Niedziela, 17 listopada 2019 r.   Imieniny: Salomei, Grzegorza, Elżbiety
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
2018-10-14, 17:13 Polska Agencja Prasowa

Kukiz: jesteśmy gwarantem transparentności, czystości i uczciwości

18a14016
18a14016
Marek Jakubiak i ja jesteśmy gwarantem transparentności, czystości i uczciwości - powiedział w niedzielę w Warszawie lider ruchu Kukiz’15 Paweł Kukiz. Kandydat Kukiz'15 na prezydenta stolicy Marek Jakubiak zapowiedział z kolei, że chce ciężko pracować dla Warszawy.
W niedzielę w Warszawie odbyła się konwencja samorządowa ruchu Kukiz'15 oraz kandydata tego ugrupowania na prezydenta stolicy Marka Jakubiaka.

Konwencja rozpoczęła się od wystąpienia lidera ruchu Pawła Kukiza. "Dlaczego Marek Jakubiak? Dlatego, że to jest naturalny kandydat stolicy na urząd prezydenta. To człowiek, mieszkaniec Warszawy, wychowany w Warszawie, człowiek, który zna, czuje to miasto. Człowiek, który posiada ogromne doświadczenie w zarządzaniu zasobami ludzkimi. Człowiek, który doskonale wie, że trzeba się liczyć z każdym groszem, bo po prostu dochodził do tego co ma ciężką pracą" - mówił.

"Marek jest gwarantem tego, że w przypadku wygrania wyborów w Warszawie, będzie przeprowadzał konkursy na stanowiska w spółkach komunalnych, konkursy na stanowiska urzędnicze, gdzie dysponuje się potężnymi pieniędzmi, transparentne konkursy, a nie że ciocia Marysia i siedmiu krasnoludków obejmie wydział kultury, tylko takimi wydziałami powinni kierować menadżerowie, a nie politykierzy" - przekonywał Kukiz.

Kukiz mówił również, że Jakubiak jako prezydent jest gwarantem tego, że obywatele w bezprogowych referendach będą zatwierdzać budżet i kierunki wydatków miasta. "Przywrócimy Warszawę obywatelom. To oni będą decydować o tym, kto tym miastem będzie zarządzał, to oni na co dzień będą odpytywani, wypytywani, czego chcą, w jakim kierunku powinno iść miasto" - powiedział.

"Marek i ja szczególnie, jestem gwarantem transparentności, czystości, uczciwości i wszystko dla was" - podsumował Kukiz.

Marek Jakubiak rozpoczął swoje wystąpienie od przypomnienia sprawy prywatyzacji Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w 2011 r., wobec której protestowała część radnych domagając się m.in. referendum w tej sprawie. "Przychody roczne tej spółki wynosiły 1,4 mld zł, 200 mln zł żywej gotówki w kasie, 60 mln zł dochodów, 1,5 mln klientów - monopol. Sprzedają Francuzom za ile? Za 1,4 mld zł. Zdradziliście Warszawę, zdradziliście warszawiaków" - mówił kierując swoje słowa do obecnej prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Podczas konwencji przedstawił założenia programowe Kukiz'15 dla Warszawy m.in. o przywracaniu tożsamości stolicy. Dodał, że wstydem jest fakt, że dotąd nie został odbudowany Pałac Saski, o co zabiega jego ugrupowanie. Przyznał, że będzie chciał, aby za odbudowę pałacu zapłacili Niemcy, którym Jakubiak chce wystawić fakturę. Dodał, że jest również przeciwko budowie na dawnym terenie Reduty Ordona osiedla deweloperskiego. "Ważne jest, żeby duch Warszawy utrzymać - prezydentem Warszawy musi być warszawiak" - mówił.

Jakubiak zaprezentował także trzy nowe spoty wyborcze. W jednym z nich pokazana jest interwencja straży miejskiej wobec ulicznych kupców, na którym widzimy jak strażnicy popychają kupców. Po emisji klipu kandydat Kukiz'15 mówił o strażnikach "panowie w mundurkach, których nie przyjęto do policji". Dodał, że celem strażników było m.in. pilnowanie porządku i czystości ulic. "Strażnicy miejscy, wy jesteście dla nas, wy musicie nas chronić" - mówił, a - jak mówił Jakubiak - zajmują się m.in. zakładaniem blokad na koła aut. "Prezydent Jakubiak wam łapki trochę powykręca. Będziecie dla nas, a nie my dla was" - powiedział.

Inny klip to rozmowa z uczestnikiem powstania warszawskiego prof. Witoldem Kieżunem, w którym Jakubiak pyta o fenomen tego zrywu i o wyjątkowość mieszkańców stolicy. Po emisji klipu Jakubiak zapowiedział również, że chciałby, aby powstańcy warszawiacy wybierali spośród siebie honorowego prezydenta stolicy. "Powinniśmy być na ich usługach, naszych bohaterów, którzy walczyli o każdą cegłę tego miasta" - mówił.

Kandydat na prezydenta Warszawy wystąpił z podwiniętymi rękawami koszuli. Uzasadniał to tym, że przed przyszłym prezydentem czeka ciężka praca, a nie - jak mówił - "cygara, nie uniwersytety i nie rauty".

Na konwencji wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka przedstawił kandydatów do Rady Warszawy mówiąc o ich dotychczasowej pracy na rzecz lokalnej społeczności. Mówił także, że liczy, że warszawiacy "przejrzą na oczy i zagłosują na Marka Jakubiaka", a nie "na dwóch panów (kandydata Zjednoczonej Prawicy Patryka Jakiego i kandydata Koalicji Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego - PAP), którzy ani dnia uczciwie nie pracowali, zawsze byli na synekurach partyjnych".

Kandydatów do sejmiku Mazowsza prezentował z kolei Marek Jakubiak. Wśród nich jest prezes Prawicy Rzeczypospolitej Krzysztof Kawęcki. Kandydaci tej partii startują w wyborach samorządowych z list Kukiz'15. Kawęcki mówił m.in. o samorządzie przyjaznym rodzinom poprzez wprowadzeniu szeregu rozwiązań finansowania edukacji dzieci.

Wybory samorządowe odbędą się 21 października, a druga tura wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast - 4 listopada. (PAP)

Kraj - świat

2019-11-16, godz. 10:10 Szlachetna Paczka - wybierz rodzinę i pomóż! Ruszyła internetowa baza potrzebujących W sobotę rano ruszyła internetowa baza rodzin, spośród których każdy zainteresowany może wybrać tę, której zechce przygotować „szlachetną paczkę”. Prezenty tr ... » więcej 2019-11-15, godz. 19:08 Prezydent powołał rząd Mateusza Morawieckiego Członkowie Rady Ministrów na czele z premierem odebrali nominacje i złożyli przysięgę. 'Dla premiera, wicepremierów, ministrów - drzwi Pałacu Prezydenckiego s ... » więcej 2019-11-14, godz. 21:30 Wenecja tonie. Czy pieniądze pomogą perle architektury wypłynąć na powierzchnię? Zgodnie z oczekiwaniami, podczas posiedzenia włoskiego rządu zapadła decyzja o ogłoszeniu stanu wyjątkowego w dotkniętej powodzią Wenecji. Umożliwia to natych ... » więcej 2019-11-14, godz. 13:07 Prezydent Andrzej Duda desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera W czwartek przed południem prezydent Andrzej Duda desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera i powierzył mu misję utworzenia rządu. Jak mówił, ma „absolutn ... » więcej 2019-11-12, godz. 19:59 Tomasz Grodzki marszałkiem Senatu. „To jest zwycięstwo demokracji” Tomasz Grodzki (KO) został wybrany we wtorek marszałkiem Senatu X kadencji izby. Poparło go 51 senatorów. Na Stanisława Karczewskiego (PiS) zagłosowało 48 sen ... » więcej 2019-11-12, godz. 16:03 Elżbieta Witek marszałkiem Sejmu. „To wyróżnienie i zobowiązanie, jestem zaszczycona” Kandydaturę Elżbiety Witek na marszałka Sejmu poparło PiS, SLD oraz PSL; Koalicja Obywatelska wstrzymała się od głosu, przeciwko głosowała Konfederacja. » więcej 2019-11-12, godz. 13:55 Orędzie prezydenta Dudy, ślubowanie posłów. Pierwsze posiedzenie Sejmu IX kadencji Prezydent Andrzej Duda otwierając pierwsze posiedzenie Sejmu IX kadencji podziękował Polakom za udział w wyborach i rekordową frekwencję. - Dali wyraz swojej ... » więcej 2019-11-11, godz. 20:11 Policja: Podczas Marszu Niepodległości w Warszawie było spokojnie Marsz Niepodległości, który wyruszył po godz. 15 z ronda Dmowskiego, dotarł na błonia Stadionu Narodowego, gdzie do godz. 19 po zakończeniu przemarszu mają tr ... » więcej 2019-11-11, godz. 17:04 Prof. Nowak: „Polski orzeł, żeby swobodnie szybować, potrzebuje gniazda” Żywiołem polskiego orła jest wolność, ale żeby swobodnie szybować trzeba mieć gniazdo, gdzie można wrócić - mówił prof. Andrzej Nowak w poniedziałek, dziękują ... » więcej 2019-11-11, godz. 10:03 Prezydent: dziś nasze wejście do amerykańskiego Visa Waver Program staje się faktem Wejście Polski do amerykańskiego Visa Waver Program staje się dziś faktem. Polacy czekali na to nie tylko dlatego, by mieć ułatwienia w podróży. To była także ... » więcej
1234567