Sobota, 25 maja 2019 r.   Imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdaleny
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
2018-10-28, 12:15 Polska Agencja Prasowa

Papież przeprosił młodzież za to, że często Kościół jej nie słuchał

Msza św. w bazylice Świętego Piotra z udziałem ponad 260 ojców synodalnych i towarzyszącej im młodzieży. Fot. EPA/CLAUDIO PERI
Msza św. w bazylice Świętego Piotra z udziałem ponad 260 ojców synodalnych i towarzyszącej im młodzieży. Fot. EPA/CLAUDIO PERI
W czasie niedzielnej mszy na zakończenie synodu biskupów na temat młodzieży papież Franciszek przeprosił młodych ludzi za to, że w przeszłości Kościół często ich nie słuchał. Podkreślał, że ludzie Kościoła nie mogą być "doktrynerami ani aktywistami".
W homilii w bazylice Świętego Piotra, w czasie mszy z udziałem ponad 260 ojców synodalnych i towarzyszącej im młodzieży, papież powiedział, że aby pomóc w podróży wiary, trzeba wysłuchać; "wysłuchać zanim zaczniemy mówić".

Franciszek mówił, że "dla Jezusa wołanie tych, którzy proszą o pomoc, nie jest kłopotem utrudniającym drogę, ale istotnym pytaniem". Wierni mają słuchać swoich braci; "nie bezużytecznych plotek, ale potrzeb bliźniego" - wskazywał papież.

"Chciałbym powiedzieć ludziom młodym, w imieniu nas wszystkich dorosłych: przepraszam, jeśli często was nie wysłuchaliśmy, jeśli zamiast otwierać dla was serce, napełnialiśmy wasze uszy - zaznaczył. "Jako Kościół Jezusa pragniemy słuchać was z miłością" - dodał.

Franciszek wyjaśnił, że wynika to z przekonania o tym, że Bóg jest młody i kocha ludzi młodych. Jak dodał, drugi krok po wysłuchaniu, to "stać się bliskim".

Jak podkreślił, wiara nie może koncentrować się wyłącznie na formułach doktrynalnych, bo wtedy nie porusza serc. Nie może też - jak zauważył papież - stawać się moralizmem i być ograniczona do wymiaru społecznego. "Nie możemy być doktrynerami ani aktywistami" - oświadczył Franciszek.

Według niego bliskość jest sekretem przekazywania istoty wiary, bo "stanowi odtrutkę na pokusę gotowych recept". Zachęcał chrześcijan do refleksji nad tym, czy są zdolni do tego, by wyjść ze swych kręgów, aby ogarnąć tych, którzy "nie są z naszego grona".

Przestrzegał przed pokusą "umywania rąk". "My, przeciwnie, chcemy naśladować Jezusa i tak, jak On pobrudzić sobie ręce" - powiedział papież.

Jako trzeci krok towarzyszenia na drodze wiary wymienił głoszenie świadectwa. "To niechrześcijańskie oczekiwać aż szukający bracia zapukają do naszych drzwi. Powinniśmy do nich iść, nie niosąc samych siebie, ale Jezusa" - podkreślił Franciszek. Przyznał, że często ludzie bardziej odczuwają ciężar instytucji Kościoła niż przyjazną obecność Jezusa. "Wtedy - jak wskazał - uchodzimy za rodzaj organizacji pozarządowej, za jakąś organizację parapaństwową, a nie wspólnotę zbawionych, którzy żyją radością Pana".

Podsumowując w homilii obrady synodu, papież mówił: "Niech Pan błogosławi nasze kroki, abyśmy umieli wysłuchać młodych, stawać się im bliskimi i świadczyć im radość naszego życia: Jezusa".

25-dniowy synod odbył się pod hasłem "Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania". Polski Kościół reprezentowali przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk i biskup Marian Florczyk z diecezji kieleckiej. Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Kraj - świat

2019-05-25, godz. 05:30 Cisza wyborcza. Zakaz agitacji również w internecie O północy rozpoczęła się cisza wyborcza przed wyborami do Parlamentu Europejskiego; potrwa do końca niedzielnego głosowania. Za jej złamanie grozi nawet 1 mln ... » więcej 2019-05-24, godz. 19:25 Zmarł przewodniczący OPZZ Jan Guz W piątek w Warszawie zmarł przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Jan Guz. Miał 62 lata. Na czele OPZZ stał od 2004 r. » więcej 2019-05-24, godz. 16:25 Premier Wielkiej Brytanii podała się do dymisji Theresa May zapowiedziała rezygnację ze stanowiska przewodniczącej Partii Konserwatywnej 7 czerwca br., uruchamiając proces wyboru swojego następcy. Nowy szef ... » więcej 2019-05-23, godz. 21:23 Niepełnosprawni i ich opiekunowie protestowali w Warszawie Protestujący chcieli zwrócić uwagę na problemy osób niepełnosprawnych. Domagali się także większego wsparcia ze strony państwa. » więcej 2019-05-23, godz. 20:41 Prezydent: każdy głos ma znaczenie, każdy głos jest ważny; idźmy na wybory [wideo] - Wysoka frekwencja będzie potwierdzeniem wysokiej jakości polskiej demokracji - zaapelował prezydent Andrzej Duda. Jak zaznaczył, idąc do urn, Polacy wraz z ... » więcej 2019-05-23, godz. 20:23 Kantar dla TVN: PiS - 36 proc., Koalicja Europejska - 34 proc., Wiosna Biedronia - 8 proc. W wyborach do Parlamentu Europejskiego 36 proc. Polaków zamierza oddać głos na PiS, 34 proc. - na Koalicję Europejską, a 8 proc. badanych deklaruje poparcie W ... » więcej 2019-05-23, godz. 11:29 Premier: Monitorujemy zagrożenie powodziowe. Chcemy pomóc wszystkim ludziom na miejscu - Zapewniam, że będziemy z mieszkańcami w tych miejscach, w których rzeki grożą wylaniem i podtopieniem domów - oświadczył w czwartek premier Mateusz Morawiec ... » więcej 2019-05-20, godz. 15:14 Cztery dziewczynki i dwóch chłopców. Pierwsze sześcioraczki w Polsce! W Krakowie przyszły na świat sześcioraczki. Poród odebrali w poniedziałek przed południem lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego. » więcej 2019-05-20, godz. 12:56 Centrum Informacyjne Rządu ws. tekstu GW o zakupie ziemi przez premiera i jego żonę Premier Mateusz Morawiecki wraz z żoną podjęli decyzję o skierowaniu artykułu dzisiejszej Gazety Wyborczej na drogę sądową z żądaniem sprostowania zawartych w ... » więcej 2019-05-20, godz. 10:58 TVP, TVN i Polsat podadzą wyniki exit poll TVP, TVN i Polsat 26 maja po zakończeniu ciszy wyborczej podadzą wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego oparte na sondażu exit poll, czyli na odpowiedziac ... » więcej
1234567