Środa, 27 maja 2020 r.   Imieniny: Augustyna, Juliana, Magdaleny
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
Longinówka
2018-10-28, 12:15 Polska Agencja Prasowa

Papież przeprosił młodzież za to, że często Kościół jej nie słuchał

Msza św. w bazylice Świętego Piotra z udziałem ponad 260 ojców synodalnych i towarzyszącej im młodzieży. Fot. EPA/CLAUDIO PERI
Msza św. w bazylice Świętego Piotra z udziałem ponad 260 ojców synodalnych i towarzyszącej im młodzieży. Fot. EPA/CLAUDIO PERI
W czasie niedzielnej mszy na zakończenie synodu biskupów na temat młodzieży papież Franciszek przeprosił młodych ludzi za to, że w przeszłości Kościół często ich nie słuchał. Podkreślał, że ludzie Kościoła nie mogą być "doktrynerami ani aktywistami".
W homilii w bazylice Świętego Piotra, w czasie mszy z udziałem ponad 260 ojców synodalnych i towarzyszącej im młodzieży, papież powiedział, że aby pomóc w podróży wiary, trzeba wysłuchać; "wysłuchać zanim zaczniemy mówić".

Franciszek mówił, że "dla Jezusa wołanie tych, którzy proszą o pomoc, nie jest kłopotem utrudniającym drogę, ale istotnym pytaniem". Wierni mają słuchać swoich braci; "nie bezużytecznych plotek, ale potrzeb bliźniego" - wskazywał papież.

"Chciałbym powiedzieć ludziom młodym, w imieniu nas wszystkich dorosłych: przepraszam, jeśli często was nie wysłuchaliśmy, jeśli zamiast otwierać dla was serce, napełnialiśmy wasze uszy - zaznaczył. "Jako Kościół Jezusa pragniemy słuchać was z miłością" - dodał.

Franciszek wyjaśnił, że wynika to z przekonania o tym, że Bóg jest młody i kocha ludzi młodych. Jak dodał, drugi krok po wysłuchaniu, to "stać się bliskim".

Jak podkreślił, wiara nie może koncentrować się wyłącznie na formułach doktrynalnych, bo wtedy nie porusza serc. Nie może też - jak zauważył papież - stawać się moralizmem i być ograniczona do wymiaru społecznego. "Nie możemy być doktrynerami ani aktywistami" - oświadczył Franciszek.

Według niego bliskość jest sekretem przekazywania istoty wiary, bo "stanowi odtrutkę na pokusę gotowych recept". Zachęcał chrześcijan do refleksji nad tym, czy są zdolni do tego, by wyjść ze swych kręgów, aby ogarnąć tych, którzy "nie są z naszego grona".

Przestrzegał przed pokusą "umywania rąk". "My, przeciwnie, chcemy naśladować Jezusa i tak, jak On pobrudzić sobie ręce" - powiedział papież.

Jako trzeci krok towarzyszenia na drodze wiary wymienił głoszenie świadectwa. "To niechrześcijańskie oczekiwać aż szukający bracia zapukają do naszych drzwi. Powinniśmy do nich iść, nie niosąc samych siebie, ale Jezusa" - podkreślił Franciszek. Przyznał, że często ludzie bardziej odczuwają ciężar instytucji Kościoła niż przyjazną obecność Jezusa. "Wtedy - jak wskazał - uchodzimy za rodzaj organizacji pozarządowej, za jakąś organizację parapaństwową, a nie wspólnotę zbawionych, którzy żyją radością Pana".

Podsumowując w homilii obrady synodu, papież mówił: "Niech Pan błogosławi nasze kroki, abyśmy umieli wysłuchać młodych, stawać się im bliskimi i świadczyć im radość naszego życia: Jezusa".

25-dniowy synod odbył się pod hasłem "Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania". Polski Kościół reprezentowali przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk i biskup Marian Florczyk z diecezji kieleckiej. Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Kraj - świat

2020-05-26, godz. 10:17 Resort zdrowia: 236 nowych zakażeń koronawirusem, ani jednego w regionie - Mamy 236 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, zmarło sześć kolejnych osób - informuje Ministerstwo Zdrowia we wtorek (26 maj ... » więcej 2020-05-25, godz. 19:40 Koronawirus: kujawsko-pomorskie jeden przypadek zakażenia i jeden zgon - Mamy 193 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem - zawiadamia wieczorem 25 maja Ministerstwo Zdrowia. Najliczniejsza grupa chorych znów związa ... » więcej 2020-05-25, godz. 10:27 Ministerstwo Zdrowia: Kujawsko-Pomorskie bez nowych zakażeń, w Polsce 148 Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u 148 kolejnych osób, w tym 89 chorych wykryto na Śląsku. Nie odnotowano żadnego zgonu w ciągu osta ... » więcej 2020-05-25, godz. 08:55 Szumowski: dzisiaj lub jutro decyzja ws. zniesienia obowiązku noszenia maseczek na ulicach Myślę, że dzisiaj lub jutro zapadnie decyzja ws. zniesienia obowiązku noszenia maseczek na ulicach; są trzy województwa, co do których być może trzeba byłoby ... » więcej 2020-05-24, godz. 17:43 Ministerstwo Zdrowia: 90 nowych zakażeń koronawirusem, jedna osoba nie żyje - Mamy 90 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, kolejna jedna osoba nie żyje - informuje Ministerstwo Zdrowia w niedzielę (24 maja) wiec ... » więcej 2020-05-24, godz. 12:19 Burmistrz Rzymu zaprasza turystów: Przyjeżdżajcie, miasto jest bezpieczne Ponad dwa miesiące od zamknięcia granic regionów i Włoch oraz przed ich ponownym otwarciem 3 czerwca - w pierwszym takim apelu od początku epidemii - burmistr ... » więcej 2020-05-24, godz. 10:42 Resort zdrowia: 305 nowych zakażeń koronawirusem, dwie osoby nie żyją - Mamy 305 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - informuje w niedzielę (24 maja) rano Ministerstwo Zdrowia. » więcej 2020-05-23, godz. 19:43 Wieczorny raport Ministerstwa Zdrowia: 97 zakażeń koronawirusem Tym razem województwo mazowieckie odnotowało najwięcej pozytywnych wyników testów na koronawirusa. Kujawsko - pomorskie od kilku dni ma pojedyncze zachorowani ... » więcej 2020-05-23, godz. 10:42 Koronawirus: jedna osoba zakażona w kujawsko-pomorskim. W kraju: 219 przypadków Ministerstwo Zdrowia opublikowało poranny raport z 23 maja dotyczący pandemii koronawirusa. Kujawsko-pomorskie ma jedno zakażenie. Chodzi o mieszkańca powiatu ... » więcej 2020-05-23, godz. 09:20 Zasada jest taka: sprzęt kupuje gmina i wypożycza go uczniom lub nauczycielom Przez tydzień, do programu „Zdalna szkoła+”, w ramach którego dofinansowywany zakup sprzętu do zdalnej edukacji, zgłosiło się już ponad 1100 gmin. Większość z ... » więcej
1234567