Środa, 26 lutego 2020 r.   Imieniny: Mirosława, Aleksandra
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
2018-08-01, 18:09 Polska Agencja Prasowa

Ministerstwo Cyfryzacji: zgubienie dowodu osobistego można zgłosić przez internet

Aby zgłosić zgubienie dowodu, należy wejść na stronę www.obywatel.gov.pl Fot. www.gov.pl
Aby zgłosić zgubienie dowodu, należy wejść na stronę www.obywatel.gov.pl Fot. www.gov.pl
Każdy, kto zgubi lub uszkodzi dowód osobisty, może to zgłosić przez internet; od początku wakacji z tej usługi skorzystało 1676 osób - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji.
Jak zaznaczyli autorzy komunikatu, żeby zgłosić zgubienie lub uszkodzenie dowodu osobistego przez internet, trzeba mieć Profil Zaufany - narzędzie, dzięki któremu można potwierdzić swoją tożsamość w internecie. "Chodzi o to, by nikt nie mógł się pod Ciebie podszyć" - napisali autorzy. To, jak założyć Profil Zaufany, można sprawdzić na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji.

"Po pierwsze, pamiętaj, że w zgłoszeniu utraty/kradzieży lub uszkodzenia dowodu osobistego nikt Cię nie może wyręczyć. Musisz to zrobić osobiście. W przypadku dzieci do 18. roku życia, osób całkowicie lub częściowo ubezwłasnowolnionych formularz w ich imieniu mogą złożyć odpowiednio – rodzic, opiekun prawny lub kurator" - czytamy w komunikacie.

Autorzy poinformowali, że aby zgłosić zgubienie dowodu, należy wejść na stronę www.obywatel.gov.pl, kliknąć przycisk "Wyślij zgłoszenie" i zalogować się na swój Profil Zaufany. Następnie należy wybrać, co chce się zgłosić — utratę lub uszkodzenie dowodu. "Jeśli zgłaszasz uszkodzenie, a urząd nie otrzymał jeszcze twojego dowodu — wybierz sposób, w jaki dostarczysz go do urzędu. Nie musisz wybierać urzędu, który przyjmie twój wniosek. System wyświetli adresata (urząd, który wydał twój dowód)" - instruują autorzy.

Autorzy zaznaczyli, że osoba zgłaszająca musi odpowiedzieć, czy i w jaki sposób chce otrzymać zaświadczenie o utracie lub uszkodzeniu dowodu, a następnie sprawdzić i podpisać wniosek elektronicznie. Na koniec trzeba wysłać zgłoszenie - system wyświetli komunikat, że zostało wysłane, a użytkownik dostanie urzędowe poświadczenie przedłożenia wniosku. Zgłaszający uszkodzenie dowodu musi zanieść go do urzędu albo wysłać pocztą. Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, usługa jest w pełni bezpłatna.

"Od razu po otrzymaniu zgłoszenia urzędnik unieważni twój dowód osobisty. Jeśli chcesz otrzymać zaświadczenie o utracie albo uszkodzeniu dowodu, zaznacz to w formularzu. Możesz je odebrać w urzędzie, otrzymać pocztą lub przez internet. Zatrzymaj zaświadczenie — może się przydać. Jest ważne do czasu wydania nowego dowodu osobistego, ale nie dłużej niż 2 miesiące" - napisali autorzy komunikatu. Podkreślili, że zaświadczenie nie jest dokumentem tożsamości.

Wniosek o wydanie nowego dowodu również można złożyć online.

"Jeżeli twój dowód zaginął albo ktoś ci go ukradł — zgłoś to w swoim banku. Dzięki temu zadbasz o swoje bezpieczeństwo i ochronisz się przed oszustami. Bank przekaże informację o utracie dowodu innym bankom, operatorom komórkowym i wielu różnym firmom. Zgłoś utratę dowodu w banku, nawet jeśli nie masz konta bankowego. Jeżeli podejrzewasz, że Twój dowód został skradziony zawiadom również policję. Jeśli jesteś za granicą, zgłoś utratę lub uszkodzenie dowodu w konsulacie (osobiście, listownie, faksem). Po zgłoszeniu urzędnik unieważni twój dowód" - poinformowali.

Według autorów komunikatu, od uruchomienia tej usługi, czyli od 22 września 2017 r., skorzystało z niej 10 243 osoby. Od początku wakacji, czyli od 23 czerwca 2018 r. – 1676 osób. (PAP)

Kraj - świat

2020-02-26, godz. 12:46 Środa Popielcowa w Kościele katolickim (list biskupa bydgoskiego Jana Tyrawy) Środa Popielcowa, przypadająca w tym roku w środę, 26 lutego, rozpoczyna w Kościele katolickim trwający 40 dni okres Wielkiego Postu. Dla wiernych jest on wez ... » więcej 2020-02-25, godz. 11:11 W Koszalinie druga osoba z podejrzeniem zakażenia koronawirusem w szpitalu - Do Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie w poniedziałek przyjęliśmy drugą osobę z podejrzeniem infekcji wywołanej koronawirusem - poinformował we wtorek rzecz ... » więcej 2020-02-24, godz. 11:32 Ardanowski: od października nie ma w polskich gospodarstwach żadnego przypadku ASF Minister Ardanowski pytany o to, czy zagrożenie chorobą ASF w Polsce jest tak duże, że do walki z nią trzeba było zatrudnić wojsko, policję i straż graniczną, ... » więcej 2020-02-23, godz. 14:31 Koronawirus we Włoszech. Odwołano mecze, karnawał w Wenecji i zamknięto szkoły Najwięcej zachorowań jest w regionie Lombardia na północy; chorych jest tam 89 osób. W ostatnich dniach zmarło dwoje siedemdziesięciolatków. » więcej 2020-02-21, godz. 18:23 Wojsko Polskie przetransportowało kolejną grupę Polaków z Wuhan do Polski Wojsko Polskie zrealizowało kolejny transport powietrzny obywateli polskich z chińskiego Wuhan - przez Paryż. Wobec pasażerów zostanie zastosowana taka sama p ... » więcej 2020-02-21, godz. 17:41 Kantar: 40 proc. poparcia dla Andrzeja Dudy, 21 proc. dla Małgorzaty Kidawy-Błońskiej W lutym największe poparcie uzyskałby Andrzej Duda, na którego chciało głosować 40 proc. badanych deklarujących udział w wyborach prezydenckich; Małgorzata Ki ... » więcej 2020-02-20, godz. 11:15 Prawdopodobny zabójca z Hanau znaleziony martwy w domu Mężczyzna, który prawdopodobnie zamordował w Hanau dziewięć osób, został w czwartek rano znaleziony martwy w swoim mieszkaniu. Policja wychodzi z założenia, ż ... » więcej 2020-02-19, godz. 16:54 Prezydent Andrzej Duda przedstawia swoich ludzi. Szefową kampanii bydgoszczanka Mecenas Jolanta Turczynowicz-Kieryłło szefową kampanii Andrzeja Dudy, Joachim Brudziński - szefem sztabu organizacyjnego, a b. premier Beata Szydło - sztabu p ... » więcej 2020-02-19, godz. 10:01 Policjanci rozpoczęli akcję „Smog”; mogą nałożyć mandat do 500 zł W środę rano rozpoczęła się kolejna w tym roku akcja „Smog”, podczas której policjanci będą prowadzić kontrole emisji spalin - poinformowało Biuro Ruchu Drogo ... » więcej 2020-02-18, godz. 12:14 Minister zdrowia: Na onkologię wydajemy ponad 3 mld zł więcej niż w 2015 roku Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że planowane w 2020 r. wydatki na świadczenia onkologiczne wzrosną do ponad 11 mld zł. » więcej
1234567