz także wielką galerią rzeźb nagrobnych, obelisków i kaplic, zbudowanych w najróżniejszych stylach.

Znajdują się tu mogiły wielu wybitnych Polaków m.in. Marii Konopnickiej i Gabrieli Zapolskiej, matematyka Stefana Banacha i malarza Artura Grottgera, poety Seweryna Goszczyńskiego, a także okazałe grobowce zasłużonych lwowskich rodzin Barczewskich i Morawskich.

Spoczywają tu przedstawiciele czterech pokoleń bojowników o wolność i niepodległość Polski: uczestnicy insurekcji kościuszkowskiej, żołnierze napoleońscy, uczestnicy powstań - listopadowego i styczniowego, obrońcy Lwowa.

Wśród grobów zasłużonych Ukraińców znajduje się mogiła pisarza Iwana Franki, śpiewaczki operowej Salomei Kruszelnickiej i kompozytora Stanisława Ludkewycza.

Z Lwowa Norbert Nowotnik (PAP)

Kraj - świat

2020-02-17, godz. 08:36 Child alert, uprowadzenie 10-latka w Gdyni W Trójmieście trwa policyjna obława za Marokańczykiem, który uprowadził 10-letniego syna. » więcej 2020-02-16, godz. 09:41 Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Chinach wzrosła do 1670 Taką informację podała w niedzielę chińska Narodowa Komisja Zdrowia. W ostatnich 24 godzinach bilans ten zwiększył się o 142 osoby. » więcej 2020-02-15, godz. 13:27 Prezes PiS: Andrzej Duda to kandydat marzeń. Inauguracyjna konwencja wyborcza - Andrzej Duda na fotelu prezydenta gwarantuje odwagę, zrównoważenie i zdrowy rozsadek - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas inauguracyjnej konwencji ... » więcej 2020-02-15, godz. 12:17 We Francji zmarł chiński turysta z koronawirusem. Pierwszy przypadek śmiertelny w Europie Nie żyje chiński turysta, który był zakażony koronawirusem. Zmarł we Francji - poinformowała w sobotę francuska minister zdrowia Agnes Buzyn. » więcej 2020-02-14, godz. 18:14 Ekipa Hołowni: Cichocki - szefem sztabu, Kobosko - pełnomocnikiem wyborczym Jacek Cichocki - były szef MSWiA - pokieruje sztabem wyborczym Szymona Hołowni, a pełnomocnikiem wyborczym będzie dziennikarz Michał Kobosko. » więcej 2020-02-14, godz. 15:15 Hasło Kidawy-Błońskiej: „Prawdziwa prezydent. Pewna przyszłość” „Prawdziwa prezydent. Pewna przyszłość” - to zaprezentowane hasło wyborcze kandydatki PO na prezydenta Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. - Stoimy na starcie najważ ... » więcej 2020-02-14, godz. 11:16 Od marca wyższe emerytury i renty. Prezydent podpisał nowelizację ustawy Nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z FUS podpisał prezydent Andrzej Duda. W związku z tym od marca emerytury i renty wzrosną o co najmniej 70 zł brutt ... » więcej 2020-02-14, godz. 09:15 Będą trzynaste emerytury i renty. Sejm odrzucił poprawki Senatu do ustawy Sejm odrzucił w czwartek poprawki zaproponowane przez Senat do ustawy w sprawie trzynastych emerytur i rent. Główne z nich zakładają wykreślenie zapisów wskaz ... » więcej 2020-02-13, godz. 19:45 PKW zarejestrowała cztery komitety wyborcze: A. Dudy, M. Kidawy-Błońskiej, Sz. Hołowni i R. Biedronia Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowana kolejne cztery komitety wyborcze: prezydenta Andrzeja Dudy, kandydatki PO Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, kandydata Lew ... » więcej 2020-02-13, godz. 07:07 Światowy Dzień Radia - Mówimy i gramy dla Ciebie! [wideo] 13 lutego obchodzimy 'World Radio Day' czyli 'Światowy Dzień Radia' - dzień świętowania radia jako medium, poprawy międzynarodowej współpracy między nadawcami ... » więcej
1234567