Czwartek, 26 listopada 2020 r.   Imieniny: Delfiny, Sylwestra, Konrada
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
Ogłoszenie własne nadawcy
2018-06-18, 13:03 Polska Agencja Prasowa/Robert Fiłończuk

Cztery osoby podejrzane o handel tzw. dopalaczami - w areszcie

Białostocki sąd aresztował na trzy miesiące cztery osoby podejrzane m.in. o handel tzw. dopalaczami, zatrzymane w czasie akcji w Kielcach i Ostrowcu Świętokrzyskim dla potrzeb śledztwa Prokuratury Regionalnej w Białymstoku.
W czasie tej akcji funkcjonariusze CBŚP i policji zatrzymali łącznie 6 osób. Prokuratura zarzuca im działalność w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wprowadzanie do obrotu substancji niebezpiecznych dla życia i zdrowia wielu osób, w postaci tzw. dopalaczy.

Cztery osoby trafiły do aresztu, wobec piątej prokuratura zastosowała tzw. wolnościowe środki zapobiegawcze: dozór policji, zakaz opuszczania miejsca pobytu oraz zakaz kontaktowania się z pozostałymi współpodejrzanymi - poinformowała w poniedziałek Prokuratura Krajowa. Szósta zatrzymana osoba, poszukiwana listem gończym, została przekazana do dyspozycji śląskiego wydziału zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Katowicach.

W śledztwie, które od początku 2018 roku prowadzi Prokuratura Regionalna w Białymstoku, zarzuty postawiono wcześniej dwunastu innym osobom. Dotyczy ono działalności zorganizowanej grupy przestępczej, prania brudnych pieniędzy oraz funkcjonowania na terenie całego kraju (m.in. w Białymstoku, Olsztynie, Kielcach, Szczecinie i Tychach) sklepów, gdzie sprzedawane były tzw. dopalacze.

W miniony piątek w Kielcach i Ostrowcu Świętokrzyskim przeprowadzono akcje w dwóch sklepach w tych miastach - według śledczych, były to ostatnie stacjonarne punktach sprzedaży tzw. dopalaczy na terenie kraju.

W pomieszczeniach były specjalnie wzmocnione drzwi na zamki magnetyczne tworzące tzw. śluzy, uniemożliwiające bezpośrednie wejście do głównej części sklepu, monitoring i kraty w oknach. Cztery osoby zostały zatrzymane bezpośrednio w tych sklepach, kolejne dwie - w hotelu. Jak się okazało, jedna z nich była poszukiwana listem gończym przez katowicką prokuraturę.

Sklepy były zabezpieczone przed wejściem niepowołanych osób. Sprzedawca będący w środku widział na obrazie kamery osobę, której po wstępnej weryfikacji otwierał drzwi, wpuszczał ją do kolejnego pomieszczenia również wyposażonego we wzmocnione drzwi z zamkiem magnetycznym, a następnie do trzeciego pomieszczenia, w którym prowadzona była sprzedaż. W razie akcji policji, zadaniem sprzedawców było szybkie pozbycie się dowodów, dlatego w sklepach były specjalne piece do spalenia zakazanych substancji.

Rozpoznanie okazało się prawidłowe - zanim policjanci weszli do jednego z tych lokali, osoby w środku próbowały spalić dowody. Szybka akcja zapobiegła temu, zabezpieczono kilkaset torebek z substancją (w sumie ok. 2 kg), która zostanie poddana szczegółowym badaniom.

Sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty - informuje PK.(PAP)

Kraj - świat

2020-11-26, godz. 21:10 Projekt rozporządzenia: od soboty otwarte sklepy i usługi w galeriach i parkach handlowych Od 28 listopada przywrócone zostanie funkcjonowania sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym, z wyłączeniem działalności ... » więcej 2020-11-26, godz. 19:18 Polska i Węgry bardzo poważnie traktują możliwość użycia weta Musimy dbać o spójność UE - ona jest zaszyta również w prawie weta. Możliwość jego użycia jest traktowana przez nas bardzo poważnie - podkreślił premier Mateu ... » więcej 2020-11-26, godz. 18:13 Rozbrat Koalicji Polskiej z Kukiz'15. Różnice zbyt duże W czwartek PSL zakończył współpracę z politykami Pawła Kukiza w ramach Koalicji Polskiej m.in. z powodu głosowań, w których poparli uchwałę PiS ws. negocjacji ... » więcej 2020-11-26, godz. 10:44 Resort zdrowia: 16 687 nowych zakażeń, 1207 w Kujawsko-Pomorskiem - Mamy 16 687 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - informuje Ministerstwo Zdrowia w czwartek (26 listopada). Zmarło 580 osób. » więcej 2020-11-26, godz. 09:47 Hanna Suchocka: W świetle raportu postawa Jana Pawła jednoznaczna, nie tuszował pedofilii [wywiad] - Jan Paweł II rozwiązywał problemy jednoznacznie i działał adekwatnie do posiadanej wiedzy. Nigdy nie uchylał się od działania i w żaden sposób nie tuszował ... » więcej 2020-11-25, godz. 10:41 Zmarły kolejne 674 osoby, 15 362 nowe zakażenia w całej Polsce - Mamy 15 362 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem - informuje Ministerstwo Zdrowia w środę (25 listopada). W Kujawsko-Pomorskiem zachorowało ... » więcej 2020-11-24, godz. 21:28 Samorządy gmin górskich chcą zmiany obostrzeń dot. ferii Samorządy gmin górskich przygotowują wniosek do rady ministrów odnośnie złagodzenia obostrzeń dotyczących ferii zimowych i wydłużenia zimowego wypoczynku. Wyp ... » więcej 2020-11-24, godz. 12:03 Będą nowe żłobki w gminach. Rządowy program „Maluch plus” W przyszłym roku w ramach programu „Maluch plus” powstanie 6,2 tys. nowych miejsc opieki dla dzieci do 3 lat. Samorządy otrzymają na ten cel ponad 167 mln zł ... » więcej 2020-11-24, godz. 10:36 Koronawirus w Polsce: 10 139 nowych zakażeń, 521 na Kujawach i Pomorzu Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o potwierdzeniu koronawirusa u kolejnych 10 139 osób, w Kujawsko-Pomorskiem u 521 osób. » więcej 2020-11-23, godz. 19:35 Po 18 stycznia dzieci wrócą do szkół? Minister edukacji: Bardzo w to wierzę Minister edukacji Przemysław Czarnek wyraził wiarę, że „po 18 stycznia dzieci będą wracać do nauczania stacjonarnego. - Jest absolutnie konieczne dla nich, dl ... » więcej
1234567